Bezpieczeństwo, Granice

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła w środę przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej, cytowane przez Reutersa. Dodało, że był to lotniskowiec Shandong.

To kolejny przejaw wzrostu napięcia wokół wyspy, którą Pekin uważa za swoje terytorium - zauważa agencja Reutera.

Jak podało tajwańskie ministerstwo, Shandong, który został przekazany do służby w 2019 roku, płynął w kierunku południowym przez zachodnią część cieśniny. Tajwan w odpowiedzi wysłał "odpowiednie siły" w celu monitorowania chińskich działań.

Komunistyczne władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część chińskiego terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a rząd Tajwanu zapowiada obronę wolności i demokracji.

Cieśnina Tajwańska oddziela Chiny od Tajwanu i łączy morza Wschodniochińskie i Południowochińskie. Cieśnina jest przedmiotem międzynarodowego sporu o jej status polityczny, ponieważ Chińska Republika Ludowa uważa akwen za swoje "wewnętrzne wody terytorialne". Rząd w Pekinie odmawia każdemu zagranicznemu statkowi przepłynięcia przez cieśninę bez oficjalnej zgody ChRL.

sm/ mal/

0 I Chińczycy
maja rację z tą Cieśniną Tajwańską. To wg prawa morskiego wody chińskie.
22 czerwiec 2023 : 10:43 JMK | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9559 4.0359
EUR 4.2796 4.366
CHF 4.4937 4.5845
GBP 4.9968 5.0978

Newsletter