Stocznie, Statki

W Sopocie, w wieku 76 lat zmarł Piotr Soyka, wieloletni prezes zarządu Gdańskiej Stoczni Remontowa im. J. Piłsudskiego S.A., założyciel i autor globalnego sukcesu Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 12 sierpnia br.

Piotr Soyka urodził się 31 grudnia 1943 roku w Świętochłowicach na Śląsku. W Gdańsku mieszkał od 1950 r. Ojciec Piotra Soyki, Henryk, był naczelnym inżynierem Stoczni Gdańskiej. Jego podpis figuruje pod aktem założycielskim Gdańskiej Stoczni Remontowej w 1952 roku.

W 1972 roku, po studiach na Politechnice Gdańskiej, mgr inż. Piotr Soyka rozpoczął pracę w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Zaczynał jako mistrz, potem był m.in. budowniczym remontu statku, a w 1979 r. został dyrektorem technicznym. W 1980 r. powierzono mu funkcję dyrektora naczelnego Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, która znajdowała się w trudnej sytuacji finansowej. Podczas strajku, otrzymał poparcie załogi i Solidarności, do której zapisał się jako jedyny dyrektor w przemyśle okrętowym. Przez kilka lat doprowadził do osiągnięcia przez stocznię najlepszych wyników w branży.

W 1984 r. wrócił do Gdańskiej Stoczni Remontowej na stanowisko dyrektora ds. produkcji. Od 1987 r. pracował w Angoli, jako kierownik polskiej grupy dydaktyków kształcących w zawodach morskich. W 1989 r. wygrał konkurs na dyrektora naczelnego Gdańskiej Stoczni Remontowej, którą kierował przez 20 lat, najpierw jako dyrektor, potem jako prezes zarządu. Przeprowadził ją przez skomplikowaną drogę przekształceń własnościowych od przedsiębiorstwa państwowego do firmy prywatnej (2001 r.), dokonał jej restrukturyzacji i całkowitej reorientacji rynkowej.

Od roku 2013 Piotr Soyka jako prezes zarządu i współwłaściciel kierował Grupą Kapitałową REMONTOWA HOLDING, która należy do ścisłej europejskiej czołówki firm morskich, będąc jednocześnie największym polskim holdingiem stoczniowym i prywatnym pracodawcą na Pomorzu, zatrudniającym ponad 8 tysięcy pracowników i podwykonawców, a także czołowym polskim eksporterem.

Piotr Soyka działał także na forum publicznym. Był m.in. członkiem Rady Przekształceń Własnościowych przy premierze RP (1992-1997), a także radnym i przewodniczącym Komisji Polityki Gospodarczej w Sejmiku Województwa Pomorskiego (1998-2002), prezesem Gdańskiego Klubu Biznesu (2004-06).

Reprezentował polski przemysł stoczniowy na forum międzynarodowym: był członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Stoczni Remontowych i Produkcyjnych AWES i prezesem Polskiego Komitetu Lloyd’s Register of Shipping.

Był prezesem Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE (2003-11 i od 2018), a także laureatem wielu plebiscytów (m.in. TOP Menedżer Roku 2003 i Człowiek Roku 2001 Dziennika Bałtyckiego), nagród (m.in. Nagroda im. Andrzeja Wierzbickiego - „dla wyróżniającego się przedsiębiorcy, który nadaje styl polskiej przedsiębiorczości kontynuując jej najlepsze tradycje” – PKPP Lewiatan 2005 r.) i odznaczeń (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – "za wybitne zasługi dla rozwoju przemysłu stoczniowego" - 2002 r.).

***

Program uroczystości ostatniej drogi Piotra Soyki

W środę 12 sierpnia, w godz. 9.00-10.00 w Archikatedrze Oliwskiej będzie wystawiona trumna z ciałem Zmarłego, a także wyłożona Księga Kondolencyjna (wstęp otwarty dla wszystkich).

W godz. 11.00–13.00 mszę św. pogrzebową odprawi Metropolita Gdański Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź. Ze względu na wzrastające w kraju ryzyko epidemiczne, dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom uroczystości, wstęp do Archikatedry Oliwskiej w czasie nabożeństwa będzie ograniczony do Rodziny i zaproszonych gości.

Dla zgromadzonych na zewnątrz, w sąsiedztwie wejścia głównego do świątyni będą wystawione telebimy, na których będzie można obserwować przebieg ceremonii.

Pogrzeb na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” w Gdańsku-Wrzeszczu rozpocznie się o godz. 14.15 przejściem konduktu żałobnego od bramy głównej na miejsce pochówku w Alei Zasłużonych.

Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji, a także o nieprzynoszenie kwiatów. W zamian będzie możliwość złożenia datków do puszek Fundacji Hospicyjnej księdza E. Dutkiewicza

Grzegorz Landowski

Fot.: Sławomir Lewandowski/PORTALMORSKI.PL

1 1 1 1