Rybołówstwo

Decyzja ministra obrony zamknęła możliwość rybołówstwa na Zalewie Wiślanym; względy bezpieczeństwa nie mogą oznaczać, że rybacy tracą źródło utrzymania bez odszkodowań - podkreślali w środę politycy Konfederacji oświadczając, że sprzeciwiają się likwidacji rybołówstwa na tym akwenie.

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak na konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że Ministerstwo Obrony Narodowej wydało rozporządzenie o strefach zamkniętych i stwierdził, że na skutek tego rozporządzenia zamknięty został dla rybaków m.in. Zalew Wiślany.

Rozumiemy doskonale kwestie bezpieczeństwa państwa. Rozumiemy, że może być jakieś ryzyko i z tego powodu MON zamyka konkretny akwen. Natomiast nie może być sytuacji, że z tego powodu rybacy tracą nagle, z dnia na dzień, swoje źródło dochodu i utrzymania, i co ważne dzieje się to bez odszkodowań - mówił poseł.

Podkreślił, że należy jak najszybciej tę sytuację rozwiązać "w sposób nieuwłaczający godności ludzi, którzy żyli z morza".

W tym momencie minister (obrony narodowej - PAP) jest odpowiedzialny za to, że niedługo może spotkać ich nędza - powiedział Urbaniak.

Piotra Lisiecki z zarządu Ruchu Narodowego zaznaczył, że "rybaków zalewowych zaskoczyła informacja, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamykana dla żeglugi i dla połowów część Zalewu Wiślanego".

Ledwo żeśmy się ucieszyli, że kończy się lockdown, że będą mogli nas odwiedzać turyści, ale okazało się w międzyczasie, że żegluga cywilna, jak również rybactwo będą na Zalewie Wiślanym bardzo utrudnione - powiedział.

Lisiecki podkreślił, że sytuacja szczególnie zaskoczyła "armatorów i rybaków, którzy na tych wodach tradycyjnie od lat łowili".

To są ich miejsca pracy. Oni inwestowali w rozwój infrastruktury, przetwórstwa i teraz nagle w ciągu dwóch tygodni muszą się z tych łowisk zabrać. Nikt nie mówi o odszkodowaniach. Nikt nie mówi, czy mają szansę otrzymania nowych terenów do łowienia - powiedział.

Zapewnił, że Konfederacja rozumie względy obronności, ale nie może być tak, "żeby bez uprzedzenia i bez szansy na przygotowanie, uczciwie pracujący rybacy tracili źródło dochodu".

Bartosz Bocheńczak przedsiębiorca i działacz Konfederacji ocenił, że ta sytuacja pokazuje, iż "nie zmniejszyło się lekceważenie przedsiębiorców przez rząd". Stwierdził, że podczas lockdownu nie wypłacono przedsiębiorcom należnych im na mocy konstytucji odszkodowań i podobnie teraz potraktowano rybaków z Zalewu Wiślanego.

Festiwalu pogardy dla polskiego przedsiębiorcy ciąg dalszy. Festiwalu buty i nieposzanowania dla tych, którzy są dawcami pracy - ciąg dalszy. Po raz kolejny rząd pokazał, że polscy przedsiębiorcy traktowani są poważnie jedynie w sytuacji takiej, kiedy dochodzi do poboru podatków. W innych sytuacjach jesteśmy tym złem koniecznym. Staliśmy się jako przedsiębiorcy dojnymi krowami. Staliśmy się tymi, do których rząd się zwraca jedynie w sytuacji kryzysu. To polscy przedsiębiorcy w czasie kryzysu oberwali najbardziej i będą obrywać jak się okazuje w dalszym ciągu - mówił.

Politykom Konfederacji na konferencji prasowej towarzyszyli rybacy z Zalewu Wiślanego. Teresa Ruksztełło, armator na Zalewie Wiślanym, podkreśliła, że połowy dla jej rodziny - w tym męża "rybaka z pokolenia na pokolenie" - są nie tylko źródłem dochodu, ale są też ich "życiem i domem". Dlatego, jak dodała, rozporządzenie ministra obrony "powaliło jej rodzinę na kolana".

Według tej decyzji ministra obrony narodowej musimy do 24 czerwca zebrać się z łowisk, które są naszym źródłem utrzymania, ale też źródłem utrzymania nie tylko dla nas, ale dla wszystkich innych branż powiązanych. To są chłodnie, smażalnie, hotele restauracje, przetwórnie, to są kolejne branże, które z nami współpracują. To nie jest tylko rybak, to jest ogrom powiązanych ze sobą innych grup producenckich - mówiła Ruksztełło. Wyjaśniła, ze rybacy i przedsiębiorcy z branż pokrewnych czują się w obecnej sytuacji zostawieni sami sobie i nie wiedza gdzie szukać pomocy.

Mirosław Daniluk, rybak od 40 lat, mówił o problemach środowiska rybackiego wynikających z braku odpowiedniej polityki państwa.

Prosimy was o wsparcie. Może ktoś przyjedzie do nas, zobaczy, jak wygląda praca rybaka i czego nam zakazuje się dzisiaj robić. Kiedyś rybak jechał na wodę, wystawiał siatki, ciężko pracował i wiedział, że może tę pracę utrzymać. A dzisiaj decyzjami administracyjnymi wyłącza się tak ważną gałąź produkcji - powiedział.

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2021 r., opublikowane 8 czerwca w Dzienniku Ustaw, w sprawie stref zamkniętych na morskich wodach wewnętrznych oraz na morzu terytorialnym Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia strefy zamknięte dla żeglugi i rybołówstwa na morskich wodach wewnętrznych oraz na morzu terytorialnym Rzeczypospolitej Polskiej, określa granice stref, sposób rozpowszechniania informacji o terminach ich zamykania oraz warunki i tryb czasowego umożliwienia przejścia przez strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa. Chodzi m.in. o zamkniętą na stałe dla żeglugi i rybołówstwa stefę S-9.

Jest to wąski pas wzdłuż polsko-rosyjskiej granicy na wodach Zalewu Wiślanego. Jest to strefa o małej powierzchni w stosunku do całego Zalewu i wyłączenie możliwości uprawiania na niej rybołówstwa nie jest chyba bardzo uciążliwe, co prawdopodobnie czyni reakcję Konfederacji przesadzoną.

Krzysztof Kowalczyk (PAP); PBS (PortalMorski.pl)

Strefa S-9 na Zalewie Wiślanym

 

Strefa S-9 na Zalewie Wiślanym
+25 Spotkanie rybaków w Ustce, 22 osoby na sali, katastrofa humanitarna
gdansk.tvp.pl/54268398/10062021-1830
16 czerwiec 2021 : 19:51 Kolberger | Zgłoś
+14 Na Zalewie zamknięcie łowisk
Na Zalewie Wiślanym w strefie S-9 są najbardziej atrakcyjne łowiska -zasobne : węgorz, sandacz, śledź. Co ma się stać z armatorami poławiającymi dotychczas w strefie S-9? Przesuną się na zachód ? Wejdą na głowę kolegom którzy poławiają w innych częściach Zalewu ? Zaburzy to cały dotychczasowy porządek. Powstaną napięcia i kłótnie między armatorami.Wszyscy użytkownicy-armatorzy z Zalewu odczują problemy z prowadzeniem działalności połowowej ! Ten kto pisał ten artykuł , nie ma zielonego pojęcia o sytuacji na Zalewie Wiślanym.Niech przyjedzie i zobaczy o co tu chodzi , a nie pisze bzdur!
17 czerwiec 2021 : 12:44 Tadeusz Jaworski | Zgłoś
-18 Oszołomstwo
Komuś chyba coś ciężkiego padło na głowę, typowe oszołomstwo i awanturnictwo w czyste postaci. S-9 to pas 300 czy 400 metrów wzdłuż granicy polsko - rosyjskiej. Obszar minimalny w stosunku do całej powierzchni Zalewu. Jak jeszcze wyłączy się "korytarz" to okaże się, że wyłączono z rybołówstwa jakiś margines. No, ale każdy powód do robienia burzy w szklance wody i dowartościowania swojego małego ego jest dobry.
17 czerwiec 2021 : 20:19 Gryf | Zgłoś
+21 Każdy powód...
...jest dobry ? Przyznał Pan . OK. Panie i...rze !
18 czerwiec 2021 : 11:50 Tadeusz Jaworski | Zgłoś
+44 Ja się pytam
Kto miał interes w tym żeby nie poinformować wszystkich rybaków o spotkaniu w Ustce ???
18 czerwiec 2021 : 04:01 marynarzyk007 | Zgłoś
-15 Oni
Ci którzy chcieli żeby zebranie było konstruktywne, rzeczowe i dało jakieś efekty i nie było kolejną pyskówką w której każdy wyciąga z dup.. pierdoły na każdy temat i nic nigdy z takiego spotkania nie wynika.
Ale wypowiedzi w TVP Gdańsk Hałubka i Wysoczańskiego jasno pokazują jakie są grupy i jaką mają wizję rybołówstwa w Polsce. Ciekawe która opcja wygra i co będzie realizowane - konserwowanie patologii, złomowanie czy może w końcu ktoś wymyśli coś mądrego i sensownego.
18 czerwiec 2021 : 09:05 Gryf | Zgłoś
+21 Hałubka najlepiej czytać w oryginale, ponieważ jest ichtiologiem
"Ofiarami tej nieprawdopodobnej w Unii Europejskiej mistyfikacji są nie tylko organizmy i zwierzęta ekosystemu Morza Bałtyckiego lecz także tysiące rybaków ze wszystkich krajów bałtyckich, którzy jako ludzie korzystający z eksploatacji Bałtyku są w tej chwili w stanie bankructwa i wymagają wsparcia Unii Europejskiej.

Stąd też dziś szczególna rola Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, jako tej instytucji badawczej, która jako pierwsza w Europie postanowiła ujawnić za pomocą naukowych danych i badań fakt, że Bałtyk ginie "

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/47992-list-otwarty-do-przewodniczacego-rady-naukowej-mir-pib-w-gdyni
18 czerwiec 2021 : 11:01 Rybacki | Zgłoś
-21 Dla zdrowia
Dla własnego zdrowia, w szczególności psychicznego, tego Pana najlepiej w ogóle nie słuchać i nie czytać.
19 czerwiec 2021 : 11:06 Gryf | Zgłoś
+17 Minister już wybrał, ogłoszenie na pierwszym spotkaniu z rybakami
Przyszłość polskiego rybołówstwa to kontynuacja polityki Gróbarczyka.

"Polityka ta jest wyrazem skrajnej nieodpowiedzialności bądź przemyślanych działań, obliczonych na krótkoterminowy zysk wybranych grup interesu - ocenił Gróbarczyk. - Jednym z elementów nowej polityki UE powinno być radykalne obniżenie połowów obejmujące wszystkie państwa regionu Morza Bałtyckiego, przy jednoczesnym zabezpieczeniu finansowym rybaków, poprzez wykorzystanie środków z obecnej oraz kolejnej perspektywy finansowej Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Rekompensaty powinny być udzielane za czasowe wstrzymanie działalności połowowej do momentu odbudowania zasobów żywych Morza Bałtyckiego - podkreślił w liście Gróbarczyk."

wgospodarce.pl/informacje/61232-fatalne-wiesci-dorsz-znika-z-baltyku
20 czerwiec 2021 : 14:42 Rybacki | Zgłoś
-11 Słabość
Zasadniczą słabością takiego myślenia jest założenie "do momentu odbudowania zasobów żywych Morza Bałtyckiego". Otóż nie ma ŻADNYCH gwarancji, że jakiekolwiek "odbudowanie zasobów" kiedykolwiek nastąpi! A nawet jeśli to raczej na 100% nie będzie to co było kiedyś, zmieni się struktura zasobów, a tym samym połowów. Dziś coraz wyraźniej widać, że nie ma żadnych szans na to żeby dorsz stał się w jakiejś realnej perspektywie rybą gospodarczą w Bałtyku.
Cała "strategia" polega chyba o okłamywaniu rybaków i składaniu nierealnych obietnic bez pokrycia, tylko po to, żeby pompować bezsensownie kasę za którą kupuję się spokój, a i sporo kasy skapuje dla "krewnych i znajomych". Kasa, kasa i jeszcze raz kasa, reszta to kłamstwa. O to chodzi tak naprawdę. To już koniec.
21 czerwiec 2021 : 08:15 Gryf | Zgłoś
+13 Nie kombinuj, słuchaj Gróbarczyka i Brukseli, tam już wszystko wiedzą
."Rada i Parlament Europejski osiągnęły tymczasowe porozumienie w sprawie wsparcia rybaków dotkniętych trudną sytuacją zasobów w Morzu Bałtyckim. Tymczasowe porozumienie ma na celu ochronę rentowności finansowej i środków do życia rybaków na Morzu Bałtyckim, jednocześnie umożliwiając odbudowę zasobów rybnych, zwłaszcza dorsza wschodniego Bałtyku. Obejmuje konkretne środki, takie jak wsparcie finansowe dla rybaków dotkniętych katastrofą, zmniejszenie zdolności połowowej flot dotkniętych skutkami oraz wzmocnione monitorowanie i kontrole. Tymczasowe porozumienie umożliwia również ostrożne wznowienie działalności połowowej po dostatecznym odnowie stad lub po pięciu latach."

consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/0 9/22/informal-deal-on-measures-to-support-fisherme n-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_s ource=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Info rmal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sus tain+fish+sto
21 czerwiec 2021 : 09:03 Rybacki | Zgłoś
+14 Rozporządzenie wojskowe
Projekt rozporządzenia zamykającego akwen na Zalewie Wiślanym leżało do konsultacji w departamencie od wielu miesięcy, dlaczego departament ukrywał to przed Mirkiem Danilukiem i rybakami z Zalewu?
23 czerwiec 2021 : 15:57 Rybacki | Zgłoś
+23 Spotkanie rybaków z ministrem rolnictwa
Po 15 lipca we Władysławowie odbędzie się spotkanie ministra Ryszarda Bartosika z rybakami, wśród wielu tematów jeden najważniejszy- gdzie są pieniądze dla polskich rybaków za zakazy połowów dorsza wprowadzone przez Unię Europejską 22 lipca 2019 roku?
30 czerwiec 2021 : 09:18 Zatokowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter