Bezpieczeństwo, Granice

U wybrzeży Portugalii rosyjskie okręty prowadzą akcje szpiegowskie, zbierając m.in. informacje o podwodnych sieciach transferu danych teleinformatycznych - poinformował w poniedziałek prof. Bruno Cardoso Reis, wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie.

Specjalista ds. bezpieczeństwa i historii sprecyzował, że jedna z takich jednostek pojawiła się u brzegów archipelagu Madery w marcu. Przypomniał, że sprawa obserwacji pływającego w pobliżu tych wysp okrętu doprowadziła do skandalu związanego z odmową przez załogę portugalskiego NRP Mondego wypłynięcia w rejs.

W rozmowie z Radiem Observador Cardoso Reis odnotował, że w ostatnim czasie doszło do znaczącego wzrostu obecności jednostek rosyjskiej floty na Atlantyku, w tym okrętów podwodnych. Dodał, że jednostka, za którą miał podążać NRP Mondego to rosyjski okręt oceanograficzny.

Chodzi o jednostkę zbierającą dane, którą należałoby określić mianem szpiegowskiej - ocenił.

Cardoso Reis wyjaśnił, że Rosjanie mogą badać na dnie Oceanu Atlantyckiego przebieg linii do transferu danych teleinformatycznych.

90 proc. tego typu danych jest dziś przesyłanych magistralami położonymi pod wodą - powiedział ekspert.

11 marca trzynastu członków załogi okrętu NRP Mondego odmówiło wykonania rozkazu monitorowania kursu rosyjskiego okrętu, który pojawił się w sąsiedztwie archipelagu Madery. Swoją decyzję marynarze tłumaczyli złym stanem technicznym portugalskiej jednostki.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter