Bezpieczeństwo, Granice

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w poniedziałek wiadomość do mieszkańców Gdyni i Sopotu ostrzegającą przed planowaną neutralizacją niewybuchów w Zatoce Gdańskiej. Od wtorku obowiązuje m.in. zakaz wchodzenia do wody na odcinku: Babie Doły - Sopot.

RCB w alercie przesłanym do odbiorców telefonów komórkowych mieszkających w Gdyni i Sopocie poinformowało o neutralizacji niewybuchów.

"Uwaga! We wtorek od godz. 8 do 15 neutralizacja niewybuchu. Zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły - Sopot. Śledź komunikaty" - przekazało RCB w przesłanym alercie.

Operacja neutralizacji groźnych pozostałości po II wojnie światowej znalezionych w Porcie Gdynia rozpocznie się we wtorek i potrwa do poniedziałku.

Do wydobycia przez Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni są: dwie miny morskie typ GC, ważące po blisko tysiąc kilogramów, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz trzy bomby lotnicze o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowane wewnątrz portu.

Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich.

Z uwagi na dużą masę ładunków wybuchowych oraz promień oddziaływania, konieczne jest wprowadzenie stref bezpieczeństwa. Strefy obowiązują: w dniach 4-6.10 w godzinach 11:00-15:00 oraz w dniach 7 i 10.10 w godzinach 9:00-15:00.

W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Strefa bezpieczeństwa obejmuje także tereny Portu Gdynia, Portu Wojennego oraz PGZ Stoczni Wojennej (przebywanie na terenach otwartych, nieosłoniętych zagraża życiu i zdrowiu).

Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona również na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły - Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza. 

Na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia będą dotyczyły także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody. Przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu.

Operację przeprowadzą marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Główny ciężar operacji zostanie zrealizowany przez żołnierzy Grupy Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców z Gdyni. Do akcji zaangażowana zostanie także załoga niszczyciela min ORP Kormoran. Działania Marynarki Wojennej RP realizowane będą we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, Sztabami Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Miasta Gdyni. Zabezpieczenie rejonu na wodzie zapewnią jednostki pływające Urzędu Morskiego oraz Straży Granicznej. Do zabezpieczenia plaż skierowani zostaną funkcjonariusze Policji oraz pozostałych służb mundurowych z całego Trójmiasta.

Piotr Mirowicz (PAP); rel (8. FOW); PBS (PortalMorski.pl)

Niewybuchy w Gdyni - alert RCB
Niewybuchy w Gdyni - Obraz batymetryczny min GC, zalegających w awanporcie Poru Gdynia, uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni, wykonanych w dniu 13.06.2022 r.
Niewybuchy w Gdyni - Obraz batymetryczny min GC, zalegających w awanporcie Poru Gdynia, uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni, wykonanych w dniu 13.06.2022 r.
Niewybuchy w Gdyni - alert RCBNiewybuchy w Gdyni - Obraz batymetryczny min GC, zalegających w awanporcie Poru Gdynia, uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni, wykonanych w dniu 13.06.2022 r.Niewybuchy w Gdyni - Obraz batymetryczny min GC, zalegających w awanporcie Poru Gdynia, uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni, wykonanych w dniu 13.06.2022 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter