Stocznie, Statki

Kanadyjski armator BC Ferries, kontynuując program rozwoju swojej floty „Clean Futures Plan” podpisał ze stoczną Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding kontrakt na budowę kolejnego, w pełni wyposażonego promu klasy „Salish”, napędzanego skroplonym gazem ziemnym (LNG). Jako pierwsi informowaliśmy o tym już w listopadzie ub. roku. We wtorek, 4 lutego br. odbyło się palenie blach, rozpoczynające budowę nowej jednostki.

W symbolicznej uroczystości udział wzięli m.in. Piotr Soyka - prezes Remontowa Holding, członkowie zarządu i rady nadzorczej Remontowa Shipbuilding SA, przedstawiciele armatora BC Ferries i klasyfikatora Lloyd's Register oraz reprezentanci związków zawodowych, działających w stoczniach grupy kapitałowej Remontowa Holding.

- Statek ten będzie napędzany skroplonym gazem ziemnym, co jest niezwykle ważne dla zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko - podkreślał uczestniczący w uroczystości Mark Schaaf, project manager BC Ferries. - Czwarty statek będzie taki sam, jak pierwsze trzy, co przyczyni się do sprawnego funkcjonowania floty promów BC Ferries. Liczę na ścisłą współpracę z Remontowa Shipbuilding i Remontowa Marine Design & Consulting podczas budowy także tej jednostki - podsumował Schaaf.

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała już w latach 2016-2017 temu armatorowi trzy podobne promy (Salish Raven - w kwietniu 2017, Salish Eagle - w lutym 2017 i Salish Orca - w listopadzie 2016 r.). Powrót armatora z Kanady z kolejnym zamówieniem stanowi potwierdzenie, zweryfikowanej w eksploatacji jakości projektu i wykonania dostarczonych wcześniej promów.

Publiczny przetarg na budowę czwartego promu ogłoszono w 2018 roku. Startowało w nim 16 stoczni, m.in. z Europy i Azji, w końcowej fazie rywalizacji na tzw. "krótkiej liście" pozostały trzy.

Jednostka klasy "Salish"

Kolejna jednostka klasy "Salish" będzie budowana według takiego samego projektu i ma być przekazana przez stocznię w 2022 roku. Zastąpi prom Mayne Queen i będzie obsługiwać, wspólnie z Queen of Cumberland linię Swartz Bay - Southern Gulf Islands w prowincji Kolumbia Brytyjska w zachodniej Kanadzie. Jak podał w komunikacie prasowym armator, całkowita wartość kontraktu wynosi około 92,3 mln dolarów.

To duże w swojej klasie (dł. 107 m, pojemność 138 pojazdów oraz 600 pasażerów), zawierające innowacyjne rozwiązania techniczne, przyjazne środowisku dwustronne promy pasażersko-samochodowe z silnikami dwupaliwowymi (dual fuel) – z możliwością zasilania tradycyjnym paliwem dieslowskim, ale zasadniczo przeznaczonymi do spalania gazu ziemnego (przechowywanego w postaci gazu skroplonego – LNG).

Dostarczone wcześniej przez stocznię Remontowa Shipbuilding promy klasy "Salish" były pierwszymi we flocie BC Ferries z napędem na LNG i jednymi z pierwszych z tego typu paliwem w Ameryce Północnej. Dzięki innowacyjnemu napędowi statki te emitują do 25 proc. dwutlenku węgla, ponad 85 proc. tlenków siarki, 50 proc. tlenków azotu i 99 proc. cząstek stałych mniej w porównaniu do napędu opartego na konwencjonalnym paliwie żeglugowym.

Armator w oficjalnym komunikacie podkreślił, że Remontowa Holding jest największą grupą kapitałową w branży stoczniowej w Polsce i liderem sektora przemysłowego w regionie, obejmującą ponad 20 przedsiębiorstw, zaś Remontowa Shipbuilding SA ma duże, udokumentowane doświadczenie w budowie promów i innych statków dla wielu międzynarodowych klientów. Do tej pory stocznia dostarczyła ponad 1000 statków.

Gdańska Stocznia Remontowa dla BC Ferries

W latach 2018-2019 Gdańska Stocznia Remontowa przebudowała dla BC Ferries dwa promy klasy "Spirit II" w ramach tzw. "mid-life upgrade". Spirit of British Columbia oraz Spirit of Vancouver Island zostały wyposażone w nowe systemy napędowe. Obecnie ich siłownia jest dwupaliwowa, przystosowana do zasilania zarówno niskosiarkowym olejem napędowym jak i gazem ziemnym (składowanym jako LNG) jako głównym paliwem.

Za przebudowę Spirit of British Columbia armator i stocznia otrzymały wyróżnienie Shippax Award w kategorii Shippax Retrofit Award 2018 za: "pierwszą przebudowę dużego promu ro-pax, obejmującą wymianę czterech głównych silników na nowe silniki dwupaliwowe, instalację dużego zbiornika LNG pod pokładem głównym oraz innowacyjny system bunkrowania (umożliwiający przeprowadzenie tej operacji zarówno z zewnątrz jednostki jak i z pokładu - dop red.). W tym samym czasie zmodernizowano i wyremontowano także przestrzenie pasażerskie".

Spirit of British Columbia oraz Spirit of Vancouver Island to największe promy we flocie kanadyjskiego armatora. Oba obsługują połączenie Metro Vancouver - Victoria (Tsawwassen - Swartz Bay) - najbardziej uczęszczane wśród linii promowych, na których operuje flota BC Ferries.

Agnieszka Latarska

Fot.: Ireneusz Gradkowski

+15 BC Ferries po raz czwarty i ...
...nie ostatni !!

BRAWO !!!!

GRATULUJĘ !!!

SC
05 luty 2020 : 02:55 Stan | Zgłoś
+7 No i fajnie
Teraz zap... panowie i do przodu!
05 luty 2020 : 07:31 Zdzich | Zgłoś
+7 skoro az tak
CLUB REMONTOWA od 20 00 do 4 00 taxi gratis
05 luty 2020 : 08:20 only kon | Zgłoś
+1 Warsztaty dla Gryfii
Trzy lata mijają od słynnej stępki w szczecinku . Czy może Remontowa zorganizować warsztaty dla managerów Gryfii ukierunkowanych na uświadomienie , że do budowy promu potrzebna jest po prostu porządna stocznia , której we floating gardensie po prostu nie ma i nie będzie .
10 luty 2020 : 19:40 szczecinek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter