Bezpieczeństwo, Granice

Policja w Irlandii podejrzewa, że agenci rosyjskiego wywiadu zostali wysłani do tego kraju, aby namierzyli dokładną lokalizację leżących na dnie oceanu kabli światłowodowych, które łączą Europę z Ameryką - pisze brytyjski dziennik "The Times".

To wzbudziło obawy, że rosyjscy agenci sprawdzają kable pod kątem słabych punktów, aby w przyszłości, w razie konfliktu móc je uszkodzić.

Do Irlandii dochodzą podmorskie kable, które pozwalają na utrzymywanie ruchu internetowego między Ameryką, Wielką Brytanią i Europą. Kable umożliwiają milionom ludzi komunikowanie się i pozwalają na bezproblemowe przeprowadzanie transakcji finansowych.

Policja i źródła wojskowe uważają, że agenci zostali wysłani przez GRU, wywiad wojskowy Rosji, który jest obarczany winą za przeprowadzoną w Wielkiej Brytanii przy użyciu broni chemicznej próbę zabójstwa Siergieja Skripala, byłego rosyjskiego oficera wywiadu, działającego jako podwójny agent.

Irlandzkie służby bezpieczeństwa oceniają, że podczas operacji, która miała miejsce w 2019 roku, Rosja zamierzała wykorzystać technologię do monitorowania przesyłu danych poprzez kable, aby zdobyć wgląd w komunikację internetową. Agenci obserwowali również infrastrukturę technologiczną w porcie w Dublinie. Po zauważeniu rosyjskich agentów zwiększono bezpieczeństwo w wielu miejscach wzdłuż linii brzegowej.

Jak pisze "The Times" zainteresowanie Rosji kablami podmorskimi, które położone są na dnie Oceanu Atlantyckiego, zaobserwowano po raz pierwszy w 2015 roku, kiedy to wojsko amerykańskie dostrzegło rosyjskie okręty podwodne i okręty działające na obszarach, gdzie kable są układane.

W 2017 roku Stuart Peach, ówczesny szef brytyjskiego sztabu generalnego, powiedział, że Wielka Brytania i NATO muszą nadać priorytet ochronie linii komunikacyjnych w obliczu rosnącej agresji rosyjskiej.

Cytowany przez gazetę John Sipher, emerytowany oficer amerykańskiego wywiadu, który służył jako agent CIA w Moskwie, powiedział, że rosyjscy agenci mają najprawdopodobniej dwa cele - szpiegowanie i odcinanie łączności w czasie konfliktu.

Mogą też chcieć pokazać swoje możliwości, aby zagrozić Zachodowi. Nasze FBI przyłapało Rosjan na próbach uzyskania dostępu do podwodnych kabli, w tym na obszarach, gdzie wychodzą one na ląd. Starają się również uzyskać fizyczny dostęp do routerów i węzłów komunikacyjnych - powiedział Sipher.

Zachodnie agencje kontrwywiadowcze muszą współpracować, dzielić się doświadczeniami i wyrzucać rosyjskich agentów. Jasne jest, że widzą oni siebie jako stronę zaangażowaną w polityczne i informacyjne działania wojenne przeciwko Zachodowi, obejmujące dezinformację, szpiegostwo, wsparcie dla grup zbrojnych, a nawet zabójstwa - dodał.

Siły zbrojne i policja Irlandii podejrzewają, że GRU wykorzystuje ten kraj jako bazę operacyjną dla swoich oficerów gromadzących dane wywiadowcze na temat celów w Wielkiej Brytanii i UE, a także szpieguje firmy technologiczne z siedzibą w Dublinie.

Mark Galeotti, ekspert ds. bezpieczeństwa i polityki rosyjskiej w londyńskim think tanku Royal United Services Institute, powiedział, że Rosja uważa Irlandię za słabe ogniwo w Europie. "Irlandia nie posiada zdolności kontrwywiadowczych. Jest to stosunkowo miękki cel. Irlandia jest głównym węzłem globalnego internetu. Ma dużą koncentrację firm technologicznych. To jest nowy przyszły obszar walki" - powiedział Galeotti.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

+1 Internetowe Kable
Przeprowadzaliśmy Inspekcję Kabli Internetowych w drugiej połowie Lat 2000, (2008-2010). Kable biegną ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Nasz Statek prowadził inspekcję już na wodach Europejskich. Załoga statku była Międzynarodowa i przypominam sobie, że był jeden w dziale Maszynowym niby to Ukrainiec, a niby Litwin z kilkoma Paszportami, między innymi i Rosyjskim Paszportem.
Może i on miał jakieś Zadanie dla byłego KGB do spełnienia. Tajemniczy człowiek.
17 luty 2020 : 11:29 Marek Pacholec | Zgłoś
+1 Oj trole,trole.
Trol jest jak ów mały Józio''wszędzie wlizie ,wszędzie dotrze,deprawuje dzieci młodsze"
17 luty 2020 : 14:03 Walenty | Zgłoś
+1 sektetne kable
tak to jest ale jak na statki specjalistyczne zatrudnia sie inne nacje z bloku to o jakiej tajeminy mowimy chca taniej wienc biora ukaine itp .a druga sprawa jaka tajemnica jak jest mari e trafic i wystarczy miec orientacje jaki jednostka i na necie mozna sprawdIc pozycje to o jakiej tajemnicy sekretnych kabli mowimy
17 luty 2020 : 21:25 chief kociol | Zgłoś
0 ARMAGEDON
Jak Imperium Zla ruszy na Zachod to najpierw odetnie internet i lacznosc. Wtedy sie wyda kto pracuje dla bolszewikow. A mamy ich sporo na samej gorze.
18 luty 2020 : 10:51 ZDZICHO | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter