Bezpieczeństwo, Granice

Wielka Brytania poinformowała w czwartek o wysłaniu w rejon Zatoki Perskiej niszczyciela HMS Diamond, który ma pomóc powstrzymywać coraz poważniejsze zagrożenia dla żeglugi ze strony Iranu i grup wspieranych przez Iran w następstwie wojny między palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas i Izraelem.

HMS Diamond, niszczyciel rakietowy typu 45, znajduje się w drodze do Zatoki Perskiej, gdzie dołączy do stacjonującej tam od ubiegłego roku fregaty HMS Lancaster oraz trzech okrętów do wykrywania min morskich.

Brytyjski minister obrony Grant Shapps powiedział, że wysłanie dodatkowo niszczyciela wzmocni potencjał odstraszania w regionie Bliskiego Wschodu w niebezpiecznym okresie.

Niezwykle ważne jest, aby Wielka Brytania wzmocniła naszą obecność w regionie, aby chronić (nasz kraj) i (jego) interesy w coraz bardziej niestabilnym, pełnym rywalizacji świecie - oświadczył. Jak dodał, jest to jasny sygnał zwłaszcza wobec Iranu i jego sojuszników.

Ministerstwo obrony podkreśliło, że wysłanie HMS Diamond zapewni swobodę żeglugi w Zatoce Perskiej, uspokoi załogi statków handlowych i umożliwi bezpieczny przepływ w tej części świata. Przypomniano, że przez cieśninę Bab al-Mandab przepływa codziennie około 50 dużych statków handlowych, a przez cieśninę Ormuz - dwa razy więcej.

Wojna w Strefie Gazy wywołała już reakcję ze strony wspieranej przez Iran libańskiej organizacji Hezbollah, a także rebeliantów Huti w Jemenie, choć nie na taką skalę, jakiej się obawiano. Jednak obawy o bezpieczeństwo kluczowych szlaków handlowych w regionie nasiliły się w ubiegłym tygodniu, gdy bojownicy Huti przejęli statek towarowy Galaxy Leader.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9559 4.0359
EUR 4.2796 4.366
CHF 4.4937 4.5845
GBP 4.9968 5.0978

Newsletter