Stocznie, Statki

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła właśnie kontrolę działalności i restrukturyzacji Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Skontrolowane zostanie także zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek w procesy naprawcze i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad stocznią. Kontrolę przeprowadzi Wydział Koordynacji Kontroli Doraźnych NIK wspólnie z Delegaturą NIK w Szczecinie.

Kontrola pt. Działalność i restrukturyzacja Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA oraz zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek SA w procesy naprawcze i sprawowanie nadzoru właścicielskiego dotyczy istotnych – społecznie i gospodarczo – zagadnień funkcjonowania oraz znaczenia przemysłu morsko-stoczniowego na Pomorzu Zachodnim. W szerszym ujęciu powiązana będzie także – w badanym zakresie – z problematyką restrukturyzacji oraz przyszłości przemysłu morsko-stoczniowego.

Głównym pytaniem kontroli będzie: czy Morska Stocznia Remontowa Gryfia prawidłowo realizowała procesy zarządcze i działania zmierzające do restrukturyzacji spółki. Kontrolerzy sprawdzą także, czy Fundusz Rozwoju Spółek prawidłowo angażował się w działania naprawcze i sprawował rzetelny nadzór właścicielski nad MSR Gryfia jako spółką zależną.

Inspiracją do podjęcia kontroli były dla NIK sygnały zarówno ze środowisk pracowniczych, obywatelskich, jak i parlamentarnych. Problematyka ta była przedmiotem korespondencji kierowanej do Prezesa NIK Mariana Banasia przez przedstawicieli związków zawodowych, a także przez posłów na Sejm RP. Kwestie podnoszone w tej korespondencji zostaną wzięte pod uwagę w ramach ustawowych uprawnień NIK.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia SA jest morską stocznią remontowo-produkcyjną powstałą w 2013 r. z połączenia Morskiej Stoczni Remontowej SA w Świnoujściu oraz Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA w Szczecinie. Większościowym akcjonariuszem MSR Gryfia SA, posiadając 92,36 proc. akcji, jest Fundusz Rozwoju Spółek SA, natomiast pozostałe 7,64 proc. akcji posiadają drobni akcjonariusze. Przedmiotem działalności Spółki jest naprawa i konserwacja statków i łodzi, produkcja statków i konstrukcji pływających oraz produkcja konstrukcji stalowych.

Z kolei Fundusz Rozwoju Spółek SA z siedzibą w Warszawie to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Do jej zadań należy w szczególności gospodarowanie powierzonym majątkiem i wspieranie sektora morsko-stoczniowego, także w realizacji procesów restrukturyzacji. Jest ona większościowym akcjonariuszem Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. FRS SA sprawuje tym samym nad MSR Gryfia SA nadzór właścicielski.

Kontrola obejmie okres od 1 stycznia 2017 r. do dnia zakończenia kontroli, z uwzględnieniem faktów i dowodów wykraczających poza ten okres mających znaczenie dla badanej działalności. Czynności kontrolne obejmą Morską Stocznię Remontową Gryfia SA oraz Fundusz Rozwoju Spółek SA.

rel (NIK)

-13 Oko
Zapytajcie się Tuska.
14 kwiecień 2021 : 15:28 Oko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Za Tuska
To NIK nie widział nic złego w zamykaniu stoczni i odbieraniu ludziom pracy...
14 kwiecień 2021 : 16:38 Fiut Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Interesy...
Nie widzisz nic złego w w standardach obsadzania państwowych spółek tej zmiany?
Nie widzisz nic złego w zatracaniu miliardów na bezmyślne ekonomicznie inwestycie?
Nie widzisz zasiedzenia nieudacznikami państwowych spółek trwonienia czasu i pieniądzy społeczeństwa?
Nie widzisz klęski działającego przez 5 lat MGMiŻŚ ?

GRATULACJE - jesteś już uformowanym politycznie 'prawdziwym polakiem'

Na koniec jeszcze jedno pytanie
W interesie jakich państw jest wewnętrzne słucanie Polaków ?
24 kwiecień 2021 : 11:12 Polak mały Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 Po co ten NIK....
jak NIK przedstawia mnustwo raportów i wytyka mnustwo błędów itp. jak i tak te raporty lądują potem w koszu!!! Każda władza w PL raporty NIK miała w głębokim powarzaniu!!!! Wiec po co jest ten NIK????
14 kwiecień 2021 : 18:23 Marek Marek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 NIK
Moze NIK weźmie sięporządnie za prezesa Zarembę i Trzeciakowskiego w związku z likwidacją dochodowej Stoczni Świnoujskiej tymi pani to już dawno prokuratura powinna się zająć a i pani z frs Walichnowska też robiła swego czasu restrukturyzację w gryfi żenada kobieta kto ją przysłała chyba tylko kolesiostwo ciemna masa w sprawach stoczniowych też powinnam zdrowo beknać a i związki S80 szczecińska gryfioska powinna być przetrzepana bo rządzi z prezesem i spija mu z rączki precz z nimi wszystkimi za krzywdę Świnoujścia
14 kwiecień 2021 : 19:40 Stoczniowcy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+19 Za późno !!
To co najmniej kilka lat za późno . Teraz wszystko już zniszczone , ale nie za późno na wnioski do prokuratury . Najlepszą państwową stocznię MSR S.A. w Świnoujściu zamknęli , pracowników na bruk , a budowany przez 50 lat majątek przez świnoujskich stoczniowców zniszczono !! Tego się już nie odbuduje . NIK , jeżeli ma w swoich szeregach kogoś , kto potrafi czytać , rozumieć , analizować i wyciągać wnioski ze sprawozdań finansowych , proszę przeanalizować sprawozdania finansowe MSR S.A. od 2001 roku do 2011 roku , czyli do czasu nasłania przez PO niszczycieli do MSR S.A. Taką piękną stocznię , chlubę RP zaczęli niszczyć tępacy z PO , a dokończyli tępacy z PiS . Gdzie jest państwo ?? Pozostaje tylko kryminał do obsadzenia !!
14 kwiecień 2021 : 20:58 stoczniowiec Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Nik
Cały zarząd postawić przed prokuraturę a NIK niech dobrze przeanalizuje sprawozdania tworzone przez Szczecin na ich potrzeby zniszczyli majątek wypracowany przez nas stoczniowców że Świnoujścia bo te nieudaczniki szczecińskie nic w tej syfiastej peerelowskiej gryfi nie mieli teraz nasz majątek zagarnęli twierdząc że to ich pod prokuraturę ich i to szybko a może Świnoujście za sprawą NIKu może zostanie przywrócona jeżeli dobrze sprawdzą tych krętaczy
14 kwiecień 2021 : 21:26 Stoczniowcy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 NIK
Nik nie powinien zadawać pytań tylko porządnie przekopać dokumenty ale tylko porządnie i rzetelnie ale jak koleśiostwo będzie kontrolowało to zamiotą pod dywan bo naprawdę jest co kontrolować to nieprofesjonalne zarządzanie przez politologa i dyrektorka z zarzutami to nie może być dobrze i rozliczyć tego buca prezesa za Stocznię Świnoujską i takie ogromne zniszczenie majątku świnoujskiego wypracowanie przez stoczniowców że Swinoujścia.Czekamy na wynik kontroli
19 kwiecień 2021 : 17:39 Stoczniowcy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Olbrzymia wartość majątku narodowego
Zlikwidowali olbrzymią wartość majątku Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu S.A. , zbudowanego i zakupionego przez kilka pokoleń świnoujskich stoczniowców , w okresie 50 lat !! Tego nie rozumie ktoś , kto ma zerowe kompetencje w zakresie działalności takiego przedsiębiorstwa jak stocznia . Wartość odtworzeniowa tego majątku to co najmniej ponad miliard złotych !! Nabrzeża głębokowodne , głębie dokowe , pirs, dokowy , doki , jednostki pływające , hale , budynki , sieci , tereny utwardzone , żurawie szynowe , dźwigi , obrabiarki , maszyny , nowoczesny sprzęt technologiczny i wiele innych . Gdzie jest państwo ?? Kiedy niszczyciele majątku narodowego zostaną osądzeni ?
08 maj 2021 : 10:35 Stoczniowiec Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter