Rybołówstwo

Rada Europejska zatwierdziła w piątek pomoc finansową dla rybaków, pracowników akwakultury, przetwórstwa rybnego oraz organizacji producenckich w krajach członkowskich. Są to nadzwyczajne działania związane z pandemią koronawirusa.

Wstępnie firmy działające w tym sektorze będą mogły czasowo zawiesić działalność za którą otrzymają wsparcie finansowe. Działalność może być zawieszona już od 1 lutego do 31 grudnia 2020 roku.

- Te wyjątkowe środki obejmują wsparcie dla tymczasowego zaprzestania działalności połowowej z powodu koronawirusa, rekompensaty finansowe dla hodowców akwakultury i przedsiębiorstw przetwórczych, szczególne środki dla regionów najbardziej oddalonych oraz wsparcie dla organizacji producentów w zakresie przechowywania produkty rybołówstwa i akwakultury - czytamy w specjalnym komunikacie Komisji Europejskiej wydanym 17 kwietnia po głosowaniu europosłów.

Dodatkowe zmiany do rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego pozwalają na bardziej elastyczną realokację zasobów finansowych w ramach programów operacyjnych każdego państwa członkowskiego oraz uproszczoną procedurę zmiany programów operacyjnych w związku z wprowadzeniem nowych środków. Operacje wspierane w ramach tymczasowych środków związanych z koronawirusem będą kwalifikować się z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 r. Do 31 grudnia 2020 r. Dlatego państwa członkowskie mogą już rozpocząć wybieranie i wspieranie tych operacji.

- W tych niezwykłych czasach nasi obywatele bardziej niż kiedykolwiek liczą na naszą pomoc. Zakłócenia na rynku spowodowane przez kryzys szczególnie dotknęły europejskie sektory rybołówstwa i akwakultury. Miejsca pracy, społeczności i zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe. Dlatego tak ważne było, abyśmy działali wspólnie, szybko i skutecznie oraz pomagali naszemu sektorowi rybołówstwa - mówił po głosowaniu Rady Europy Virginijus Sinkevičius, unijny komisarz do spraw Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa.

Jak na razie nie ma jednak rozporządzenia, na bazie którego mają być dzielone środki w poszczególnych krajach członkowskich. Urzędnicy zakładają jednak, że dokumenty te na dniach trafią do poszczególnych krajów. Wtedy od sprawności urzędników będzie zależało, kiedy uda się wydzielić odpowiednie fundusze z krajowych programów i podzielić je wśród rybaków.

Warto dodać, że jeszcze w marcu Komisja Europejska zakładała, że dla każdej firmy związanej z rybactwem, akwakulturą i przetwórstwem pomoc wyniesie około 120 tysięcy euro na firmę za wstrzymanie działalności do końca 2020 roku. Nie wiadomo jednak czy kwoty będą zależne od wielkości firmy i zakresu działalności.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

+25 To dobre
Wtedy od sprawności urzędników będzie zależało, kiedy uda się wydzielić odpowiednie fundusze z krajowych programów i podzielić je wśród rybaków.
19 kwiecień 2020 : 16:21 rybak43 | Zgłoś
+7 znam to
Jak ktoś zawiesi działalność a korzystał z programów selektywność różnicowanie itp to niech zdaje sobie sprawę że ARIMR zaraz mu się do dupy dobierze
21 kwiecień 2020 : 05:33 buba | Zgłoś
+2 co dla prezesów
A przepraszam bardzo a co dla prezesów pan minister przygotował. Bo jeśli wypłaty pójdą przez ministra i arimr za covid to po oni potrzebni? Centra już nie funkcjonują przetwórnie stoją.
21 kwiecień 2020 : 19:04 xxxxx | Zgłoś
-2 Lubudubu
Prezesi muszą być. Jak świat światem zawsze byli zawodowi prezesi. Niektórzy nie za bardzo wiedzą co mogli by robić innego. Wiewiórka donosi że nawet środki z wirusa chcą niektórzy wrzucić w programy aby się mocniej związać z celem. Grupy muszą być , rybacy już nie koniecznie.
22 kwiecień 2020 : 06:49 Corona | Zgłoś
+1 Prezes
Nasz prezes łapki w kieszeni i wszystko w poważaniu. W morze nie wychodzi bo nie musi.Pieniadze są na wypłaty i cała grupa musi go utrzymać czy chce czy nie. Takie czasy - trzeba bylo się uczyć. baranki.
23 kwiecień 2020 : 17:02 Daro | Zgłoś
+1 Cygiel
A kiedy pomoc dla łodzi bezlimitowych którzy całą rok prowadzą działalność i pracują na tych lodkach????
25 kwiecień 2020 : 17:55 Albert | Zgłoś
0 NORMALNIE
wiadomo mały mniej a DUŻY WIĘCEJ.
26 kwiecień 2020 : 07:13 waniavat | Zgłoś
0 Cygiel
Małym wogole z tego co wygląda...!
26 kwiecień 2020 : 07:44 Albert | Zgłoś
0 Bardzo dobrze
Bardzo dobrze do roboty
26 kwiecień 2020 : 15:56 Koko | Zgłoś
0 Koko
Koko do kurnika z tobą
26 kwiecień 2020 : 20:07 Albert | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter