Bezpieczeństwo, Granice

Turecka stocznia RMK Marine zwodowała pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej, podał w poniedziałek tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie. Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa.

Informację o uroczystości zwodowania jednostki potwierdził minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Z okrętami takimi jak ten, Morze Czarne i Azowskie będą bezpieczne", napisał na twitterze Reznikow, zapowiadając, że po odbiciu Krymu okupowanego przez Rosjan jednostka będzie stacjonować w ukraińskim porcie w Sewastopolu.

Do zwodowania Hetmana Iwana Mazepy doszło w niedzielę w Stambule w obecności przedstawicieli władz Turcji i Ukrainy. Wśród obecnych była m.in. żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołena, która została matką chrzestną korwety.

Według rumuńskiego tygodnika nowa jednostka zostanie wyposażona w dwa działa: 76-milimetrowe Super Rapid firmy Leonardo oraz 12,7-milimetrowe Stamp spółki Aselsan.

Główną bronią przeciwko zagrożeniu ze strony okrętów podwodnych będzie lekka torpeda MU90”, ujawniła gazeta.

Newsweek Romania napisał, że wśród rozważanych pocisków przeciwokrętowych, w które ma zostać wyposażony ukraiński okręt jest m.in. Neptun, Harpoon, Atmaca oraz Naval Strike Missile.

Według tygodnika w najbliższym czasie w Turcji wybudowana zostanie druga tego typu korweta. Produkcja obu jednostek, jak zaznaczyła gazeta, wynika z postanowień umowy turecko-ukraińskiej zawartej 16 października 2020 r.

Fot.: Biuro Prezydenta Ukrainy (video stills)

Wodowanie korwety budowanej w Turcji dla Ukrainy
Wodowanie korwety budowanej w Turcji dla Ukrainy
Wodowanie korwety budowanej w Turcji dla Ukrainy
Wodowanie korwety budowanej w Turcji dla UkrainyWodowanie korwety budowanej w Turcji dla UkrainyWodowanie korwety budowanej w Turcji dla Ukrainy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter