Bezpieczeństwo, Granice

Dowódca lotniskowca USS Theodore Roosevelt został w czwartek zwolniony ze stanowiska za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ponad 100 przypadków koronawirusa. Dowódca okrętu krytykował też dowództwo za niewystarczające - jego zdaniem - działania w tej sprawie. 

Zdaniem dowództwa marynarki kapitan (komandor) Brett Crozier postąpił wbrew obowiązującym regulaminom wysyłając apel o pomoc do wiadomości wielu osób, zamiast zwrócić się do bezpośrednich do zwierzchników, którzy już organizowali pomoc.

Sekretarz marynarki Thomas Modly oświadczył, że Crozier "wykazał wyjątkowo złą ocenę sytuacji" w szczytowym okresie walki z wirusem. Dodał, że jego apel przedostał się do jednego z dzienników kalifornijskich, skąd szybko dotarł do światowych mediów.

Modly dodał, że kapitan (komandor) "wywołał panikę" sugerując, że 50 członków załogi może umrzeć.

[Wcześniej sygnały od zwierzchnictwa dowódcy lotniskowca sugerowały, że nie zostaną wobec niego wyciągnięte konsekwencje w związku z jego upublicznionym listem - red.]

Lotniskowiec z załogą liczącą prawie 5 tys. osób, zawinął do portu na wyspie Guam. Ok. 3 tys. marynarzy i oficerów ma zostać w piątek ewakuowanych z okrętu i poddanych kwarantannie. U 100 marynarzy test na koronawirusa wykazał wynik pozytywny, ale - jak dotychczas - żaden nie został hospitalizowany.

Lotniskowiec jest doskonałym miejscem na rozprzestrzenianie się wirusa, bo bardzo liczna załoga dzieli ze sobą ciasne kajuty i codziennie korzysta z tych samych stołówek, łazienek i stanowisk pracy. Izolacja zakażonych jest praktycznie niemożliwa, wirus rozszerza się więc w szybszym tempie niż na lądzie. 

Fot.: US Navy

Kapitan Brett Crozier

Kapitan Brett Crozier
+9 Niewiarygodny wirus
Nie trzeba torped i rakiet, żeby wyeliminować na jakiś czas potężny lotniskowiec, którego obecność na Pacyfiku jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa w tym regionie.

Świat potrzebuje poważnej rozmowy z Komunistyczną Partią Chin.
03 kwiecień 2020 : 06:41 Ir | Zgłoś
0 Burak do kwadratu
Trzeba być naprawdę wielkim burakiem, by tak się zachować! Słusznie go wypirzyli na zbity pysk - kapitan lotniskowca to jednak odpowiedzialna misja.
04 kwiecień 2020 : 07:08 Pies na buraki | Zgłoś
0 burak ?
"... "wykazał wyjątkowo złą ocenę sytuacji" tak jak nasi lekarze, którym zakazuje się informowania o brakach środków zabezpieczających i rzeczywistej skali epidemii (choroby współistniejące).
04 kwiecień 2020 : 09:27 maciek2 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter