Stocznie, Statki

Stocznia Szczecińska podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi o dofinansowanie prac przy budowie statku, w części zdalnie sterowanego z lądu. Wartość całego projektu wynosi prawie 58 milionów złotych.

Będzie to niewielki masowiec przystosowany do pływania po rzekach i blisko lądu - mówi Stanisław Kocon, dyrektor techniczny

- Statek służący do żeglugi śródlądowej i w określonym ograniczonym zakresie wód morskich. Generalnie przeznaczony do pływania po wodach śródlądowych Europy i morzach północnych. Jest to statek typu uniwersalny masowiec, o długości 90 metrów, szerokości 12,9 m i nośności 2800 ton - mówi Kocon.

Stronę naukową projektu reprezentuje Akademia Morska, a statek wykona konsorcjum firm.

Więcej >>>

Radio Szczecin

Fot.: Piotr B. Stareńczak

-3 Co to za polityka
aby polscy podatnicy dofinansowywali statek dla Niemców . Wszystko mógł bym zrozumieć gdyby ta jednostka zasiliła PŻM ,jaki to ma sens ? że końcowym etapem tego dofinansowania jest armator z Niemiec . jak to się ma do tego droga partii PiS ? przecież nie tak się wspiera polskich armatorów to skandal tym bardziej ,że w tej samej stoczni od dwóch lat gnije stępka promu dla PŻB , którego nie ma , takie podejście jest karygodne nie mam nic przeciwko ,że polskie placówki naukowe cześć z tych pieniędzy dostaną bo na pewno nie wszystkie bo 58 mln aż 33 idzie na dofinansowanie tego statku . Czy tak ma wyglądać odbudowa potencjału gospodarki morskiej ?
11 kwiecień 2019 : 09:31 taka prawda | Zgłoś
+1 taka prawda .... g.....o prawda
To nie jest dofinansowanie dla Niemców, ale dofinansowanie dla Stoczni, żeby była w stanie uzyskać konkurencyjny produkt z którym może zaistnieć na rynku. Co do stępki promy, to, że gnije na pochylni, tie ma związku ze Stocznią Szczecińską, ale z MSR Gryfia ....
12 kwiecień 2019 : 05:45 GXV | Zgłoś
-1 Uniwersalny masowiec
Za to ZAMUSTRUJA polska zaloge!?
11 kwiecień 2019 : 12:43 Stary Kolejarz | Zgłoś
0 Statek za free
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma pieniądze na rozwój POLSKIEJ nauki i POLSKIEGO przemysłu. A tutaj daje ogromną sumę 58 mln zł (ponad 13 mln Euro) na "niby badania" nad statkiem dla Niemców. To jest zwykły, komercyjny kontrakt, handlowy! Kto i dlaczego zdecydował o przekazaniu tak potrzebnych polskiej nauce 58 mln zł na dofinansowanie komercyjnego zamówienia na budowę statku? I to w takiej wysokości, która mniej więcej równa jest co najmniej wartości całego, w pełni wyposażonego statku (a może i dwóch)!! Za pieniądze polskich podatników darujemy Niemcom co najmniej jeden, cały statek? Przecież za coś takiego powinien być Trybunał Stanu, czy nawet zwykły kryminał! Jak tak ma wyglądać "ratowanie polskich stoczni" to ja Panie Gróbarczyk dziękuję.
11 kwiecień 2019 : 19:34 Gryf | Zgłoś
+3 A tak dla pamieci
Za poprzedniej ekipy rządowej stworzono TFI mars po to aby właśnie ratować polskie stocznie . Pierwsza decyzja tego funduszu to sprzedaz 90 procent wyspy Gryfii z czego połowa poszła na budowę ,, najnowocześniejszego zakładu produkującego podstawy pod wiatraki morskie dla kogo ? I za czyje pieniądze?
Dla niemieckiego koncernu Bilfinger za 550 mln zł z czego duża część pochodziła z dotacji unijnych dla Polski do tego zbudowano most do nikąd za unijne pieniądze już nie wspomnę o zmuszeniu polskich firm energetycznych do zmian za ciężkie pieniądze w zasilanie dwóch miast gdyż słupy przeszkadzały a o unijnych pieniądzach na rekrutację i szkolenie załogi nie wspomnę ale to przynajmniej polscy pracownicy mieli coś z tego. I jak to się skończyło ? Bilfinger sprzedał swoje udziały następnej firmie niemieckiej i zarobił na tym a druga firma ogłosiła upadłość w trakcie trwania kontraktu gdzie groziły wysokie kary oczywiście płacone przez stronę polską
11 kwiecień 2019 : 23:10 Filip z konopi | Zgłoś
+1 co za bzdury ....
Skąd wniosek, że "Niemcy będą mieli statek za darmo"... Przecież Armator zapłaci Stoczni za wykonany produkt, czyli Statek. Widzę, że na forum na hasło "Stocznia Szczecińska" wchodzi i komentuje całe mnóstwo "ekspertów" od gospodarki. Kurski miał rację, "ciemny lud wszystko kupi"
12 kwiecień 2019 : 05:57 GXV | Zgłoś
-1 MIS
Jak w Misiu. Najlepszy interes się robi na słomianej inwestycji Ale my jako konsultanci mamy płacone od faktury ;- ) Im wyższa faktura tym większy zysk
I co stać cię teraz na Koniaczek ?? ;-)
Mnie na podwójny
11 kwiecień 2019 : 21:46 Ki KI | Zgłoś
-1 stocznie
A gdzie się podziały zapowiedziane przez ministrów tego rządu okręty podwodne dla Marynarki Wojennej RP , które miano zbudować właśnie tu, w Szczecinie? Gdzie się podziały promy morskie dla PŻM i PŻB, które miano zbudować właśnie tu, w Szczecinie? Czyżby ich budowę wstrzymywały budowy rzecznych statków dla Niemców.? To niedopuszczalne. Żądam wyjaśnień!!!!!
12 kwiecień 2019 : 08:11 Andy | Zgłoś
-3 Kolejny pic
Ten niby innowacyjny statek to kolejny pic propagandowy.Poza wydaniem kasy na jakieś tam badania i prace studyjne nic z tego więcej się nie urodzi. Nie będzie żadnego statku, bo niby kto miałby go zbudować? Stocznia-wydmuszka pod wodzą niejakiej Jacyny-Witt?
Pan Stanisław Kocoń powinien być w tej kwestii zorientowany i nie wprowadzać w błąd opinii publicznej.
12 kwiecień 2019 : 16:36 wodnik | Zgłoś
+4 Fakt
PO zniszczyła prawdziwy przemysł stoczniowy i teraz sabotuje jego odbudowę. Pamiętamy.
14 kwiecień 2019 : 16:44 Kaye | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter