Stocznie, Statki

Brygantyna do morskiego wychowania młodzieży z roboczą nazwą Rewa to kolejne „dziecko” Zygmunta Chorenia, jednego z najwybitniejszych konstruktorów żaglowców na świecie. Projekt już jest, ale brakuje finansowania na budowę jednostki, które, jak mówi nam projektant, przed pandemią COVID-19, obiecano zainteresowanym armatorom.

Potencjalnymi armatorami jednostek mieliby być Yacht Club Rewa i Chrześcijańska Szkoła Pod Żaglami, która planuje rejs dookoła świata.

Wraz z projektantami z mojego biura Choren Design and Consulting stworzyliśmy projekt statku ekologicznego, taniego w eksploatacji i w budowie – mówi nam Zygmunt Choreń. – Projekt uzyskał pozytywne opinie kapitanów statków żaglowych, a także akceptację towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL.

Żaglowiec (B24) przeznaczony jest do prowadzenia niekomercyjnej działalności, wychowawczo-szkoleniowej młodzieży w wieku 12-20 lat, która stanowiłaby integralną część załogi. Uczestnicy takich rejsów mieliby opłacać koszty portowe i ewentualne koszty wyżywienia.

Jednostka spełnia warunki ochrony środowiska morskiego poprzez m.in. zminimalizowanie zużycia paliwa. Jeden agregat (50 kW) zapewnia prędkość pod silnikiem 5-6 węzłów i zabezpiecza potrzeby energetyczne statku wynoszące ok. 25 kW. Ma 37,8 m długości (z bukszprytem), 7 m szerokości, 450 m2 powierzchni żagli i pomieści maksymalnie 33 osoby.

Na budowę brakuje jednak finansowania. Jak powiedział nam w rozmowie Zygmunt Choreń, zarówno Yacht Club Rewa, jak i Chrześcijańska Szkoła Pod Żaglami otrzymały obietnicę sfinansowania budowy, jednak pandemia COVID-19 i trudna sytuacja z tym związana zepchnęła kolejne ustalenia na dalszy plan.

Prawdą jest, że wychowanie morskie sprzyja poznaniu nie tylko morza, świata, ale także poznaniu siebie. Wielu wybitnych pedagogów-wychowawców wypowiadało się w tej sprawie. W efekcie otrzymujemy lepszych ludzi, bardziej światłych i świadomych. Ukazała się interesująca książka Sławomira W. Malinowskiego: Telewizja Dziewcząt i Chłopców. w której zacytowano słowa generała Mariusza Zaruskiego: Pływałem, mokłem i marzłem na pokładach jachtów nie po to, aby z Was uczynić sportowców, lecz dlatego, ażebyście Wy jako Polacy poznali morze, uczuciem się z nim związali, uznali je za własną, bezcenną wartość, bez której nie ma życia dla dzisiejszej Polski – spuentował Zygmunt Choreń.

Agnieszka Latarska

Rys.: Choren Design and Consulting

+7 Smutne
Jakie wychowanie morskie??? W dobie sprawdzianu ..Świat się odwrócił od ludzi morza....nawet do lekarza nie mogą pójść....
....Ale My sobie poradzimy, tylko czy świat sobie poradzi bez nas....
13 maj 2020 : 18:24 Marinero | Zgłoś
-13 Odyseusz
Jaki to cudorworca żaglowców? Takie to ja rysowałem w latach 60-tych
Ale obliczenia stateczn9sci. .itd to już wyższa szkoła jazdy
13 maj 2020 : 19:00 Odyseusz | Zgłoś
+4 Tylko czemu DNV GL
Tylko czemu DNV GL a nie PRS?
13 maj 2020 : 20:12 Roger | Zgłoś
+8 no
no jak myslisz czemu?za chwile nikt na swiecie nie bedzie honorował niczego co bedzie wydawane przez nasze-polskie instytucje,jak myslisz dlaczego?czego nie rozumiesz?
13 maj 2020 : 23:41 mm | Zgłoś
+11 pytanie
...zarówno Yacht Club Rewa, jak i Chrześcijańska Szkoła Pod Żaglami otrzymały obietnicę sfinansowania budowy... Mam pytanie, sfinansowanie budowy przez kogo ? Ojca Rydzyka, Episkopat (Chrześcijańska Szkoła Pod Żaglami) ? Czy Skarb Państwa ?
14 maj 2020 : 10:51 maciek2 | Zgłoś
0 odpowiedz
wlasnie problem jest w sponsorach. Sam jestem klubowiczem YCRewa i slyszalem od kadry klubu iz jednym ze sponsorow brygantyny jest gmina kosakowo (sam wowczas nie slyszalem by byl jakis inny armator poza YCRewa, najwyrazniej sie zmienilo. Wlaśnie poprzez problemy ze sponsorami wątpie by jakieś siły wyzsze w kosciele i naszym pisowskim rządzie miały tu coś do czynienia gdyż tak raczej odrazu by mieli wszystkie pieniądze i pewnie bysmy o tym uslyszeli jako ich sukces ale nie wiadomo. Chcesz tez tylko dodac ze nie kazda organizacja związana z wychowaniem religijnym jak też harcerstwo nie musi być pro pis i finansowane przez pis i kosciol
01 czerwiec 2020 : 10:28 oliwier | Zgłoś
+5 Wychowanie
Super ze jest taki pomysl, ale wychowanie morskie jest co innego. Je trzeba zaxzac od nauki plywania w kazdej szkole a nie od straszenia ludzi woda: ze maja sie kapac tylko w miejscach strzezonych.
Podejscie nas, Polakow do wody jest tragiczne. Albo nic - albo gadanie o wielkiej stoczni czy przekopie. A gdzie ta cala drobnica? Gdzie bezposredni kontakt? WsZedzie zakazy otrzezenia i barierki.
14 maj 2020 : 18:45 Zenek | Zgłoś
+2 Zainteresowany
Ile brakuje?
17 maj 2020 : 20:57 DominikP | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter