Stocznie, Statki

W poniedziałek, 14 bm. przebudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA zbiornikowiec Hanne Knutsen opuścił stocznię i wypłynął na pełne morze, gdzie przeprowadzono ostatnie próby przed przekazaniem statku armatorowi. W niedzielę, 20 maja, jednostka popłynęła do Haugesund w Norwegii. 

Projekt Martin Linge FSO, czyli przebudowa zbiornikowca wahadłowego Hanne Knutsen na FSO (z ang. Floating, Storage and Offloading - jednostkę do magazynowania i wstępnego przetwarzania ropy odbieranej z platform wiertniczych na polu naftowym Martin Linge) to jeden z najbardziej złożonych technicznie projektów w tym segmencie rynku w Europie, który Remontowa SA realizowała dla światowych potentatów z branży offshore oil & gas. Był to także drugi największy, ze względu na skalę i stopień złożoności technicznej, projekt w historii stoczni Remontowa SA (największym dotąd projektem tego typu była przebudowa platformy FPF-1).

Na przebudowę statku Hanne Knutsen składały się między innymi: podział zbiorników ładunkowych, montaż systemów rurociągowych (ponad 30 km), instalacja nowych systemów elektrycznych i elektronicznych (m.in. położenie ponad 400 km kabli), montaż systemu wyładunku na rufie, wymiana lądowiska dla helikopterów, dobudowa pokładu na rufie i rozbudowa nadbudówki. Realizując to przedsięwzięcie przerobiono ok. 5 tysięcy ton stali.

Urobek pobierany z platformy dzięki zainstalowanym na jednostce FSO urządzeniom będzie wstępnie oczyszczany, odsalany i przekazywany na zbiormikowce wahadłowe, którymi trafi do dalszej obróbki w rafinerii.

Innowacyjność statku typu FSO po przebudowie w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA, polega m. in. na tym, że będzie miał możliwość zasilania prądem pochodzącym z lądu, z tego względu cały projekt będzie bardziej przyjazny dla środowiska. Oprócz tego, sterowanie jednostką FSO będzie możliwe zarówno z lądu, jak i z pobliskiej platformy wydobywczej.

Pole Martin Linge obfitujące w bogate zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego, znajdujące się w norweskiej części Morza Północnego, eksploatowane jest przez konsorcjum firm Equinor Energy AS (70%) i Petoro AS (30%).

IG, AL

Fot.: Maciej Bielesz

1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.5602 3.6322
EUR 4.2028 4.2878
CHF 4.5093 4.6003
GBP 4.8896 4.9884