Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało we wtorek w Szczecinie list intencyjny dot. Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Ma on zapewnić rybakom i wędkarzom m.in. przedstawicielstwo w radzie naukowej parku, uczestnictwo w planie jego ochrony oraz w procesie wyznaczania obszarów turystycznych.
- W liście intencyjnym są zawarte interesy rybaków i wędkarzy. Od samego początku bardzo zależało im na tym, aby ich interesy w formie tzw. żelaznego listu zostały podpisane jeszcze zanim park powstanie. Mieli pewne obawy, że po jego utworzeniu, sposób użytkowania tego terenu zmieni się z niekorzyścią dla nich - powiedziała pełnomocniczka Ministra Klimatu i Środowiska ds. utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry Agnieszka Niemczynowicz.
Jak przekazała, list będzie obligował nowo powołanego dyrektora parku narodowego do zachowania wszystkich uwzględnionych w nim punktów. Rybacy i wędkarze będą mogli korzystać z kanałów na dotychczasowych zasadach, zgodnie z planem ochrony nowego parku i zyskają przedstawicielstwo w Radzie Naukowej Parku Narodowego.
- Będą aktywnym doradcą dla dyrektora parku przy podejmowaniu decyzji. Będą również aktywnie uczestniczyć na etapie tworzenia planu ochrony dla parku narodowego, będą uczestniczyć w procesie pisania różnego rodzaju projektów zmierzających także do wypromowania idei rybactwa kulturowego na tym terenie, jako elementu tożsamości – powiedziała Niemczynowicz.
Podkreśliła też, że będą oni mogli dalej pływać łodziami na wyznaczonych obszarach oraz uczestniczyć w procesie wyznaczania obszarów udostępnianych turystycznie.
Ministerstwo podpisało list intencyjny z przedstawicielami Rybackiej Spółdzielni „Regalica” oraz Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Szczecinie.
Według pełnomocniczki resortu klimatu park powinien powstać "najpóźniej do końca października tego roku". "
- Teraz jesteśmy w tym kluczowym procesie, kiedy gminy podejmują rozporządzenia (...) i tak naprawdę wszystko zależy teraz od tempa glosowań w gminach. Potem cały proces przechodzi w ręce ministerstwa i wchodzimy w proces legislacji – podkreśliła.
W pierwszym etapie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry powstanie na terenie gmin: Widuchowa, Kołbaskowo i Szczecin. We wtorek radni Szczecina na sesji rady miasta przyjęli uchwałę dot. utworzenia parku na terenie Gminy Miasto Szczecin.
- Widuchowa i Kołbaskowo będą głosować w dalszej kolejności, następnie głosują powiaty i Sejmik Województwa. W drugim etapie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry zostanie rozszerzony o teren gminy Gryfino. Ona potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji – uściśliła Niemczynowicz.
Zgodnie z przepisami park narodowy w Polsce tworzony jest w drodze ustawy, a Rada Ministrów określa jego granice rozporządzeniem. Utworzenie lub zmiana granic parku wymaga zgody właściwych organów samorządu terytorialnego.
- Dzisiaj mówimy o terenie, o pierwszym takim parku, który nie będzie parkiem leśnym, a wodnym. W kontekście zmian klimatycznych, suszy, ochrony torfowisk, przestrzeni, gdzie ta woda jest absolutnie kluczowa - podkreślał wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
W Polsce funkcjonują obecnie 23 parki narodowe, które zajmują ok. 1 proc. powierzchni kraju. Pierwszym parkiem, który został utworzony w naszym kraju był Pieniński Park Narodowy. Najmłodszym jest Park Narodowy "Ujście Warty", który powstał w 2001 roku, a największym - Biebrzański Park Narodowy.
https://www.youtube.com/watch?v=pvmmPryJngs
2025-03-28 NOWOŚCI Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska podjęła decyzję o licencjonowanym polowaniu na foki szare i zezwoliła na polowanie ochronne na foki pospolite i foki obrączkowane w 2025 r. i na początku 2026 r. Celem jest zapobieganie szkodom, jakie foki mogą wyrządzić komercyjnemu rybołówstwu na małą skalę i wrażliwym populacjom ryb, oraz łagodzenie tych szkód.
naturvardsverket.se/om-oss/aktuellt/nyheter-och-pressmeddelanden/2025/mars/beslut-om-jakt-pa-sal/
naturvardsverket.se/om-oss/aktuellt/nyheter-och-pressmeddelanden/2025/mars/beslut-om-jakt-pa-sal/
Polowanie na foki szare jest dozwolone w państwach położonych wzdłuż Morza Bałtyckiego. Łącznie można upolować 1000 szarych fok, a polowanie podzielone jest na dwa okresy:
Okres pierwszy, kwoty dla poszczególnych powiatów: 20 kwietnia – 20 maja, 6 czerwca – 14 września 2025 r. Polowanie jest rozdzielane według powiatów w celu bardziej równomiernego rozłożenia polowań między powiatami.
Okres drugi, kwota wspólna: 15 września 2025 r. – 15 stycznia 2026 r . Pozostałe kwoty zostają połączone w jedną wspólną kwotę krajową.
naturvardsverket.se/om-oss/aktuellt/nyheter-och-pressmeddelanden/2025/mars/beslut-om-jakt-pa-sal/
– Wzięliśmy pod uwagę otrzymane opinie i wcześniejsze doświadczenia związane z polowaniami na foki szare. Przykładowo, największe szkody wyrządzane przez foki w rybołówstwie komercyjnym odnotowuje się wiosną i latem, ale trzeba zapewnić przestrzeń do polowań również jesienią, aby chronić populacje ryb odbywających tarło jesienią. Jak twierdzi Christine Aminoff , administratorka jednostki ds. zarządzania dziką przyrodą w Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska, wspólny limit połowowy w drugim okresie pozwoli również na wypełnienie całkowitego limitu.
naturvardsverket.se/om-oss/aktuellt/nyheter-och-pressmeddelanden/2025/mars/beslut-om-jakt-pa-sal/
Dozwolone jest polowanie obronne na 200 fok pospolitych i 200 uchatek futerkowych. Celem polowań ochronnych jest między innymi możliwość szybkiego radzenia sobie ze szkodami wyrządzonymi przez foki na obszarach, na których jest to konieczne, bez narażania statusu ochronnego gatunku na niebezpieczeństwo.
Zgodnie z rekomendacją Szwedzkiego Urzędu ds. Morza i Wody, Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska nie podjęła ogólnej decyzji w sprawie polowań na foki pospolite i foki obrączkowane w 2024 r., lecz zamiast tego rozpatrzyła indywidualne wnioski o ochronę polowań.
- Dzięki nowej wiedzy na temat trendów populacyjnych, w tym zaktualizowanym szacunkom liczebności uchatek w Zatoce Botnickiej oraz faktowi, że wzrost populacji fok pospolitych na zachodnim wybrzeżu wydaje się ustabilizować, uważamy obecnie, że polowania ochronne są możliwe - mówi Christine Aminoff.
Nowością jest to, że w porównaniu do lat ubiegłych zmieniają się tereny łowieckie:
W przypadku fok pospolitych, na które poluje się w hrabstwach wzdłuż Morza Västerås, polowania na południe od Helsingborga nie są już dozwolone. Ma to na celu ochronę populacji zamieszkującej południowo-zachodnią część Morza Bałtyckiego.
W przypadku fok obrączkowanych teren łowiecki rozszerzono na hrabstwo Gävleborg, gdzie odnotowano wzrost liczby przypadków zranienia fok. Wcześniej na foki obrączkowane polowano wyłącznie w hrabstwach Norrbotten, Västerbotten i Västernorrland.
naturvardsverket.se/om-oss/aktuellt/nyheter-och-pressmeddelanden/2025/mars/beslut-om-jakt-pa-sal/
Polowania licencjonowane : Mogą być prowadzone na większych obszarach, nie mając połączenia z miejscami, w których foki wyrządzają szkody, np. w rybołówstwie komercyjnym.
Polowanie obronne : Owce wykorzystuje się przede wszystkim w celu ograniczenia lokalnych, poważnych szkód i obrażeń powodowanych przez pojedyncze foki.
Decyzja o polowaniu na foki podjęta przez Szwedzką Agencję Ochrony Środowiska jest zgodna z rządowym projektem ustawy o środowisku morskim, który podkreśla znaczenie zarządzania populacją fok opartego na ekosystemie w celu zmniejszenia oddziaływania na przemysł rybny i wspierania odbudowy malejących zasobów ryb.
naturvardsverket.se/om-oss/aktuellt/nyheter-och-pressmeddelanden/2025/mars/beslut-om-jakt-pa-sal/
Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska podjęła decyzję o wprowadzeniu licencjonowanych i ochronnych polowań na foki w Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Łącznie przydział obejmuje 1400 osobników, a polowanie zostanie podzielone na dwa okresy w nadchodzącym roku. Ale zdaniem Svena-Gunnara Lunneryda , badacza ze SLU , to nie wystarczy , a jego zdaniem konieczne byłoby zmniejszenie populacji fok o połowę
jaktjournalen.se/nyheter/avskjutning-av-1400-salar -ett-slag-i-luften/1479750
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.