Rybołówstwo

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zwrócił się do zarządców portów o rozważenie możliwości obniżenia opłat portowych o 90 proc. dla statków wykorzystywanych przez armatorów wędkarskich oraz rybaków - poinformowało w piątek PAP MGMiŻŚ.

Prośba ma związek z obowiązującym od 1 stycznia 2020 roku zakazem połowu dorsza na Bałtyku. Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili 15 października br. w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego od 2020 r. Możliwe mają być jedynie tzw. przyłowy (przypadkowe połowy), ograniczone w skali całego roku do 2 ton. Ma to pomóc w odbudowie stada.

Minister zwrócił się z prośbą o rozważenie możliwości obniżenia o 90 proc. opłat portowych pobieranych od statków rybackich oraz od jednostek wykorzystywanych w wędkarstwie morskim. List został skierowany do zarządów portów: w Darłowie, Elblągu, Kołobrzegu, Policach, Ustce, Helu, a także do Związku Małych Portów Morskich, dyrektorów urzędów morskich w Szczecinie, Słupsku, Gdyni oraz do spółki "Szkuner".

"Powyższe działanie pozwoli na poprawienie sytuacji ekonomicznej armatorów statków rybackich oraz wędkarskich - umożliwiając eksploatację jednostek oraz zatrudnienie załóg w okresie zdecydowanego spadku dochodów pochodzących z prowadzonej przez nich dotychczas działalności" - podkreślił w piśmie Gróbarczyk.

Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż wprowadzenie obniżonych opłat negatywnie wpłynie na sytuację finansową podmiotów zarządzających portami. "Niemniej jednak, wprowadzenie czasowych obniżek opłat przyczyni się do zachowania eksploatacji tych jednostek, a w perspektywie długoterminowej - zapewni zarządzającym portami i przystaniami dochód z tytułu uiszczanych przez nie opłat portowych" - ocenił.

Minister zwrócił uwagę, że przy redukcji floty, zarządcy portów nie będą mogli liczyć na jakiekolwiek dochody z tytułu opłat portowych.

W czwartek ministerstwo zaapelowało do armatorów wędkarskich, by zrezygnowali z zapowiedzianej na styczeń blokady strategicznych portów.

Firmy wędkarskie zajmujące się rekreacyjnym połowem dorsza domagają się rekompensat w związku z zakazem połowów. Prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtów Komercyjno–Sportowych Waldemar Giżanowski zapowiedział, że w styczniu armatorzy zablokują polskie porty strategiczne. W listopadzie 92 morskie jednostki wędkarskie przez dwie godziny blokowały już porty na środkowym Pomorzu.

MGMiŻŚ zapewniło, że resort "z ogromną uwagą podchodzi do trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się właściciele przedsiębiorstw wędkarstwa rekreacyjnego w związku z zakazem połowu dorsza na wschodniej części Morza Bałtyckiego". Ministerstwo przyznało jednocześnie, że po decyzjach UE, cały sektor polskiego rybołówstwa bałtyckiego znalazł się w "najbardziej kłopotliwej" sytuacji od czasu wejścia Polski do Wspólnoty.

Przedstawiciele ministerstwa zapowiedzieli, że w poniedziałek 16 grudnia odbędzie się "posiedzenie komitetu monitorującego", na które zaproszono także przedstawicieli Komisji Europejskiej. "Podczas posiedzenia zostaną przedstawione propozycje wsparcia wędkarstwa rekreacyjnego poprzez objęcie ich środkami pochodzącymi z funduszy unijnych" - wyjaśniono.

Ministerstwo chce także umożliwić właścicielom kutrów rekreacyjnych uzyskanie rekompensat za złomowanie jednostek. Chodzi o nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, którą ma przygotować resort klimatu.

Gróbarczyk wskazywał wcześniej, że pozyskanie pomocy unijnej dla wędkarzy morskich będzie niezwykle trudne, ponieważ nie kwalifikują się oni do pomocy z UE. Firmy wędkarskie zajmujące się rekreacyjnym połowem dorsza najczęściej zakładane były bowiem przez byłych rybaków, którzy otrzymali już wcześniej wsparcie ze Wspólnoty na przekwalifikowanie się, zmianę profilu działalności.

Dorsz atlantycki we wschodniej części Morza Bałtyckiego jest jedną z najcenniejszych ryb, stanowiących źródło utrzymania wielu rybaków. Ponad 7 tys. statków rybackich ze wszystkich ośmiu państw członkowskich UE z basenu Morza Bałtyckiego poławiało dorsza we wschodniej części tego akwenu, a dla 182 statków z Litwy i Polski połowy dorsza stanowiły ponad 50 proc. ich całkowitych połowów.

Bałtycki dorsz od lat nie może się odrodzić. Zła kondycja gatunku czy brak występowania tej ryby w strefie przybrzeżnej to poważny problem, na który ekolodzy zwracają uwagę od lat. Ograniczenie połowów ma dać szanse na odrodzenie się stada, choć szacunki pokazują, że może być to trudne przed 2024 r., nawet w przypadku całkowitego braku połowów.

W lipcu KE wprowadziła zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego obowiązujący do końca br., wskazując, że załamanie się tego stada miałoby katastrofalne skutki dla źródeł utrzymania wielu rybaków. 

autor: Michał Boroń

Komentarze   

+24 Oplaty
To może pan minister jeszcze załatwi obniżenie opłat za boksy rybackie na przystaniach opłaty za inspekcje Łodzi opłaty za specjalne zezwolenia opłaty tonażowe zwrot za wszystkie kursy niezbędne do pływania no bo niby po co nam to potrzebne skoro nie mamy możliwości pływania zwrot za środki pirotechniczne które się przeterminują !!! O obniżeniu zusu nie wspomnę !!! I niech nam załatwi bony darmowe na chleb masło smalec itd może jakoś przeżyjemy i jeszcze anuluje opłaty za energię elektryczna na przystaniach bo ***** ktoś za to wszystko musi płacić miesiąc w miesiąc
14 grudzień 2019 : 09:09 Rybak przybrzeżny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 jeszcze
jeszcze przegląd tratwy ,wymiana baterii w kapokach ,wymiana baterii w radioplawie,i dopłata do niezbednych przeglądów PRS i UM
14 grudzień 2019 : 09:37 ..///? Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Rybak przybrzezny
I może jeszcze stara ma ci zastąpić weź ty młota i ***** się w łeb baranie ale tak porzadnie
14 grudzień 2019 : 15:40 Gosc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Sztab kryzysowy
1Protest Rybaków Małoskalowych
Szanowni Państwo ciagle czekamy na odpowiedż z Ministerstwa Gospodarki Morskiej w sprawie naszych postulatów. Jeżeli dalej nie będzie odpowiedzi rozpoczynamy protest. Pierwsza faza protestu odbedzie się w polskich portach 8 stycznia 2020 roku. Do tego czasu w miarę możliwości prosimy oflagować i obanerować jednostki połowowe. Kontaktować się będziemy z kolegami poprzez wyznaczonych dal portów koordynatorów.
Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego.
14 grudzień 2019 : 09:31 Jas Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Sztap krezusowy
Człowieku zejdź na ziemie jakiej ty się spodziewasz odpowiedzi z ministerstwa żądając pięćset tysięcy plus rocznie to tylko banda debili mogła ustalić taka kwotę odszkodowań sześćdziesięciolatków prawie na emeryturach minister jedynie co zrobi z tymi postulatami to podetrze se dupe po wigili jak się naje dorsza po grecku przy stole , wytłumacz teraz normalnemu człowiekowi który zarabia miesięcznie 1800zl i daje sobie radę w życiu skąd takie żądania napewno dostaniecie odpowiedz *****jcie !!!! Dziady i emeryty
14 grudzień 2019 : 09:43 Rybak przybrzeżny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Rybackie pieniądze dla rybaków
Będziemy wydawać nasze unijne fundusze tak jak my chcemy czyli na kryzys, wara wam od tego.
14 grudzień 2019 : 09:59 Rybak- Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 A ryby dla łowiących
Ryba na konsumpcje a nie dla zwierząt.
14 grudzień 2019 : 12:19 Włodek345 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 popieram sztab kryzysowy
Dla wszystkich członków ,,sztabu kryzysowego"!!!! *****.ć na dorobek za granicę tam się do robicie, a nie wstyd i dziadostwo normalnym rybakom robić ... !!!!!
14 grudzień 2019 : 10:06 miły Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Miłyżki. ...h......
MIŁY
Miły....h...u,sam *****aj za granicę, niedorobie antyrybacki, twoja pogarda dla ludzi morza świadczy o tym z jakiego grona pochodzisz, czerwona zarazo
14 grudzień 2019 : 11:09 JasOdpowiedz | Cytuj | Zgłoś
14 grudzień 2019 : 12:03 Jas Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Wiecej pogardy dla ludzi morza to nie znajdziesz.
Jastarniki zawsze mialy wszystkich w nosie. Nawet sie pie.... Li tylko miedzy sobą i stad dzisiaj same debile albo chore ludzie ktorym malo i malo
14 grudzień 2019 : 12:21 Włodek345 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Komisja sejmowa 10 grudzień
Posłowie PiSu i minister Gróbarczyk wzywają środowiska morskie do poparcia rządu w walce w Brukseli o rekompensaty za zakazy połowów dorsza.

http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=D90A1474D1DEA20AC12584BF003F37AB
14 grudzień 2019 : 10:18 Sejm Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 BIEDA W RYBOŁÓWSTWIE
Stary Rybak już nie może, może umia do pomoże. Zawsze wierny i oddany za unijne utrzymany. Na miliony już czekamy bo na Święta już nie mamy, będziem w domu upłakany jak Grabarczyk nie przebije sztamy. Jedna "bańka" to za mało niech po "pięć" nam dają, wtedy w życiu nam pomogą, bo pod ziemią jestem jedną nogą!!! Nie dajmy się Walczmy razem !!!! Wspieram sztab kryzysowy!!!!
14 grudzień 2019 : 10:57 polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 MIŁY
Miły....h...u,sam *****aj za granicę, niedorobie antyrybacki, twoja pogarda dla ludzi morza świadczy o tym z jakiego grona pochodzisz, czerwona zarazo
14 grudzień 2019 : 11:09 Jas Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Na tym portalu toczy się odwieczna wojna
Jak okraść rybaków z ich pieniędzy i rozdać różnym mafiom żerującym od lat na rybackich funduszach unijnych, niestety, z tym rządem nie da się robić tych numerów.
14 grudzień 2019 : 12:35 Brunner Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Ten rzad juz drugą kadencje dyma rybaków
Kilku cwaniakow co udaja przedstawicielu ludu sie ustawilo i tyle. Za pis to i rybolowstwo sie ask onczy po 1000 latach tradycji.
14 grudzień 2019 : 14:28 Włodek345 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 kasa kasa kasa
"JAS" człowieku morza, a może tak pokażesz swój dziennik ile razy w morzu byłeś i z tego starać powinnaś się o dopłaty "rekompensaty" pewnie bucu siedzisz i liczysz na miliony a zatrudniasz żonę i dzieci bo na pracownika cię nie stać cwelu!!! Łep w piach albo gadaj o realnych kwotach!!!
14 grudzień 2019 : 12:44 miły Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 kopia mądrych słów
,,Pora Zejść Na Ziemię"
Nie dokuczają prawdziwym rybakom którzy naprawdę morze jest jedynym utrzymaniem i tylko z niego wyciągają dochód do życia!!!! Część tej komisji stanu kryzysowego to powinni blokować, ale sobie miejsca na cmentarzu!!!! patrzac relacje strajku to 80% to stare dziady!!! A Skąd uzyskać kwotę 500tys zł???? no chyba że licencja połowów na to pozwoli... może pora zejść na ziemię i pogadać o kwotach realnych do uzyskania!!!
14 grudzień 2019 : 14:27 Piotruś PAN Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 zapytanie
Miałem właśnie przyjemność odczytania pisma skierowanego do ministra. Po przeczytaniu oswieciło się światełko w głowie i bardzo bym chciał się spotkać z autorem pisma i przedstawicielem tej grupy sztabu kryzysu. Gdzie i kiedy z wami mogę sie spotkać? Wiem jak by wam pomóc.
14 grudzień 2019 : 15:06 Tomasz K. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Tylko NIC nie dawać PRACOWNIKĄ POKŁADOWYM. część 1
Cała kasa powinna iść DLA armatorów.
Niby czemu mamy się dzielić z klasą robotniczą ??!
My musimy utrzymać i zatankować nasze mercedesy, doinwestować pensjonaty przed latem.
Teraz zimą do ciepłych krajów polecieć.

Dać parobkom wypowiedzenia, ale tak żeby jeszcze do strajku się przydali.
I tak mają płacone do rejsu, to nic nie dostaną.
Czasem nie zgadzać się na przelewy wypłat, bo się będą upominać, umowy na zlecenia przerobić.
Jeszcze urlopu im się płatnego zachce.
14 grudzień 2019 : 15:48 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 ha ha racja
dobre boprawdziwe
14 grudzień 2019 : 17:30 ryb94 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Tylko NIC nie dawać PRACOWNIKĄ POKŁADOWYM. część 2
Zatrudniać na 1-dną podróż morską, i mamy ich z bani.

Raz kuter rybacki skasowałem i zrobiłem wędkarza, teraz kasę niech mi dadzą DRUGI raz za niego, a ja coś wymyślę żeby jeszcze, na biednego rolnika coś wyrwać.
KRUS opłacam, zaraz działki rozsprzedam.
Krasę na utrzymanie miejsc pracy dawać dla armatorów, bo potrzeba mi darmowej siły roboczej przy budowie domków drewnianych.
Oj ja biedny armator.
A, aaa Łososia i Węgorza też nie będę łowił - czyli go chronię --> dawać mnie tu kasiorę !
Śmieci też chętnie pozbieram, przed kasacją zakładu pracy :-) , mojego zakładu pracy ---> dawać mnie tu kasę .
14 grudzień 2019 : 15:49 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Palant
Cytuję Andriu:
Zatrudniać na 1-dną podróż morską, i mamy ich z bani.

Raz kuter rybacki skasowałem i zrobiłem wędkarza, teraz kasę niech mi dadzą DRUGI raz za niego, a ja coś wymyślę żeby jeszcze, na biednego rolnika coś wyrwać.
KRUS opłacam, zaraz działki rozsprzedam.
Krasę na utrzymanie miejsc pracy dawać dla armatorów, bo potrzeba mi darmowej siły roboczej przy budowie domków drewnianych.
Oj ja biedny armator.
A, aaa Łososia i Węgorza też nie będę łowił - czyli go chronię --> dawać mnie tu kasiorę !
Śmieci też chętnie pozbieram, przed kasacją zakładu pracy :-) , mojego zakładu pracy ---> dawać mnie tu kasę .

Ale jestes palantem
14 grudzień 2019 : 20:18 Rybak kołobrzeg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 KOŃ TROJAŃSKI
Tak ,to sztab kryzysowy jest koniem trojańskim polskiego rybołówstwa ,rozwala nas od środka ,to z premedytacją zaplanowany rozbiór naszego zawodu !! Wszyscy byliśmy obecni nie jeden raz na różnych spotkaniach z Ministrem , ale nie przypominam sobie ,żeby Marek,Artur czy Henio kiedykolwiek zabrali jakikolwiek głos na zebraniu czy to w Gdyni czy w Ustce ,schowali się za plecami innych ,co Grzegorz nie pozwolił ? spotykacie się potajemnie bez naszej wiedzy i ustalacie co wam się podoba ,reprezentujecie tylko wasz interes ale nigdy nie interesowało was co my o tym myślimy ,jesteście kiepskimi rybakami i kiepskimi przywódcami sztabu kryzysowego ,trzeba słuchać co rybacy mają do powiedzenia a nie Grzegorz !!! Czas to zmienić a Wy odejdźcie sami z honorem .
14 grudzień 2019 : 22:55 Obserwator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Sztab Kryzysowy to ostatni ratunek
Ze wszystkich związków rybackich tylko Sztab Kryzysowy ma dziś sensowny pomysł na kryzys, i dlatego popierają go wszyscy rybacy.
14 grudzień 2019 : 23:16 Taka prawda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 BRAK SŁÓW
Jacy kuchnia wszyscy ??? !!! Grzegorz to szumowina nieziemska . Dostaje pieniądze ku.....a za wszystko , szprote wyj....bie na paszę i jeszcze ją przechrzci na śledzia . Jeszcze za śmieci i huk wie za co . Ale to jeszcze jemu mało to wyciąga ręce za limitem z przedziału + 25 m , czyli co na większych kutrach nie pływają ludzie którzy mają rodziny do utrzymania , większość ma jeszcze zobowiązania wobec banków z czego mają to spłacać ??? . Widzę że źle się dzieje , a nawet bardzo źle . MAM WIELKĄ NADZIEJĘ ŻE MINISTER ZACHOWA ROZSĄDEK i nie da się namówić tym szumowinom SAFADEROWI , SZOMBURGOWI i reszcie nienażartych
15 grudzień 2019 : 00:11 ZAŁOGANT PŁYWAJĄCY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Cd upadek
. A jutro niech ktoś otwórzy gebe zeby na tych 95 kutrach co taki jest szczodry i hojny dotowoc z publicznych zasobów. zgodnie z prawem zamontowano natychmiast monitoring (gopro) poniewaz zakladajac ze zwieksza sie udzial tych segmentow w pelagicznych rybach istnieje podejrzenie że beda wystepowaly ogromne przyłowy lub nielegalne nierejestrowane połowy ktore nalezy w zdecydowany sposob ograniczyć w ich przypadku. Niech komisja europejska podejmie dzialania bo nasz rzad takimi decyzjami jeszcze bardziej niezrownoważa rybolowstwo na baltyku :-) to pani z komisji zapewne sie ucieszy ze rzad polski pierwszy raz podejmie decyzji ograniczajaca szara strefe i w pierwszym roku calkowitego zakazu ukierunkowanych polowow dorsza wprowadzi kontrole na statkach do 24 m na poziomie realizowanym w unii europejskiej. Brawo i tak schomburg was debile pazerne wysterowal z pisem na mine. A kamery juz w czerwcu chcieli kupic dla was tylko nie wiedzieli jak to zrobic zwbyscie musieli.
15 grudzień 2019 : 09:59 Malutki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Kontrole jastarni 100%
Proponuję 100% kontroli dla Jastarni. Nie są wstanie wychylić nosa poza cypel helski, a domagają się śledzia z większych przedziałów który cudem zamienia się w szprot podczas powrotu do portu w Helu. Szprot łowią na zatoce w wylęgarni narybku tego gatunku. Należy natychmiast wprowadzić zakaz połowu ryb pelagicznych w strefie 12mm i na zatoce puckiej i wówczas zobaczymy tych cwaniaków jacy to rybacy z dziada/pradziada z tymi ich szuwarowo bagiennymi krypami.
15 grudzień 2019 : 15:38 rybak 23 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Mąciciel trol
Przestań mącić ośle trojański, to właśnie Sztab kryzysowy jeździł do Ministra, a w Gdyni to oni prywatnie rozmawiali z Ministrem, taki z ciebie obserwator jak z koziej d...y rajzen taszen, jak masz odrobinę honoru to daj se luzu ..
Prawda sama się obroni.
14 grudzień 2019 : 23:56 Obserwator Jaś. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Beka z nas
Ale się z nas cieszą ze sobie nawzajem skaczemy do gardła .
Nie wiem czy wiecie , ze maja nas w garści bo jesteśmy podzieleni .
Wyzywacie się dalej , oni maja aż łokcie pozdzierane ze śmiechu z nas :)

Bekowy
15 grudzień 2019 : 00:00 Siema debile Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Podsumowując
Panowie to koniec, bywało słabo ale tak jak teraz jeszcze nie było. Kto jeszcze wierzy w to ze będzie dobrze i inwestuje niech lepiej przemyśli. To koniec Polskiego rybołówstwa, czas się przebranżowić. Pozdrawiam prawdziwych rybaków.
15 grudzień 2019 : 00:37 Wieloletni Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 kradziez
zginela kula od wyciagarki wjaroslwcu ,nr tel 515183578 ,prosze o wszekie informacje
15 grudzień 2019 : 05:36 marek p Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Spotkanie
Witam czy na tym forum jest jakiś odpowiedzialny członek tego sztabu kryzysowego? Proszę o zostawienie jakiegoś kontaktu, bądź określić się co z spotkaniem?
15 grudzień 2019 : 07:34 Tomasz K. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Pewno wszyscy są
ale dobre pytanie zadałeś ,czy jakiś jest odpowiedzialny ,wszyscy wiemy ,że oni są nieodpowiedzialni !!!!Stoimy wszyscy nad przepaścią a a trzej Muszkieterowie ze sztabu zamiast nas ratować to dworuje sobie o swoich prywatnych sprawach i nie interesuje ich ,że co rusz ktoś z rybaków spadł w niebyt ,bo oni są zajęci tylko sobą !Czy nie ma pośród nas ludzi ,którzy mają charyzmę i poprowadziliby nas przez te trudne czasy ,każdy na pewno zna takiego rybaka uczciwego, nieprzekupnego ,który za brać rybacką oddałby serce ,judaszom którzy nas sprzedali nas podziękujmy im ,co to jest ! Wzywamy was Trzej Muszkieterowie odejdźcie sami na śmietnik historii tam jest wasze miejsce dość tych przekrętów .
15 grudzień 2019 : 08:59 Obserwator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Możesz
sobie wzywać , od razu wezwij karetkę żeby zawieźli cię w kaftanie w pewne przytulne miejsce bez klamek.
15 grudzień 2019 : 09:49 Super Wizjer Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Obserwator
Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, to się wyłącz, szczujesz i myślisz że jesteś sprawiedliwy a jesteś podłym manipulatorem, gardzisz ludźmi i szukasz podobnych do siebie muszkieterów ,jak nie potrafisz łączyć to co piszesz o charyzmie, dzielisz rybaków judaszu, ciekawe jaki z ciebie prawy rybak chory człowieku.u
15 grudzień 2019 : 10:29 Obserwator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Tel
530 842 888
15 grudzień 2019 : 08:37 Sztab kryzysowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Razem do celu
ARTUR ,MAREK, HENIU JESTEŚMY ZA WAMI I WIERZYMY W NASZ PLAN RAZEM MAMY MOC
15 grudzień 2019 : 10:16 Rybak 8 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Amen
!!!!!! Trzech grabarzy rybołówstwa z imienia
15 grudzień 2019 : 10:50 Bidlus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 To już koniec
znamy trzech jeźdźców apokalipsy rybołówstwa !!!!!
15 grudzień 2019 : 10:56 AMARGEDON Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Bidlus i amargedon
To już nie unia ,Gróbarczyk, zespół doradczy itd , itd jest winny upadku rybołówstwa. ............tylko grabarze i jeźdźcy
Was już całkiem p*****ilo. .............trole, rozumu wam brak niedojebcy.
15 grudzień 2019 : 11:55 Obserwator Jaś. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Jasiu
jak nie ogarniasz tematu ,to nie czytaj bo na mózg już rzuciło się tobie ,weź browarka i uspokój się
15 grudzień 2019 : 12:56 Lekarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Lekarz
To nie Jasiu nie ogarnia, tylko te trole razem z lekarzem
15 grudzień 2019 : 14:49 Obserwator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Tylko NIC nie dawać PRACOWNIKĄ POKŁADOWYM cz3
Przecież możemy łapać 2 sztuki dorsza na wędkarza, na w pod-rejonie 24 - d0 6 mil lini podstawowej.

Obecnie:
14 sztuk – w przypadku dorsza (Gadus morhua), z wyłączeniem połowów prowadzonych na podstawie pozwolenia wydanego na podstawie art. 90 ust. 1 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady (UE) 2017/1970 z dnia 27 października 2017 r. ustalającego uprawnienia do połowów na 2018 rok w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb w Morzu Bałtyckim oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/127 (Dz. Urz. UE L 281 z 31.10.2017, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 24 z 27.01.2018, str. 6);”.

A jak chcemy bez limitu to ogłaszamy zawody wędkarskie i żaden limit nie obowiązuje.
15 grudzień 2019 : 15:18 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Tylko NIC nie dawać PRACOWNIKĄ POKŁADOWYM
Tylko dwa dorsze

2 kg* 20 wędkarzy*300dni = 12 ton dorsza rocznie.
Wiele jednostek rybackich nie ma takiego rocznego limitu.

Teraz to szyper przeławia.
POWINNO BYĆ ŻE TO JEDNOSTKA WĘDKARSKA przekracza limit, TO ONA jest przestępcą ---> limit przekracza 50tyś kary dla jednostki, areszt w porcie.
,,Wyładunek,, pod kontrolą Straży Granicznej---> Pierwsze Centrum ,,Rozładunku Wędkarzy ,, całodobowo monitorowane przez Straż Graniczną .

Jednostki wędkarskie odławiają więcej dorsza niż rybacy !!!

Rybacy mają zakaz , a wędkarze łowią nadal !!!

Czemu rozładunki wędkarskie nie są monitorowane ???
15 grudzień 2019 : 15:26 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Tylko NIC nie dawać PRACOWNIKĄ POKŁADOWYM cz.5
Gdzie w postulatach jest napisane :
- odszkodowanie dla sklepów wędkarskich ( brak będzie sprzedaży)
- odszkodowanie dla sklepów spożywczych ( zakupy prowiantu)
-odszkodowanie dla CPN mniej paliwa sprzeda
- odszkodowanie dla pensjonatów ( noclegi wędkarzy)
-odszkodowanie dla BUSÓW co przywoziła wędkarzy

Tylko ja ARMATOR, ja chcę kasę !!!

ODSZKODOWANIA ZA ZNISZCZONE SIECI STAWNE - RYBACKIE , dla załogantów łodzi rybackich co za darmo kaleczą ręce wyciągając PILKERY !!
15 grudzień 2019 : 15:32 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Ilość ryb, którą może wyłowić i zatrzymać osoba fizyczna prowadząca połowy w ciągu doby, wynosi nie więcej ni
1) 2 sztuki łącznie – w przypadku łososia (Salmo salar) i troci (Salmo trutta m. trutta);
2) 2 sztuki – w przypadku węgorza (Anguilla anguilla);
3) 6 sztuk łącznie – w przypadku sandacza (Sander lucioperca) i szczupaka (Esox lucius);
4) 5 sztuk – w przypadku lina (Tinca tinca);
5) 10 sztuk – w przypadku belony (Belone belone)
6) 14 sztuk – w przypadku dorsza (Gadus morhua), z wyłączeniem połowów prowadzonych na podstawie pozwolenia wydanego na podstawie art. 90 ust. 1 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady (UE) 2017/1970 z dnia 27 października 2017 r. ustalającego uprawnienia do połowów na 2018 rok w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb w Morzu Bałtyckim oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/127 (Dz. Urz. UE L 281 z 31.10.2017, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 24 z 27.01.2018, str. 6);”.
15 grudzień 2019 : 15:36 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Ilość ryb, którą może wyłowić i zatrzymać osoba fizyczna prowadząca połowy w ciągu doby, wynosi
7) 10 sztuk – w przypadku leszcza (Abramis brama);
8) 10 kg – w przypadku śledzia (Clupea harengus);
9) 6 kg – w przypadku okonia (Perca fluviatilis);
10) 10 kg łącznie – w przypadku gatunków ryb innych niż wymienione w pkt 1–9, z wyłączeniem pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss) i babki byczej (Neogobius melanostomus), które można wyłowić i zatrzymać bez ograniczeń.
15 grudzień 2019 : 15:37 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 około 200 kutrów zajmujących wędkarstwem rekreacyjnym.
Szacuje się, że w skali wybrzeża z połowów dorsza może być wyłączonych około 200 kutrów zajmujących wędkarstwem rekreacyjnym.

2 Kg DORSZA * 5-5ciu wędkarzy*200 kutrów wędkarskich * 300 dni połowowych = 1 milion 200 tysięcy 000 kg.

JEDEN MILION 200tyś. kg dorsza -------> TYLE możemy minimum ochronić w Bałtyku.

Czy to jest SPORT ??????????

Taki wynik tylko gdy przypada 2kg ryby na wędkarza !!!
15 grudzień 2019 : 15:49 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 A co z łososiem
ile łososia trolują teraz łodzie wędkarskie ! pewno zabrakło by polskiej kwoty na ten gatunek ,z tym też trzeba szybko coś zrobić bo i tej ryby nie będzie nim się obejrzymy ,a na koniec jak zostanie wytrolingowany ostatni łosoś to minister będzie musiał zapłacić za ich luksusowe motorówki o tak będzie o.
15 grudzień 2019 : 16:19 AntyTrol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 300 dni
300 dni to nawet największe kutry nie wyrabiają. widzę , że zorientowany jesteś pogratulować wiedzy i pozazdrościć głupoty
15 grudzień 2019 : 18:31 ja jebie Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Bilnas
Z tymi dniami w morzu to na pewno przesadził grubo ale nie do szacował ilość złowionego dorsza tak ,że ogólnie można przyjąć że skala trzebienia dorsza jest prawdziwa .
15 grudzień 2019 : 18:40 Kolega Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 300 dni
Moja jednostka zrobi w tym roku ponad 300 dni w morzu.
Nie muszę dawać powitalnej 100gram alkoholu, czy też taniej noclegu.

Ludzie wędkujący są zadowoleni z wyników -- swojego wędkarskiego doświadczenia.

Nie chcę od rządu rekompensaty że mam spożywczak zamknięty w niedziele, jet to teraz monopolowy całodobowy wakacyjny.

W grudniu mam 13 dni wędkarskich, - a dziś mamy 15-ty.

Patrz na pogody, kierunki wiatrów- szukaj ryby. Chyba że ty wędkarz, łowca - przyszedłeś do tego fachu dla komercji - pieniędzy ---> tacy tylko czekają na jałmużnę , bezradni.

Trzeba walczyć o przetrwanie i być elastycznym, wilki z lasu nie idą do urzędu miasta po karmę, polują- są tam gdzie jest zwierzyna, słabsi muszę - paść odejść !!!

PGR-y padły, ktoś ludziom coś dał ???!!
15 grudzień 2019 : 19:54 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Pytanie?
Czy jutrzejsze spotkanie w ministerstwie będzie można obejrzeć na żywo i internecie? i o której zaczyna się te posiedzenie? jakiś link ?
15 grudzień 2019 : 18:44 salwek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Transmisja na zywo na facebooku
Nie ale mozna nagrywac i wstawiac na facebooka jako transmisje na żywo. Podeslijcie tylko linka kto to pusci.
15 grudzień 2019 : 18:57 Malutki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 no co ty !!
jest w końcu okazja posłuchać co kto mówi żeby móc potem głosić swoje mądrości na tym że oto portalu !?
15 grudzień 2019 : 19:18 salwek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Takie standardy
Organizator komitetu rozesłał informacje ze nie wszyscy przedstawiciele są mile widziani . Będzie wierchuszka ministra i będą wam wędkarzom mówili jak maja ciężko z dotacjami za 500 ooo pln rocznie
15 grudzień 2019 : 20:34 Nie wszyscy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Marzenia rybaków kutrowych
Rybacy z kutrów już marzą o usunięciu warszawsko-pisowskiej mafii. Marzą też o powrocie PO-wsko-gdańskiej supermafii; minęło parę lat i już są znowu dobrzy. Nie ? To o czym marzą rybacy kutrowi ? Wiedzą czy nie wiedzą ?
16 grudzień 2019 : 12:55 Stefan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: