Bezpieczeństwo, Granice

U zachodnich brzegów Portugalii pojawił się rosyjski okręt Admirał Gorszkow, podała cytowana w sobotę przez media portugalska marynarka wojenna. To trzecia od początku stycznia rosyjska jednostka na portugalskich wodach.

Rosyjska jednostka, jak podano w komunikacie, znajdowała się pod stałą obserwacją sił Portugalii, a fregata NRP Bartolomeu Dias “towarzyszyła” temu okrętowi przemieszczającemu się w rejonie archipelagu Azorów.

Fregata Admirał Gorszkow przebywała w pobliżu Portugalii od 12 stycznia, przybywając w ten rejon Atlantyku od strony Morza Północnego, poinformowały portugalskie media.

Na początku stycznia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przekazał, że fregata jest uzbrojona w hipersoniczne pociski Cirkon. Zapowiedział, że podróż jednostki odbędzie się przez Atlantyk, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne.

Admirał Gorszkow jest trzecim w ciągu ostatnich trzech tygodni rosyjskim okrętem u brzegów Portugalii.

Pierwszy, statek badawczy, należący do RosGeo (Russian State Geological Holding) RV Akademik Karpinsky, pojawił się na początku stycznia u zachodnich brzegów Półwyspu Iberyjskiego, zaś drugi przepływał tam pomiędzy 19 a 20 stycznia. CNN Portugal utrzymuje, że był nim statek Kama służący do tankowania jednostek pływających.

Akademik Karpinsky to statek mogący prowadzić m.in. badania sejsmiczne, a pod pozorem takowych łatwo jest holować za statkiem długie kable sonarów lub anteny. 

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP); PBS

Fot.: RosGeo; Wikimedia Commons 

Fregata Admirał Gorszkow
Fregata Admirał Gorszkow

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter