Rybołówstwo

Komisja opublikowała w czwartek wniosek w sprawie ustalenia limitów połowowych lub całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC - z ang. Total Allowable Catch, czyli całkowity dopuszczalny połów) dla dziesięciu stad ryb w wodach UE w Oceanie Atlantyckim, cieśninach Kattegat i Skagerrak na 2025 r. Wniosek opiera się na opiniach naukowych i obejmuje stada ryb zarządzane wyłącznie przez UE w tych basenach morskich.

Zgodnie z dostępnymi opiniami naukowymi Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) Komisja proponuje limity połowowe dla ośmiu stad, zgodnie z celem maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY), tj. maksymalną ilością ryb, które rybacy mogą wyłowić z morza bez uszczerbku dla regeneracji i przyszłej wydajności stada.

W odniesieniu do jednego stada Komisja proponuje TAC dla przyłowu przekraczający MSY, aby umożliwić kontynuowanie połowów wielogatunkowych. Liczba TAC zaproponowanych na 2025 r. jest niższa niż w ubiegłym roku ze względu na wprowadzenie w ubiegłym roku wieloletnich TAC. W przypadku niektórych stad TAC na 2025 r. zostały już ustalone przez państwa członkowskie pod koniec 2023 r.

Komisja proponuje zwiększenie limitów połowowych dla pięciu stad: żabnicy, smuklic i ostroboka w wodach Atlantyku Półwyspu Iberyjskiego, homarca w południowej Zatoce Biskajskiej i Morzu Kantabryjskim oraz soli w Zatoce Biskajskiej.

W odniesieniu do morszczuka w wodach atlantyckiego Półwyspu Iberyjskiego Komisja proponuje utrzymanie TAC na 2024 r. – 17 445 ton – który mieści się między wartością punktu MSY – 15 105 ton – a górną granicą zakresu MSY – 20 404 ton – określoną przez ICES.

Morszczuk jest najbardziej ograniczającym gatunkiem w połowach wielogatunkowych, ponieważ inne gatunki są często poławiane przypadkowo wraz z morszczukiem. Za pomocą niniejszego wniosku Komisja dąży do osiągnięcia właściwej równowagi między ochroną morszczuka w perspektywie długoterminowej a umożliwieniem rybakom połowów morszczuka.

W odniesieniu do gładzicy w cieśninie Kattegat Komisja proponuje również utrzymanie TAC na 2024 r., który jest niższy od dolnej granicy przedziału MSY określonej przez ICES. Gładzica i dorsz są przypadkowo poławiane w połowach homarca. W świetle opinii dotyczącej zerowych połowów dorsza limity połowowe dla homarca i gładzicy powinny pozostać niskie, aby uniknąć zwiększenia presji na przyłowy dorsza.

W odniesieniu do soli w cieśninie Skagerrak-Kattegat i w zachodniej części Morza Bałtyckiego, biorąc pod uwagę niską biomasę stada, Komisja proponuje zawieszenie połowów ukierunkowanych i ustalenie TAC przyłowu dla połowów ukierunkowanych na homarca na poziomie ostatnich połowów. ICES prognozuje, że ten TAC przyłowu utrzyma biomasę stada na stabilnym poziomie, chociaż nie pozwoli na osiągnięcie MSY.

W oparciu o podejście ostrożnościowe ICES zaleca zerowe połowy buławika czarnego w cieśninie Skagerrak-Kattegat w 2025 i 2026 r. Komisja proponuje ustalenie niskiego wieloletniego TAC na lata 2025 i 2026 dla buławika czarnego w odniesieniu do połowów ukierunkowanych na krewetkę północną na poziomie niedawnych wyładunków.

Rozszerzone środki ochrony węgorza

Biorąc pod uwagę krytyczny stan populacji węgorza europejskiego, Komisja proponuje utrzymanie istniejących środków ochrony stada. Obejmują one obowiązkowe sześciomiesięczne zamknięcie połowów oraz zakaz wszelkich połowów rekreacyjnych węgorza w unijnych wodach morskich i słonawych północno-wschodniego Atlantyku.

Wspólnie zarządzane stada i dalsze opinie naukowe

Niniejszy wniosek zostanie zaktualizowany po zakończeniu trwających konsultacji z Norwegią i Zjednoczonym Królestwem oraz w celu uwzględnienia przyszłych decyzji, które mają zostać podjęte w ramach różnych regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem.

Dwanaście stad zarządzanych wyłącznie przez UE nadal oczekuje na opinię naukową:

• sardela europejska w Zatoce Biskajskiej i w atlantyckich wodach Półwyspu Iberyjskiego;
• dorsza atlantyckiego w cieśninie Kattegat;
• homarzec w cieśninie Skagerrak-Kattegat, w Zatoce Biskajskiej i w atlantyckich wodach Półwyspu Iberyjskiego;
• rdzawca w Zatoce Biskajskiej, w Morzu Kantabryjskim i w atlantyckich wodach Półwyspu Iberyjskiego;
• morlesz bogar w wodach atlantyckich Półwyspu Iberyjskiego;
• oraz rai bruzdowanej w Zatoce Biskajskiej i w atlantyckich wodach Półwyspu Iberyjskiego.

Dane liczbowe dotyczące TAC, w odniesieniu do których opinia naukowa nie jest jeszcze dostępna lub w odniesieniu do których trwają konsultacje z państwami spoza UE, są obecnie oznaczone we wniosku jako „pm” lub „pro memoria”. Tak jest w przypadku większości TAC zawartych we wniosku. Dane te zostaną uwzględnione we wniosku po udostępnieniu opinii lub zakończeniu konsultacji, w formie tzw. dokumentówroboczych,i zostaną opublikowane przez Komisję.

Szczegółowe informacje na temat dzisiejszego wniosku dotyczącego stad zarządzanych wyłącznie przez UE znajdują się w tabelach poniżej.

Kolejne kroki

9 i 10 grudnia br. Rada omówi wniosek Komisji i ustali uprawnienia do połowów na 2025 r., a w niektórych przypadkach na 2026 r. Rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2025 r.

Kontekst

Uprawnienia do połowów lub całkowite dopuszczalne połowy (TAC) są ustalane dla większości stad ryb wykorzystywanych do celów handlowych w Europie zgodnie z celami wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb), aby zapewnić równowagę między zrównoważonym charakterem stad a względami społecznymi i gospodarczymi.

Celem jest utrzymanie stanu stada w dobrym stanie lub pomoc w jego regeneracji, przy jednoczesnym zapewnieniu rybakom z UE zdrowych stad ryb, na których mogą polegać w swojej działalności gospodarczej. W ramach WPRyb państwa członkowskie UE są prawnie zobowiązane do zarządzania stadami ryb na zrównoważonym poziomie.

Zrównoważone rybołówstwo poczyniło znaczne postępy w UE. W 2024 r. 81 % TAC ustalono na poziomie MSY, co umożliwiło rybakom zdrową przyszłość stad i poleganie na nich, w porównaniu z zaledwie 14 % TAC w 2009 r.

W przypadku opinii w sprawie połowów zerowych lub bardzo niskich oraz połowów wielogatunkowych podejście Komisji polega na ustaleniu TAC dla przyłowów. Pozwala to kontynuować główną działalność połowową w odniesieniu do innych zdrowych stad i uniknąć poważnych skutków społeczno-gospodarczych wynikających z niepodjęcia takiej działalności. Jednocześnie zapewnia to również zmniejszenie śmiertelności połowowej stad objętych zerową lub bardzo niską opinią połowową lub utrzymanie ich biomasy na stabilnym poziomie.

Wniosek Komisji opiera się na opinii naukowej Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). W odniesieniu do stad poddanych pełnej ocenie naukowej Komisja proponuje poziomy połowów zgodne z opinią dotyczącą MSY. W przypadku stad, dla których dostępnych jest mniej danych, wniosek Komisji opiera się na opinii wydanej z zachowaniem zasady ostrożności.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami przeprowadzono na podstawie corocznego komunikatu Komisji pt. „Zrównoważone rybołówstwo w UE: aktualna sytuacja i kierunki na 2025 r.

Biorąc pod uwagę stosowanie obowiązku wyładunku, Komisja proponuje TAC na podstawie opinii ICES dotyczącej połowów. Proponowane kwoty UE uwzględniają odrzuty na podstawie ustalonych wyłączeń; ilości te nie będą wyładowywane i odliczane od kwot, a zatem są odejmowane od kwot UE.

Źródło: Komisja Europejska

 
+1 Szwedzkie władze poszły po rozum do głowy , a jak będzie z polskimi ?
regeringen.se/pressmeddelanden/2024/11/avslag-pa-1 3-havsbaserade-vi ndkraftparker-i-ostersjon/
11 listopad 2024 : 14:26 NowyRybacki | Zgłoś
+50 Korekta-od tej strony można z tym się zapoznać
.sfpo.se/nyheter/avslag-pa-13-havsbaserade-vindkra ftparker-i-ostersjon?category=
12 listopad 2024 : 10:33 NowyRybacki | Zgłoś
+4 Przypadek ? Dobre sobie.
"Żona wiceministra klimatu, Krzysztofa Bolesty, pracuje w polskim oddziale duńskiej firmy Orsted, która zajmuje się stawianiem wiatraków.Agata Staniewska-Bolesta pełni funkcję dyrektora w polskiej filii duńskiej spółki Orsted, działającej w branży energetyki wiatrowej. Tymczasem wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta pisał w 2019 roku, że "rozwój technologii nisko– i zeroemisyjnych galopuje, obniżając koszty zielonego zwrotu"Jeszcze nie można przestawić całego systemu elektroenergetycznego na odnawialne źródła energii, ale wiatraki na lądzie, a wkrótce też te na morzu, mogą być z powodzeniem konkurencyjne w odniesieniu do rozdającego wciąż w Polsce karty węgla. Tanieje fotowoltaika, tanieją rozwiązania inteligentnych sieci. "(...) "

dorzeczy.pl/kraj/664030/zona-wiceministra-w-dunskiej-firmie-wiatrakowej-stanowisko-mkis.html
04 grudzień 2024 : 14:22 NowyRybacki | Zgłoś
+21 ABW w Olsztynie
Postępowanie w sprawie rybackich pieniędzy prowadzi delegatura ABW w Olsztynie. Przesłuchania w Szczecinie i Gdańsku są przesłuchaniami zamiejscowymi i podlegają pod Olsztyn. Panowie oficerowie zachęcają do współpracy.
13 listopad 2024 : 17:00 Darłowo | Zgłoś
+23 5 lat mineło
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/46792-rybacy-przeprowadza-badania-baltyku-przy-pomocy-podwodnego-drona

Minęło dokładnie pięć lat. Cóż tam w Komitecie Ratowania Bałtyku słychać? Jakich to wiekopomnych odkryć naukowych i nienaukowych dokonał cudowny dron pana Detalffa? Wyniki tych badań trafiły w końcu do Komisji Europejskiej jak zapowiadano?
Bo chyba nie była to propaganda pod publiczkę, a dron nie służy do prywatnych biznesów?
13 listopad 2024 : 20:43 Gryf | Zgłoś
0 4
Ok, 4 lata, ale reszta aktualna...
13 listopad 2024 : 20:44 Gryf | Zgłoś
+114 Jak się okazuje kilka srebrników zaślepi uznane organizacje producenckie tak jak to miało miejsce w przypadku Nord Steam-u
W artykule z dnia 23.10.2024 r. widnieje informacja, że ""Nie mniej ważna będzie możliwość uwzględnienia polskich statków rybackich jako potencjalnych usługodawców dla sektora zielonej energii. Rybołówstwo jest dziś w słabej kondycji, a inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych na Bałtyku mogą być ważną pomocą i szansą na przyszłość dla sektora rybackiego" – ocenił cytowany w raporcie armator z Ustki i prezes Krajowej Izby Producentów Ryb Marcin Jodko."

portalmorski.pl/offshore/56780-raport-inwestycje-w-morskie-farmy-wiatrowe-szansa-na-nowa-przyszlosc-rybolowstwa

Czy te uznane organizacje organizacje producenckie do dzisiaj nie wiedzą z czego zbudowane są wiatraki które zostaną umieszczone w Bałtyku ?
Czy ktoś jeszcze będzie chętny na zakup ryby złowionej w tym morzu ?

tichyseinblick.de/meinungen/landesuntersuchungsamt-rheinland-pfalz-wildschweinleber-stark-belastet?amp=1
16 listopad 2024 : 12:03 NowyRybacki | Zgłoś
+23 Czarniak znów zabił kolejnego rybaka.
Jak długo jeszcze ta pierdo,lona administracja z Warszawy będzie wymagać od rybaków debilnego pływania w zakazach połowów?

„Zmarł mężczyzna, który dzisiaj rano wpadł do Bałtyku” – poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu. Na wysokości Ustronia Morskiego przewróciła się łódź rybacka, trzy osoby wpadły do wody.

Dzisiaj około godz. 6.45 na wysokości Ustronia Morskiego (pow. kołobrzeski) przewróciła się łódź rybacka. Dwóch członków załogi zostało podjętych z wody przez statek ratowniczy „Szkwał”, trzeciego, nieprzytomnego, morze wyrzuciło na plażę około kilometra od miejsca zdarzenia. Podjęta reanimacja przywróciła mu czynności życiowe. Następnie został śmigłowcem przetransportowany do szpitala w Szczecinie.

Po godz. 11 otrzymaliśmy informację, że mężczyzna zmarł. Miał 34 lata
16 listopad 2024 : 18:35 DAR500 | Zgłoś
+17 Przerażające zestawienie faktów
U niemieckich wybrzeży Bałtyku znaleziono kilkadziesiąt martwych fok szarych , a przyczyn ich padnięcia zajmuje się prokuratura .

dw.com/pl/zagadkowe-%C5%9Bmierci-fok-na-rugii-co-m%C3%B3wi%C4%85-%C5%9Bledczy/a-70795354


Natomiast w tych samych Niemczech w samym 2022 r. przeprowadzono 104 tysiące aborcji , a teraz władze dążą do zwiększenia tej ilości poprzez wydłużenie okresu, w którym ma być ona dopuszczona.

dw.com/pl/aborcja-w-niemczech-w-bundestagu-spieraj%C4%85-si%C4%99-ws-zakazu-n%C4%99kania-kobiet/a-68789562
17 listopad 2024 : 13:57 balbin-a | Zgłoś
+24 Pani poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk na Facebooku
" Mój komentarz do sobotnich tragicznych wydarzeń na Bałtyku. Zginał młody rybak. Wypłynięcie w taką pogodę to był krok desperacji w kontekście spełnienia wygórowanych wymogów Departamentu Rybołówstwa. Ci ludzie, zarabiają na chleb, walczą o przetrwanie. "

Panowie rybacy, skoro politycy zaczynają wreszcie was bronić to pomóżmy im, bez tego będziemy niedługo wynosić swoje statki z portów na własny koszt albo tonąć jak nasz kolega z Ustronia Morskiego.
19 listopad 2024 : 12:23 Rybacki | Zgłoś
+1 Komisja
I jak wrażenia po wczorajszej Komisji? Jak dla mnie kolejne bicie piany, jak zawsze, z takimi samymi efektami...
21 listopad 2024 : 05:40 Gryf | Zgłoś
+19 Dorota Arciszewska-Mielewczyk- rewelacja!!! Dziękujemy Pani poseł.
Komisja obowiązkowa, było wszystko, blokowanie rybakom pieniędzy przez departament, siłowe zmuszanie do kasacji rybołówstwa przybrzeżnego, przekładanie rybackich funduszy do hodowli i przetwórstwa, ogólnie znane olewanie rybaków przez zarządy grup producenckich. Temat na 100 procent do kampanii wyborczej. Czerniak przez rok postarzał się o 10 lat, twierdzi, że kasacja statków jest w Polsce dobrowolna. MIR jak zwykle wystraszył się Pani Arciszewskiej i nie przyjechał, pomimo zaproszenia z sejmu, czyli maszyna ruszyła, chcieli przykryć swoje wałki pierdzieleniem o rosyjskich rybakach, to już jest ostatnie dno.
21 listopad 2024 : 15:37 Hankel | Zgłoś
+18 Ustawka Płażyńskiego z Czerniakiem
Dlaczego pisowiec Płażyński kryje komucha Czerniaka, może ktoś powie wreszcie?
21 listopad 2024 : 17:02 Bolo. | Zgłoś
+18 Dociera czy ten czerep jest tak pusty, że nic już tam nie dotrze ?
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2021/1139

Artykuł 21

Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej

1. Na zasadzie odstępstwa od art. 13 lit. e) w ramach EFMRA można przydzielać wsparcie na rekompensatę za tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej.

Wsparcie, o którym mowa w akapicie pierwszym, przyczynia się do realizacji celu szczegółowego, o którym mowa w art. 14 ust. 1 lit. c).

5. Wsparcie, o którym mowa w ust. 1, może zostać przyznane wyłącznie:

a) właścicielom lub operatorom unijnych statków rybackich, które są zarejestrowane jako aktywne oraz przez co najmniej 120 dni w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o wsparcie prowadziły działalność połowową na morzu;

eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32021R1139
22 listopad 2024 : 15:14 NowyRybacki | Zgłoś
+17 Rybacki- nie pajacuj i nie obrażaj ludzi
Zielony Ład w Unii też był święty, a dziś wali się jak domek z kart.

"Tymczasem szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej wskazała, że konieczna jest rewizja ETS2. System ogranicza konkurencyjność unijnej gospodarki, która już nie jest w stanie rozwijać się w takim tempie jak gospodarki Chin czy Stanów Zjednoczonych.

Pełczyńska-Nałęcz napisała, że "czasy się zmieniły", a państwa UE muszą spojrzeć "na zieloną transformację w UE z nowej perspektywy".

"UE sama nie jest w stanie przeciwdziałać zmianom klimatu. Emitujemy już tylko 9 proc. światowych gazów cieplarnianych. Nadmiernymi regulacjami ograniczamy natomiast naszą konkurencyjność i tracimy przewagi wobec Chin i USA. "
22 listopad 2024 : 16:08 Zatokowy | Zgłoś
+11 Czy ktoś uchylił te przepisy ? Może ty ? Kiedy to miało miejsce ?
Dyskusja powinna być możliwa zawsze , ale wklejony przeze mnie link świadczy , że do dzisiaj obowiązuje taka unijna regulacja prawna ,a jak powszechnie wiadomo Polacy przed dwudziestoma laty zagłosowali za akcesją do wspólnej polityki rybackiej.
22 listopad 2024 : 18:37 NowyRybacki | Zgłoś
+18 Zatokowy, jeśli obejrzysz ten siedemnastominutowy film to masz jeszcze szansę otrzeźwieć
youtube.com/watch?v=r6c6Te0s__U
28 listopad 2024 : 19:31 NowyRybacki | Zgłoś
+41 Komisja
Możesz dać link, bo nie mogę tego zlokalizować
21 listopad 2024 : 14:15 Fishery | Zgłoś
+1 Nic ciekawego
Szkoda marnować czas. W skrócie przykro ministrowi że są opóźnienia za tymczas i co złego to unia a nie departament
21 listopad 2024 : 14:31 Marynarzyk | Zgłoś
+54 Może znajdzie się ktoś chętny i poinformuje mirowców i uznane organizacje rybackie, że rzeczy faktycznie tak się mają
"Ekspert dodał, że nie jest tak, jak twierdzi minister Hennig-Kloska. – Przykładem może być pierwszy i drugi tydzień listopada. Nie było wiatru. Słońce w listopadzie nawet jeżeli jest, to jest słabe. I przez praktycznie dwa tygodnie cały system elektroenergetyczny w Polsce w ponad 90 proc. pracował na elektrowniach węglowych i gazowych. Z tego elektrownie węglowe dostarczały ponad 80 proc. energii – wskazał.
Elektrownie wiatrowe dostarczały 4 proc., a elektrownie słoneczne 3 procent – zestawił. – W związku z tym, gdybyśmy nie mieli elektrowni węglowych, które próbujemy z dziwną determinacją zlikwidować i kopalni, to po prostu nie mielibyśmy prądu. Gospodarka by się załamała. Dzisiaj bylibyśmy w chaosie i byśmy nie rozmawiali. To są naprawdę nieprawdopodobne bzdury, które opowiada pani ministra. Szkoda, że Sejm zszedł do takiego poziomu – powiedział..."


dorzeczy.pl/opinie/659488/ekspert-minister-klimatu-opowiada-nieprawdopodobne-bzdury.html
23 listopad 2024 : 01:23 NowyRybacki | Zgłoś
+7 Nareszcie ktoś nakręcił film o Cieciórze, Zasępie i Czerniaku
Oglądać uważnie

https://www.youtube.com/watch?v=tbXfh57F1qU
28 listopad 2024 : 12:27 Śledziu | Zgłoś
+23 Zasępa i Ciecióra jest tutaj, oglądać do końca
Ciecióra i Zasępa to rak na polskim rybołówstwie.

https://www.youtube.com/watch?v=KnejDSSYu6k
01 grudzień 2024 : 12:36 Przybrzeżny | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0412 4.1228
EUR 4.2413 4.3269
CHF 4.5581 4.6501
GBP 5.1217 5.2251

Newsletter