Bezpieczeństwo, Granice

Do Sztokholmu przed rozpoczynającymi się w niedzielę ćwiczeniami Baltops zawinęło 40 okrętów państw NATO oraz sojuszników, w tym mierzący 260 metrów amerykański desantowiec USS Kearsarge. Od soboty szwedzka marynarka wojenna świętuje swoje 500-lecie.

Według ministra obrony Szwecji Petera Hultqvista obecność na jubileuszu tak silnej reprezentacji zaprzyjaźnionych armii jest "wyraźnym sygnałem wsparcia dla członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO".

Przebywający w Sztokholmie dowódca VI Floty USA wiceadmirał Eugene H. Black przyznał w sobotę na konferencji prasowej, że udział wojsk amerykańskich we wspólnych ćwiczeniach Baltops na Morzu Bałtyckim jest również formą ochrony Szwecji i Finlandii przed groźbami ze strony Rosji.

Black określił szwedzką marynarkę wojenną jako "jedną z najlepszych na świecie", która specjalizuje się m.in. w działaniach okrętów podwodnych na trudnych wodach. U wybrzeży Szwecji znajduje się 200 tys. skalistych wysp. "Marynarka wojenna USA ma raczej doświadczenie w operacjach na otwartym morzu. Dzięki wejściu Szwecji do NATO nasza współpraca osiągnie jeszcze wyższy poziom" - zauważył wiceadmirał.

Dowódca szwedzkiej marynarki wojennej kontradmirał Ewa Skoog Haslum podkreśliła, że Szwecja już od lat 90. uczestniczy w manewrach Baltops, ale w tym roku ćwiczenia są szczególnie ważne "z uwagi na okoliczności zewnętrzne". Dla Szwecji to także okazja dostosowania się do standardów NATO" - podkreśliła Skoog Haslum.

Według generała szwedzkich sił zbrojnych Michaela Claessona przed tegorocznymi ćwiczeniami Baltops "mamy inny obraz sytuacji" w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. "Manewry będą bardziej zaawansowane" - zaznaczył.

Baltops 2022 mają potrwać w dniach 5-16 czerwca na środkowym i południowym Bałtyku oraz na poligonach w Polsce, Niemczech oraz krajach bałtyckich. Weźmie w nich udział 40 okrętów, 70 samolotów oraz 7 tys. żołnierzy z 16 państw oraz NATO.

Od soboty w Sztokholmie marynarka wojenna Szwecji świętuje 500-lecie swojego istnienia. Przy muzeum galeonu Waza dla publiczności przygotowano festyn. W tym roku z powodu "wyzwań dotyczących bezpieczeństwa" nie ma jednak możliwości zwiedzania okrętów państw NATO, zakazane jest także robienie zdjęć dronami.

Amerykański okręt desantowy USS Kearsarge zwiedziła w sobotę premier Szwecji Magdalena Andersson.

Za początek szwedzkiej floty uważa się zakup przez króla Gustawa I Wazę 10 okrętów z Lubeki, które zostały dostarczone do Szwecji 7 czerwca 1522 roku.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk 

Fot.: Port of Stockholm; Marynarka Wojenna Szwecji

Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22
Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22
Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22
Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22
Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22
Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22
Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22Okręty NATO w Sztokholmie przed ćwiczeniami BALTOPS 22

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter