Stocznie, Statki

Księżniczka Eleonora, córka króla Hiszpanii Filipa VI, "ochrzciła" w czwartek w Kartagenie okręt podwodny S-81 Isaac Peral. Według konstruktorów jednostka jest najnowocześniejszym konwencjonalnym okrętem podwodnym na świecie.

W uroczystości poza Eleonorą wzięli również udział jej rodzice, król Filip VI oraz królowa Letycja, a także minister obrony Hiszpanii Margarita Robles i kierownictwo armii.

Według szefowej resortu wodowany w czwartek okręt jest pierwszym "całkowicie krajowym okrętem podwodnym", gdyż został wybudowany i zaprojektowany przez konstruktorów z Hiszpanii. Przypomniała, że oficjalna uroczystość przekazania jednostki armii z powodu pandemii została przełożona na maj.

Uczestniczący w uroczystości prezes spółki Navantia Ricardo Garcia-Baquero, wyjaśnił, że trwający 17 lat proces budowy przez kierowaną przez niego firmę był czasochłonny, gdyż nowa jednostka jest najnowocześniejszym okrętem bez napędu atomowego na świecie. "Taka konstrukcja wymagała długotrwałych prac", dodał.

Wskazał, że liczący ponad 80 m długości okręt, który posiada silniki paliwowe i elektryczne, jeszcze w pierwszej połowie roku przejdzie testy bezpieczeństwa u brzegów Hiszpanii.

Hiszpańska flota wojenna posiadała dotychczas tylko jedny okręt podwodny: S-74 Tramontana. Poza S-81 Isaac Peral w najbliższym czasie armia wzbogaci się o kolejne trzy okręty podwodne budowane przez Navantię: S-82, S-83 oraz S-84. Jednostki te są już w trakcie końcowych prac montażowych.

Według dziennika "El Mundo" prawdopodobnym nabywcą kolejnych jednostek typu S-80 ma być marynarka wojenna Indii. Gazeta twierdzi, że władze tego kraju planują zakup sześciu hiszpańskich okrętów podwodnych.

Marcin Zatyka

0 Armii?
Autor tego teksu jest świadomy co pisze? Okręt będzie przekazany armii, a nie marynarce wojennej?
22 kwiecień 2021 : 20:03 Kmd | Zgłoś
-16 Nowoczesność
Nie rozumiem do czego ten żółty pojazd przed okrętem jest potrzebny. Jest to zapewne spycho-ładowarka, ale dlaczego nie w kolorach Navy, czyżby budowlańców poprosili o pomoc?
23 kwiecień 2021 : 04:12 Zenon | Zgłoś
+4 Nowa świecka tradycja?
"Chrzest humanistyczny"?
23 kwiecień 2021 : 07:56 Granatowy | Zgłoś
+4 Nowoczesność
Czy supernowoczesność tej konstrukcji, "katoraja nie imiejet anałogów w mirie" przejawiać się będzie również w tym, iż będzie to okręt trwale podwodny? Wbrew pozorom nie jest to pytanie bezzasadne, ponieważ studiując niezwykle ciekawą historię tej jednostki i liczne błędy projektantów takie obawy mogą nie być całkiem bezzasadne.
23 kwiecień 2021 : 08:01 Ciekawy | Zgłoś
0 buduszcze
"a wy gdie wyzubrlili ruskij jazyk na padwodnej łodce?" pieriedaju priviet wsjem katoryje nie oczkujut na forum.
13 maj 2021 : 06:10 Baradacz | Zgłoś
+1 Polska grubogębość
Tak jedyne co potrafimy , to wystawiać nadęte poliki z pustym strychem do kamery , na zapianie z zachwytu ciemnych kurek i kogutów , polskiego wyznania !! Już czwarty rok remontują mały okręt marynarki w upadłej Gryfii , złożony z jednej ładowni i dwóch furt wjazdowych ( rufa , dziób ) . Przemielono już ogromną ilość " kapuchy " państwowej , a gotowości do odejścia nie ma i długo nie będzie , bo skąd wziąć drugą mielnicę "kapuchy" państwowej , dla podtrzymania patologicznych pasożytów
23 kwiecień 2021 : 10:45 Patriota | Zgłoś
-4 Problem medyczny
Cytuję Patriota:
Tak jedyne co potrafimy , to wystawiać nadęte poliki z pustym strychem do kamery , na zapianie z zachwytu ciemnych kurek i kogutów , polskiego wyznania !! Już czwarty rok remontują mały okręt marynarki w upadłej Gryfii , złożony z jednej ładowni i dwóch furt wjazdowych ( rufa , dziób ) . Przemielono już ogromną ilość " kapuchy " państwowej , a gotowości do odejścia nie ma i długo nie będzie , bo skąd wziąć drugą mielnicę "kapuchy" państwowej , dla podtrzymania patologicznych pasożytów


Wścieklizna? Czy zwykłe progermańskie, antypolskie rojenia wyższościowe? Uberalizm w czystej postaci?
23 kwiecień 2021 : 12:44 Ciekawy | Zgłoś
+5 żadna wścieklizna
z tym okrętem wojennym w gryfii to akurat prawda, niestety. Niestety, bo nie ma się czym chwalić. Kierowników remontu statku, koordynatorów, kierowników projektu już dawno powinni wywalić za to co się dzieje na tym okręcie
25 kwiecień 2021 : 19:24 sebik | Zgłoś
-2 Okręt
Wygląda na przeróbkę Skorpeny.
23 kwiecień 2021 : 14:47 WD | Zgłoś
-10 Submarine
Po co tym Hiszpanom okręt podwodny. Podobnie jak Indonezyjczykom. Przerost ambicji wojskowych na całym świecie jest porażający
Jeszcze tym wojskowym w tych karłowatych z nazwy krajach zamarzą sie wojny gwiezdne
26 kwiecień 2021 : 14:25 Kahimil | Zgłoś
+5 czy
Zastanowiłeś się, jaka jest długość hiszpańskiego wybrzeża?
08 maj 2021 : 07:07 ter | Zgłoś
0 pytanie
dziwne pytanie zadałeś kahimilowi. Przecież dla niego Hiszpania to łąka za stodołą..obok Indonezji . Z tematem okrętów podwodnych zetknął sie podczas wyciągania karasia z przydomowej kałuży. Ciekawe co mu się w związku z tym jeszcze zamarzy ha ha ha
28 maj 2021 : 18:41 kaszub | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter