W środę, 24 września br., w Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A., odbyła się uroczystość cięcia pierwszej blachy, rozpoczynająca budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego dla szkockiego armatora Caledonian Maritime Assets Limited (CMAL).
Jednostka powstaje w ramach programu Small Vessel Replacement Programme, którego celem jest wymiana wysłużonych promów kursujących na zachodnim wybrzeżu Szkocji, a tym samym poprawa jakości transportu morskiego oraz redukcja emisji w regionie.
Prom B621/1 – to pierwszy z serii siedmiu jednostek, które zostaną zbudowane w Stoczni Remontowa Shipbuilding. Projekt powstaje we współpracy norweskiego biura projektowego LMG Marin z zespołem Remontowa Marine Design & Consulting, należącym do grupy Remontowa Holding.
Przekazanie jednostki do eksploatacji planowane jest na III kwartał 2027 r.
– Cięcie pierwszej blachy oznacza rozpoczęcie budowy naszej nowej floty małych statków. Promy te zapewnią zwiększoną przepustowość oraz korzyści płynące z czystego, w pełni elektrycznego napędu dla społeczności wyspiarskich i wiejskich w Szkocji – mówił Kevin Hobbs, prezes CMAL. – Dzisiejszy kamień milowy świadczy o postępach w realizacji naszych ambitnych planów odnowienia floty i zapewnienia jeszcze lepszych usług transportowych – dodał.
Jak podkreślił prezes CMAL, Remontowa Shipbuilding to solidny partner, przypominając, że w 2011 roku stocznia z Gdańska dostarczyła prom MV Finlaggan, a wcześniej MV Bute i MV Argyle.
Nowy prom wyposażony zostanie w cztery pędniki azymutalne zasilane podczas normalnej operacji przez litowo-jonowe baterie o pojemności ok. 5,7 MWh, co umożliwi całodzienną pracę w trybie elektrycznym. Rozwiązanie to znacząco ograniczy emisję dwutlenku węgla i hałasu, podnosząc komfort pasażerów i wpisując się w światowe trendy dekarbonizacji transportu morskiego.
Projekt spełnia wymagania najbardziej rygorystycznych norm środowiskowych, w tym notację Lloyd’s Register ECO.
Nowa jednostka stanowi istotny krok w realizacji strategii CMAL w zakresie odnowy floty i przechodzenia na zielone technologie. Dla Stoczni Remontowa Shipbuilding oznacza to kontynuację rozwoju kompetencji w obszarze budowy promów elektrycznych i hybrydowych, co wzmacnia jej pozycję na europejskim i globalnym rynku.
Podstawowe parametry promu 621/1
- Długość całkowita 49,90 m
- Szerokość konstrukcyjna 12,48 m
- Wysokość do pokładu głównego 3, 50 m
- Zanurzenie konstrukcyjne 2,10 m
- Prędkość 9 węzłów
- Pasażerowie 150 / 250 osób
- Załoga 5 osób
- Samochody 24 / 16 szt.
- Samochody ciężarowe 2 szt.
Informacje o CMAL
Caledonian Maritime Assets Limited (CMAL) jest spółką, będącą właścicielemfloty promów, portówi infrastruktury żeglugowej na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Firma realizuje strategiczny program odnowy floty, którego celem jest zapewnienie niezawodnych, niskoemisyjnych połączeń morskich dla społeczności lokalnych.
LEW/rel RSB, Fot. Sławomir Lewandowski /PortalMorski.pl
