Stocznie, Statki

Premier Kyriakos Mitsotakis spotkał się kilka dni temu z oferentem najwyższej ceny w przetargu na stocznię Skaramangas, armatorem Georgem Prokopiou. 

Ściślej mówiąc stocznia Hellenic Shipyards (HSY) zostanie przejęta przez należącą do Prokopiou firmę Milina Enterprises Company Ltd,

Przetarg na stocznię Hellenic Shipyards, znaną także pod nazwą Skaramanga Shipyard (od lokalizacji, nieopodal portu Pireus), został ogłoszony w październiku 2020 r. Firma Prokopiou nabyła stocznię za 37 mln euro - prawie 7 mln euro powyżej ceny wyjściowej.

Niegdyś "okręt flagowy" greckiego przemysłu okrętowego, stocznia w Skaramandze (wg greckiego ministerstwa finansów - największa stocznia we wschodniej części Morza Śródziemnego) od lat trapiona była problemami finansowymi i niejednokrotnie już przechodziła z rąk państwowych do prywatnych i na odwrót.

W roku 2010 została przejęta przez grupę stoczniową Privinvest należącą do francusko-libańskiego przedsiębiorcy o nazwisku Iskandar Safa. Od 2011 popadła w długi, a w 2018 r. została objęta specjalnym zarządem przez grecki sąd.

Premier wyraził zadowolenie z wyniku przetargu i powiedział, że rząd uważa ożywienie greckiego przemysłu stoczniowego za bardzo ważne. Podkreślił też szczególną rolę, jaką stocznie Skaramangas odgrywają dla greckich sił zbrojnych.

Prokopiou powiedział, że rząd i premier wzbudzają zaufanie i wyrażają swoją wiarę w perspektywy kraju, zauważając, że zarówno gospodarka kraju, jak i mentalność Greków "zaczęły się rozwijać".

Nakreślił swoje plany dla stoczni, mówiąc, że obejmują one budowę statków o dużej wartości dodanej, a także remonty już istniejących.

Zauważył również, że Grecja dysponuje wysokiej klasy personelem i że rozwój stoczni zapewni miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych młodych ludzi, z których wielu przebywa obecnie za granicą.

"Grecja, która jest czołową potęgą morską na świecie, musi także przejąć inicjatywę w zakresie innowacji w sektorze stoczniowym i remontowym" - powiedział premier.

Podczas spotkania odbyła się dyskusja na temat zatrudnienia stoczniowców.

Na spotkaniu obecni byli także minister finansów Christos Staikouras, minister rozwoju i inwestycji Adonis Georgiadis, wiceminister premiera Thodorosa Livaniosa i inni urzędnicy.

PBS, z mediów - głównie w opraciu na ΑΠΕ-ΜΠΕ / Marzena Mavridis (polonorama.com)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter