Bezpieczeństwo, Granice

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował 30 stycznia, że dowództwo US Transportation Command realizuje dostawę pierwszy transport wozów bojowych Bradley na Ukrainę w ramach ogłoszonego niedawno porozumienia o pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych o wartości 2,85 miliarda dolarów.

Dostawa - obejmująca ponad 60 bojowych wozów piechoty Bradley - opuściła brzegi North Charleston w Karolinie Południowej, jak czytamy w oficjalnym komunikacie, w zeszłym tygodniu i zapewni siłom ukraińskim dodatkowe zdolności ofensywne i defensywne w celu ochrony ich granic przed łamiącą prawo międzynarodowe inwazją Rosji. Waszyngton zapowiedział przekazanie łącznie 109 takich pojazdów.

Jak ustalił Portal Morski - samochodowiec PCTC o nazwie ARC Integrity (nr IMO 9332949; państwo bandery - USA; zbudowany w roku 2008; GT 72 118, nośność 30 386 t) z wozami bojowymi dla Ukrainy wyszedł z portu Baltimore, po 10-godzinnym postoju w Dundalk Marine Terminal, w nocy 27/28 stycznia. Nie podano oczywiście, jaką drogą transport dotrze na Ukrainę, ale na razie - według deklaracji w systemie AIS - statek spodziewany jest w Southampton, w Wielkiej Brytanii 7 stycznia.

Przed Baltimore ARC Integrity zawijał do terminali Columbus Street Terminal w Charleston na 10 godzin 25/26 stycznia i Harbor Island Marine Terminal (Harbor Island Marine Wharf) w Beaumont na ok. 95 godzin w dniach 15-19 stycznia.

"Sytuacja na Ukrainie naprawdę wysunęła na pierwszy plan znaczenie logistyki oraz złożoność projekcji siły i jej podtrzymywania" - powiedziała gen. sił powietrznych Jacqueline Van Ovost, dowódca USTRANSCOM, podczas wywiadu dla "Joint Force Quarterly. "Nasze wsparcie dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez silnych relacji, jakie mamy z naszymi sojusznikami i partnerami, którzy zapewnili dostęp, bazowanie i przelot, aby ułatwić dostarczenie pomocy" - dodała.
Bradley to opancerzony wóz bojowy, który transportuje piechotę w strefach walk i zapewnia wsparcie ogniowe.

W nadzorowaniu załadunku sprzętu pomagała ppłk Rebecca D'Angelo, dowódca 841 Batalionu Transportowego, która zauważa, że Bradleye będą niezbędne dla Ukrainy w trakcie trwania wojny.

"Bradley to potężny pojazd, który dostarczamy Ukraińcom" - powiedziała. "Będzie to, miejmy nadzieję, zwiększało ich możliwości zapewnienia postępu na polu walki i odzyskania utraconych terenów, poprzez posiadanie sprzętu, który dorównuje lub przewyższa to, co mają Rosjanie" - stwierdziła D'Angelo.

Wraz z 60 Bradleyami, administracja Bidena ogłosiła dodatkowe 2,5 miliarda dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa, obejmujące więcej wozów bojowych, amunicji, rakiet i transporterów opancerzonych Stryker. Dzięki temu całkowity wkład USA w wysiłek wynosi 27,1 miliarda dolarów od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

"Oprócz dużego pakietu pomocy w zakresie bezpieczeństwa ogłoszonego, w połowie stycznia, przez Departament Obrony ze znaczącymi dodatkowymi zdolnościami obrony powietrznej i pancernej dla Ukrainy, wiele narodów ogłosiło podobne znaczące wsparcie, aby uwzględnić wkład Niemiec i Holandii w zdolności obrony powietrznej rakiet Patriot, zamówienie Kanady [National Advanced Surface-to-Air Missile System] i darowiznę Wielkiej Brytanii czołgów Challenger 2 ...aby wymienić tylko kilka" - powiedział nie wymieniony z nazwiska wyższy urzędnik Departamentu Obrony.

To nie wyczerpuje pełnej listy sprzętu i narodów pomagających Ukrainie, ale trzeba podkreślić, że napływ sprzętu jest kluczowy w miarę eskalacji ataków Rosji w pobliżu miasta Bachmut w obwodzie donieckim.

"Operacje na Ukrainie podkreślają znaczenie posiadania mobilnych sił mobilnych, zarówno ze strategiczną flotą powietrzną, która może dostarczyć sprzęt natychmiast, w ciągu kilku godzin od powiadomienia, jak i z dostępnym "sealiftem" (przerzutami drogą morską), który może dostarczyć znacznie większą ilość sprzętu niezbędnego do dostarczenia i utrzymania decydujących sił" - powiedziała, przywoływana już wcześniej Van Ovost. "Praca w całym przedsięwzięciu, by ściągnąć sprzęt z różnych miejsc na świecie, przetransportować go do Europy i przekazać naszym partnerom, którzy zabiorą go bezpośrednio na pole walki, była niezwykłym wyczynem i pokazuje wartość naszego partnerstwa" - dodała.

W ramach trzech ostatnich pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy wartych prawie 6 mld dolarów USA zadeklarowały przekazanie Ukrainie m.in. 109 wozów Bradley, 90 kołowych transporterów opancerzonych Stryker i 31 czołgów M1A2 Abrams.

Od drugiego tygodnia stycznia w niemieckim Grafenwoehr trwa szkolenie ukraińskich sił z użycia wozów i połączonych operacji wojskowych.

USTRANSCOM jest dowództwem bojowym, którego celem jest projekcja i utrzymanie siły militarnej w wybranym czasie i miejscu. Zasilany przez zaangażowany personel, TRANSCOM zapewnia siłę bojową połączonych sił, wspiera amerykańskie interesy na całym świecie i zapewnia przywódcom narodowym Stanów Zjednoczonych strategiczną elastyczność w wyborze spośród wielu opcji, tworząc jednocześnie liczne dylematy dla przeciwników - czytamy w oficjalnym komunikacie Departamentu Obrony.

rel (Departament Obrony USA); PBS (PortalMorski.pl); PAP

Fot.: Departament Obrony USA 

Załadunek Bradleyów na samochodowiec ARC Integrity w Stanach Zjednoczonych
Załadunek Bradleyów na samochodowiec ARC Integrity w Stanach Zjednoczonych
Załadunek Bradleyów na samochodowiec ARC Integrity w Stanach Zjednoczonych
Załadunek Bradleyów na samochodowiec ARC Integrity w Stanach Zjednoczonych
Załadunek Bradleyów na samochodowiec ARC Integrity w Stanach ZjednoczonychZaładunek Bradleyów na samochodowiec ARC Integrity w Stanach ZjednoczonychZaładunek Bradleyów na samochodowiec ARC Integrity w Stanach ZjednoczonychZaładunek Bradleyów na samochodowiec ARC Integrity w Stanach Zjednoczonych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.375 4.4634
EUR 4.6524 4.7464
CHF 4.7168 4.812
GBP 5.3164 5.4238

Newsletter