Stocznie, Statki

Planowany termin realizacji kontraktu to pierwszy kwartał 2020 roku. 

O kontrakcie poinformował w czwartek w komunikacie dyrektor komunikacji i PR GSG Towers i Stocznia Gdańsk Maciej Grajewski.

"Norweska Ulstein Group znana jest na świecie ze swojej działalności w zakresie projektowania i budowy statków m.in. trawlerów, jednostek do obsługi farm wiatrowych i platform wiertniczych, promów czy ekskluzywnych wycieczkowców. Umowa z firmą Ulstein Verft, kluczową jednostką grupy, jest kolejnym zamówieniem pozyskanym przez Stocznię Gdańsk od istotnego klienta na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy, potwierdzającym pełną gotowość produkcyjną i przygotowanie technologiczne polskiej stoczni do realizacji najbardziej skomplikowanych zadań" - wyjaśnił Grajewski.

Podkreślono w nim, że Stocznia Gdańsk i GSG Towers, producent wież do elektrowni wiatrowych oraz konstrukcji stalowych systematycznie zapełniają portfel zamówień.

"W styczniu GSG Towers podpisała z norweską spółką Aker Solutions kontrakt na montaż, instalację wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych – templates na potrzeby pola wydobywczego Johan Castberg (formalnie Skrugard) przygotowywanego przez koncern Equinor na Morzu Barentsa. Kolejna umowa została zawarta z jednym z największych producentów turbin dla energetyki wiatrowej - Siemens Gamesa (zamówienie na dostawę 14 kompletnych lądowych wież wiatrowych o wartości ponad 20 mln zł)" - głosi komunikat prasowy.

Natomiast, Stocznia Gdańsk w ostatnim czasie podpisała również kontrakt z fińską spółką Konecranes, dla której będzie produkować wielkogabarytowe dźwigi i suwnice przeznaczone na rynki Europy i Ameryki Północnej.

Czytaj także: ARP: Stocznia Gdańsk podpisała kontrakt z fińską firmą Konecranes

Grajewski podkreślił, że o zwiększających się możliwościach Stoczni Gdańsk i GSG Towers świadczy także planowane przeniesienie części produkcji na zrewitalizowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną tereny Wyspy Ostrów. Przypomniał, że w połowie marca PSSE oraz Baltic Operator (spółka córka Agencji Rozwoju Przemysłu) podpisały porozumienie dotyczące warunków dzierżawy tych aktywów. Chodzi tu o dzierżawę płyty montażowej o powierzchni ok. 10 tys. m kw. oraz części nawy C Hali nr 33 o powierzchni ok. 3,7 tys. m kw.

"Stocznia Gdańsk zamierza prowadzić tam produkcję stoczniową a GSG Towers produkcję lądowych wież wiatrowych (onshore) i wież przeznaczonych dla farm morskich (offshore). Szczegółowe warunki i zasady dzierżawy terenów przez Baltic Operator zostaną określone w umowie dzierżawy, która ma być zawarta pod koniec maja" - dodał Grajewski.

autor: Robert Pietrzak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter