Stocznie, Statki

W sobotę, 23 października ze stoczni Meyer Werft w Papenburgu wypłynął nowy wycieczkowiec armatora AIDA Cruises. Podróż rzeką Ems 115. statku ze stoczni grupy Meyer trwała około 18 godzin.

Nietypowość i zarazem atrakcyjność przejścia statku rzeką Ems wynika z tego, że stocznia jest położona 36 km od ujścia rzeki do zatoki Dollart, pomiędzy Niemcami a Holandią, więc każdy wycieczkowiec zbudowany w stoczni w Papenburgu przebywa ten dystans, przyciągając jednocześnie tysiące widzów.

Statek wypłynął z Papenburga około godziny 1:00 czasu lokalnego w sobotę rano, w asyście dwóch holowników. Podobnie, jak w przypadku innych dużych statków wycieczkowych Meyer Werft, płynął w dół rzeki tyłem, co zapewniło lepszą manewrowość.

AIDAcosma jest dziewiątym statkiem wycieczkowym zbudowanym przez Meyer Werft dla AIDA Cruises, częścią Carnival Corporation & plc, największego na świecie koncernu cruisingowego. Jest to również drugi statek wycieczkowy napędzany paliwem LNG zbudowany przez Meyer Group dla AIDA i trzeci statek wycieczkowy LNG ze stoczni w Papenburgu.

AIDAcosma ma 20 pokładów i pomieści 5 228 pasażerów oraz 1 551 członków załogi. Zaoferuje swoim pasażerom m.in. ściankę skalną, zjeżdżalnię czy basen. Na statku znajduje się 17 restauracji i 23 bary.

Budowa statku rozpoczęła się od symbolicznej ceremonii cięcia stali w sierpniu 2019 roku, a dwa miesiące później rozpoczęto montaż pierwszego z 90 bloków, z których składa się statek.

W Eemshaven rozpocznie się wyposażanie statku i pierwsze bunkrowanie paliwa. W listopadzie popłynie do Bremerhaven, gdzie przejdzie próby morskie.

rel (Meyer Werft), AL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter