Rybołówstwo

Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna" otrzymała półtora miliona złotych z rezerwy Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie projektów związanych z szeroko rozumianą akwakulturą.

We wtorek w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie podpisano aneks zwiększający budżet Rybackiej Lokalnej Grupie Działania "Opolszczyzna". Dodatkowe 1,5 mln złotych pochodzi z rezerwy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Środki będą mogły być wykorzystane przez gospodarstwa rybackie i instytucje na realizację projektów związanych nie tylko z bezpośrednią produkcją ryb.

Jakub Roszuk, prezes RLGD zwrócił uwagę, że oprócz inwestycji w produkcję, równie ważna staje się promocja spożycia gatunków ryb hodowanych w regionie. "Dziś musimy jeszcze bardziej zadbać o promocję karpia, tym bardziej, że hipermarkety wycofały się z jego sprzedaży. Chcemy, aby karp był przetworzony i w ten sposób sprzedawany. Nasze hasło, to +karp nie tyko od święta+. Obecnie mamy kilkanaście miejsc w województwie, gdzie przez cały rok można kupić karpia. Dołącza się wiele restauracji, które chcą sprzedawać tę rybę" – powiedział Roszuk.

Jak zaznaczają przedstawiciele RLGD, w ramach dotychczasowego wsparcia rozpoczęto także realizację m.in. takich projektów jak zagospodarowanie przestrzeni Zamku Niemodlin i wyposażenie w infrastrukturę promującą dziedzictwo kulturowe na obszarach rybackich, a gmina Turawa zaplanowała zagospodarowanie terenu wokół Jeziora Średniego. Z kolei gmina Pokój z pozyskanych środków będzie kontynuować odnowę zabytkowego parku.

"Zamek historycznie był związany z gospodarstwem rybackim. Teraz są to dwie odrębne instytucje, ale dziś ściśle ze sobą współpracujemy. Przygotowaliśmy ścieżkę, która pozwala nie tylko zwiedzić zamek, ale także przejść na część gospodarstwa, gdzie znajdują się stawy i można kupić ryby. Nadal będziemy upiększać z tych pieniędzy park, ale również przygotowaliśmy ofertę rekreacyjną dla turystów i naszych mieszkańców" - wyjaśnia Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin.

Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych Marek Adamus podkreślił, że głównym celem przyświecającym przekazywaniu pieniędzy za pośrednictwem RLGD pozostaje wsparcie zarówno dla hodowców, jak i przetwórców ryb, którzy poszukują środków na zakup środków transportu do rozwożenia ryb, zatrudnienia pracowników czy budowy i wyposażenia przetwórni.

Do tej pory RLGD "Opolszczyzna" przeprowadziła 51 naborów na łączną kwotę ponad 21,6 milionów złotych.

autor: Marek Szczepanik

+10 Ale szczują
Na portalu morskim o rybach hodowalanych.
15 styczeń 2020 : 09:24 Lewy | Zgłoś
+2 Minister
Skoro Minister Gospodarki Morskiej zarządza całym rybołówstwem i akwakulturą w Polsce (na morzu i śródlądziu), do tego wszystkimi wodami śródlądowym, to co tu dziwnego?
15 styczeń 2020 : 14:29 Flunder | Zgłoś
+1 Minister
Idąc tym tokiem myślenia to jeszcze pare lat temu czytalibyśmy o hodowli trzody chlewnej na portalu morskim
16 styczeń 2020 : 07:03 Lewy | Zgłoś
+1 Morski
Portal jest MORSKI i zajmuje się działalnością Ministerstwa Gospodarki MORSKIEJ. Całe rybactwo jest dzisiaj w Polsce działem gospodarki MORSKIEJ, więc wszystko jest OK.
16 styczeń 2020 : 08:51 Flunder | Zgłoś
+7 Zapach blota
Karp i Panga w menu jest!!
15 styczeń 2020 : 09:29 Miroslaw | Zgłoś
+3 Zakaz
A o dorszu dalej cisza rybacy siedzą cicho i nie wołają o kasę to chyba im dobrze z tym zakazem albo mają pieniądze.
15 styczeń 2020 : 16:06 Koł123 | Zgłoś
+1 Ci co mają wiedzięć to wiedzą!
A Ty słabo się starasz,że nie wiesz albo za cienki w uszach.
15 styczeń 2020 : 17:08 ważny | Zgłoś
-1 Be
Ktoś coś wie na temat spotkania z ministrem w ty tygodniu???? Czy dalej ma nas w dupie....
15 styczeń 2020 : 17:17 Be | Zgłoś
0 Spotkanie
Coś przycichło z tym zebraniem.
15 styczeń 2020 : 18:38 Koł123 | Zgłoś
0 Minister
Przecież minister ma się spotkać z wędkarzami a nie z rybakami
15 styczeń 2020 : 20:11 Wacek | Zgłoś
+2 Minister 18. 01.2020 po cichu sie spotyka
Ma byc na pomorzu. I znowu po civhu beda mu calowali raczki za pomoc i odnizenie dodatkowe limitow w wiekszych segmentach. No wszystkim nie ma odwagi spojrzec w oczy i dlatego po cichu sie umawiają na spotkanie i obiadki. Jezeli ten czlowiek sie nieopamieta i nie naprawi tego co zepsol w grudniu to malym limity skonczom sie juz w lutym. A on bedzie sie tlumaczyl z wydania milionow na kontrole ktora nie działa. Pamiec ludzka nienodpusci szubrawcom i kanibalom
15 styczeń 2020 : 22:46 Rybacki | Zgłoś
+4 ?
Ciekawe kiedy dużym się skończy, skoro małym już w lutym.
15 styczeń 2020 : 22:51 Rybak 567 | Zgłoś
+4 Dziel i rządź
Minister ma jedna zasadę - w rybołówstwie chce mieć spokój, żeby mógł spokojnie kopać przekop i wstawać z kolan stocznie. Stąd bardzo umiejętne, zakulisowe rozgrywanie wszystkich grupek skonfliktowanego środowiska. I Minister wie, że tak naprawdę wystarczy tylko sypać kasą i będzie spokój. Brużdżą tylko wędkarze, o których wcześniej zapomnieli, ale i ich się rozegra. I tak to funkcjonuje nasze rybactwo, dziel, rządź, od czasu do czasu sypnij unijną kasą i jest OK. To, że w morzu nie jest OK i ryb już prawie nie ma nikogo nie obchodzi, zresztą to wina Brukseli.
16 styczeń 2020 : 05:56 From | Zgłoś
+1 Doradcy i wina Brukseli.
Czlowieku nie powtarzaj już tych glupot że to wina Brukseli bo to są słowa znanego nam wszystkim działacza i doradcy. Gadanie glupot nie rozwiąże problemu. Za gospodarke morską odpowiada Minister i on musi ratowac polskie rybołówstwo a nie Bruksela. Na szczescie ten czlowiek ma tyle do powiedzenia co kot napłakał i powinien razem ze swoim Ministrem zaprzestać cedzenia banialuk. Kiedy ci wielcy doradcy co tak winę zganiają na Bruksele byli ostatnio w morzu. No wlasnie nie potrzebują chyba plywać bo kasa za pacyfikacje środowiska i czuwanie wplywa na konta. I tak dzień po dniu życie mija. A to że ludzie nie mają kasy i zalogi odchodzą to przeciez wina Brukseli . He he prawda doradcy?
16 styczeń 2020 : 09:18 Ust... | Zgłoś
+3 Kto rządzi ?
Minister i doradcy mogą działać jedynie w ramach, które narzuca Bruksela w której działa kilkanaście tysięcy lobbystów.
Bruksela raz wprowadza zakaz odrzutów, aby następnie go anulować i ponownie go wprowadzić.
Bruksela wprowadza model i rozmiar oczek niesprawdzony w praktyce .
Bruksela przydziela rybakom limity łososi, które są przynajmniej kilkakrotnie niższe niż przydzielane sforom fok.
Bruksela wprowadziła zakaz używania sieci dryfujących pod pretekstem ochrony morświnów, a niezbite dowody świadczą, że to sfory fok polują na morświny.
Bruksela nic nie robi, aby ograniczyć populację fok w Morzu Bałtyckim pomimo, iż ICES wskazuje szkodliwy wpływ nadmiernej populacji fok na stan zasobów ryb.
Można by tak dalej, ale po co ? I tak na ich decyzje nie mamy wpływu.
16 styczeń 2020 : 16:19 kasa-ndra | Zgłoś
+3 Spotkanie rybaków z ministrem i przedstawicielami gospodarki morskiej w Ustce
Sanatorium Grand Lubicz, Ustka 18 stycznia, sobota, godzina 11.00
16 styczeń 2020 : 11:32 INFO USTKA | Zgłoś
0 a kto za to płaci.....??????
a za czyje ten balet? Posiedzą pogadają, a potem kolacyjka suto zakrapiana i wizyta u Przewodniczącego, z której wielki gruby ptak wróci czerwony na gębie....ot, takie te ministerialne spotkania wyjazdowe, i pewnie będą siedzieć do poniedziałku i kaca leczyć. No w takich luksusach i okolicznościach przyrody.... kto by nie chciał?
17 styczeń 2020 : 12:22 bransoleta | Zgłoś
+1 Dobre wiadomości dla rybaków
Dziś w Warszawie wędkarze dogadali się z rządem we wszystkich sprawach, których chcieli.
16 styczeń 2020 : 17:41 Darlov | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter