Bezpieczeństwo, Granice

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało we wtorek, podobnie jak dzień wcześniej, wiadomość SMS do mieszkańców Gdyni i Sopotu ostrzegającą przed planowaną neutralizacją niewybuchów w Zatoce Gdańskiej. Wojsko wyznaczyło strefy bezpieczeństwa.

We wtorek, podobnie jak dzień wcześniej, RCB przesłało do odbiorców telefonów komórkowych mieszkających w Gdyni i Sopocie informację o neutralizacji niewybuchów.

"Uwaga! W środę od godz. 8 do 15 neutralizacja niewybuchu. Zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły - Sopot. Śledź komunikaty" - przekazało RCB w przesłanym alercie.

Operacja neutralizacji groźnych pozostałości po II wojnie światowej znalezionych w Porcie Gdynia rozpoczęła się we wtorek i potrwa do poniedziałku.

We wtorek, w pierwszy dzień operacji, nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców unieszkodliwili pierwszą z trzech 500-kilogramowych bomb lotniczych, która zalegała w porcie. Niewybuch najpierw został odholowany 5 km w głąb Zatoki Gdańskiej, na wysokość Gdyni Redłowa, a następnie zneutralizowany.

W środę akcja zostanie powtórzona, ponieważ do wydobycia pozostały: dwie miny morskie typ GC, ważące po blisko tysiąc kilogramów, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz dwie bomby lotnicze o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowane wewnątrz portu. Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt.

Z uwagi na dużą masę ładunków wybuchowych oraz promień oddziaływania, konieczne jest wprowadzenie stref bezpieczeństwa.

W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona również na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły - Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza. Przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu.

Na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia będą dotyczyły także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody.

Piotr Mirowicz  

UXO w gdyńskim porcie
UXO w gdyńskim porcie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter