Rybołówstwo

Przez najbliższe cztery lata przygotowujemy się na kryzys w branży rybackiej związany z zakazem połowu dorsza na Bałtyku - przyznał w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Trwają m.in. negocjacje, by NFOŚiGW mógł sfinansować złomowanie statków - mówił.

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili 15 października w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego od 2020 r. Możliwe mają być jedynie tzw. przyłowy (przypadkowe połowy), ograniczone w skali całego roku do 2 ton. Ma to pomóc w odbudowie stada.

"Przez cztery lata nastawiamy się na kryzys w zakresie przede wszystkim dorsza, kryzys gatunkowy w tym obszarze. W związku z tym przygotowujemy kilka ścieżek działania" - powiedział minister podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami.

Gróbarczyk wskazał, że jedną z nich będzie obowiązujący jeszcze Program Operacyjny Rybactwo i Morze, z którego pieniądze mają trafić na wsparcie rybaków, którzy poniosą straty w związku z zakazem połowów dorsza. Polska chce, by w nowej perspektywie finansowej - jak mówił Gróbarczyk - program ten "umożliwiał z jednej strony dywersyfikację, z drugiej - odejście od działalności rybackiej, a z trzeciej strony - koncentrację i wsparcie dla tych przedsiębiorstw, które będą miały szanse pozostać rynkowymi".

Minister mówił, że problem dorsza dotyka nie tylko rybaków, ale i firmy, które zajmują się rekreacyjnym połowem tych ryb. "Będziemy starali się znaleźć środki dla nich jeśli chodzi o odejście z działalności" - dodał.

Przyznał jednak, że będzie to "niezwykle trudne", ponieważ nie kwalifikują się oni do pomocy z UE. Firmy wędkarskie, zajmujące się rekreacyjnym połowem dorsza najczęściej zakładane były bowiem przez byłych rybaków, którzy otrzymali już wcześniej wsparcie ze Wspólnoty na przekwalifikowanie się, zmianę profilu działalności.

Prowadzone są negocjacje z Ministerstwem Klimatu i podlegającym mu Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), by ten ostatni mógł włączyć się finansowo w złomowanie statków - powiedział. "Potrzeby są bardzo duże - to ok. 150 mln zł" - ocenił. Złomowanie miałoby dotyczyć ok. 90 jednostek. Wskazał, że aby móc włączyć NFOŚiGW w recykling tych statków, trzeba jednak zmienić obowiązujące przepisy.

Gróbarczyk zapewnił, że w prowadzone są negocjacje z Komisją Europejską, tak by "dopisać" do programów unijnych także rybactwo rekreacyjne.

W poniedziałek 92 morskie jednostki wędkarskie przez dwie godziny blokowały porty na środkowym pomorzu. Protest ostrzegawczy został przeprowadzony przez armatorów skupionych w Stowarzyszeniu Armatorów Jachtów Komercyjno-Sportowych oraz Bałtyckim Stowarzyszeniu Wędkarstwa Morskiego. Poinformowali oni, że jest on odpowiedzią na październikową decyzję ministrów państw UE o wprowadzeniu od 2020 r. zakazu połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego oraz na zwłokę w noweli ustawy o recyklingu. Bez zmiany w ustawie trudniący się rybołówstwem rekreacyjnym, zarejestrowanym jako transport morski, nie mają prawa do rekompensat.

Dorsz atlantycki we wschodniej części Morza Bałtyckiego jest jedną z najcenniejszych ryb stanowiących źródło utrzymania wielu rybaków. Ponad 7 tys. statków rybackich ze wszystkich ośmiu państw członkowskich UE z basenu Morza Bałtyckiego poławiało dorsza we wschodniej części tego akwenu, a dla 182 statków z Litwy i Polski połowy dorsza stanowiły ponad 50 proc. ich całkowitych połowów.

Bałtycki dorsz od lat nie może się odrodzić. Zła kondycja gatunku czy brak występowania tej ryby w strefie przybrzeżnej to poważny problem, na który ekolodzy zwracają uwagę od lat. Ograniczenie połowów ma dać szanse na odrodzenie się stada, choć szacunki pokazują, że może być to trudne przed 2024 r., nawet w przypadku całkowitego braku połowów.

Jeszcze w lipcu KE wprowadziła zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego obowiązujący do końca br., wskazując, że załamanie się tego stada miałoby katastrofalne skutki dla źródeł utrzymania wielu rybaków.

autor: Michał Boroń

 
+2 Tygrys !!!
Kupił se ja strzelba na tygrysa a wyśta tygrysy na zad odesłali !!! Oddaj mnie Pan kasa za strzelba !!!
29 listopad 2019 : 14:33 pampalini | Zgłoś
-10 Śmieci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!
Koledzy z Władysławowa czy dostaliście już kasę za akcję śmieci?Bo młodzież z Jastarni się chwali,że dostali po 10tyś od armatora.Święta co raz bliżej żona dzieci i kochanka oczekuję prezentów.Dajcie znać kiedy będą płacić.
29 listopad 2019 : 14:46 wła | Zgłoś
+12 Kolego z wła
Jak już dostaniesz te pieniądze za śmieci to żonę i dzieci wyślij na wczasy a Ty kup sobie karnet do BODEGI
29 listopad 2019 : 14:55 Joker.... | Zgłoś
+6 za mało
Kolego Joker takim sposobem to nie starczy na nic.W Święta wszędzie drogo a za 10tyś to w Bodedze można spędzić jeden dobry wieczór i może nie starczyć na taxi powrotne.
29 listopad 2019 : 19:36 wła | Zgłoś
+2 Śmieci
W Mrzeżynie zapłacili po 15 tysi na załoganta
29 listopad 2019 : 14:57 Twaróg | Zgłoś
-2 Śmieci
A twaróg jest głupi i zapłać podatek do skarbówki tyle wiesz co zjesz
29 listopad 2019 : 18:39 Adi | Zgłoś
+5 śmieci
w Ustce za śmieci zaczeli już płacić po 20tyś na załoganta
29 listopad 2019 : 15:11 marian | Zgłoś
-2 Śmieci
Na Helu po 2 tysie tylko dajo
29 listopad 2019 : 15:41 Cienki bolek | Zgłoś
-1 Brawo
To na waszych armatorów i tak za dużo,w ramach rewanżu posprzątacie przetwórnię na Święta
29 listopad 2019 : 20:12 wła | Zgłoś
0 Nie kłam
bo wiem że umowa armatorów była inna.Do spowiedzi z Tobą.
29 listopad 2019 : 20:14 wła | Zgłoś
0 Nie kłam!
Bo umowa armatorów była inna maks 5tyś.Kolego do spowiedzi.......
29 listopad 2019 : 20:18 wła | Zgłoś
0 Zapłata
Po 20 tys co ty za bajki opowiadasz zmień dilera człowieku albo bierz polowe
05 grudzień 2019 : 08:43 Rysiekxx | Zgłoś
+8 w łebie
dają po 40 tysięcy na załoganta
29 listopad 2019 : 16:14 25 | Zgłoś
+13 W Jastarni
dają po 50 tysięcy na załoganta
29 listopad 2019 : 16:30 Bidlus | Zgłoś
+2 Prawda
Tyle dostałem od taty a resztę dostała załoga.
29 listopad 2019 : 20:09 jas | Zgłoś
+9 A w Darłowie
niektórzy armatorzy dają w pysk załogantom
29 listopad 2019 : 16:49 Mystery | Zgłoś
+4 Brawo
Wy lubicie się tam w Darłowie bić po pysku po jednym piwku.Więc żadna nowość.
29 listopad 2019 : 20:07 wła | Zgłoś
+8 Się leży
A w Kołobrzegu to po Mercedesie dali rybakom za śmieci.
29 listopad 2019 : 16:54 Wieloletni | Zgłoś
+4 Brawo
W końcu wam armatorzy wyrównali jedno 1% party
29 listopad 2019 : 20:03 wła | Zgłoś
+7 Party
Widac ze z partów w Kołobrzegu juz cala brać rybacka sie smieje
29 listopad 2019 : 21:36 wieloletni | Zgłoś
+3 Kasa za śmieci tylko i wyłącznie dla ARMATORA !!!
Gdzie w przepisach jest napisane że armator jest zobowiązany wypłacić załogantowi ?

Wszyscy się tylko troszczą o armatorów.

Kasa tylko dla PANÓW, przecz z klasą robotniczą !!!

Płacić za posiadanie i NIE PŁYWANIE armatorom !!!!

Fizolom nic nie dawać, tylko O NAS armatorów dbać.
29 listopad 2019 : 18:12 Andriu | Zgłoś
+3 TAKIE MAMY CZASY
RYBAK TO ARMATOR A TEN CO U NIEGO PŁYWA TO NAJEMNIK PRZED WOJNĄ RYBACY W DNI SZTORMOWE CHODZILI SZEFOWI DRWA NARĄBAĆ NA OPAŁ W DZISIEJSZYCH CZASACH TO WIĘKSZOSC OGRZEWA SIĘ GAZEM , EKOGROSZKIEM BĄDZ PELLETEM TAKŻE NIE MA CO RĄBAĆ ALE ZAWSZE MOŻNA BY PRZYJSC POKOJE W PENSJONACIE WYMALOWAĆ ,PRACE KONSERWATORSKIE POROBIĆ POPROSTU NA ,,ODROBEK ISC DO PANA ,, :)
29 listopad 2019 : 19:29 RYBAK PRACUJĄCY | Zgłoś
+1 Tłuste koty
Kotwica w grube duu..y dla armatorów
29 listopad 2019 : 21:09 Rybak 8 | Zgłoś
+1 Przekręt w biały dzień ?
Jeśli dziennikarz czegoś nie przekręcił to " wędkarzom" należałoby się średnio półtora bańki za łajbę. Ciekawe czy taka średnia będzie obowiązywała podczas kasowania typowych statków rybackich.
29 listopad 2019 : 18:24 liczmen | Zgłoś
0 umysłowo nie ogarniam
To ja przepraszam o co tu chodzi. 150 mln. zł dla 90 armatorów? to chyba prymaaprylis. To będzie chyba się nazywać 1,5 bańki plus. takich numerów jak żyję świat nie widział
29 listopad 2019 : 20:02 półtora Bańki | Zgłoś
+4 Europa
Żebyś to dobrze zrozumiał to zobacz ile płacą rybakom w Szwecji , Danii i Niemczech i wtedy siadaj do klawiatury
29 listopad 2019 : 20:15 Zatoka | Zgłoś
+20 Szacun
Spotkanie sztabu kryzysowego dzisiaj było wspaniale przekopano mnie i paru kolegów ze działania sztabu idą w dobrym kierunku .tak trzymać jesteśmy z wami..
29 listopad 2019 : 21:32 100% | Zgłoś
+6 Jest w nas siła
Dziękuję wszystkim za przybycie i zainteresowanie sprawami związanymi z katastrofą w naszym segmencie rybołówstwa przybrzeżnego a także środowiska ekologicznego dlatego takie spotkania dają nam siłę i pokazują że razem możemy więcej, tylko współpraca i wspólna walka o naszą pracę w rybołówstwie przybrzeżnym da nam przetrwanie w tych trudnych czasach.
Dziękujemy.
01 grudzień 2019 : 13:51 Sztab Kryzysowy | Zgłoś
-2 Ten Sztab to jakaś sekta?
No i co ta żeśta ustalili? Ile kasy naobiecywali ? Widać że dla wielu takie spotkania to wręcz forma rozrywki a dla tych nieudaczników organizatorów lansik i nadziej że ktoś ich zaprosi do koryta. Pogadać zawsze można szczególnie że Armatorzy lubią słuchać ile to kasy prawdopodobnie wpadnie.
01 grudzień 2019 : 16:53 johan | Zgłoś
+4 johan trolu
Nic po tobie komunistyczno zarazo, tylko obelgi ,nic więcej nie potraficie, chamstwo zawsze wychodzi z butów,
Nie martw się o armatorów johan, a zadbaj o swoje zdrowie ,bo głowy już nie uratujesz, ale możesz nogi wyleczyć abyś nie był ciężarem dla rodziny, gdy ci się zachce. ........tempa dzido
01 grudzień 2019 : 17:21 Kuz | Zgłoś
-2 kuz powiem ci coś.Tylko nikomu nie mów!!!
Wiesz dlaczego myśle i pisze takie przeciwieństwa bo uważam że my Polaczki jak zawsze pierwsi do bitki a pod paznokciami brudu tyle ze wstyd. Kolejny temat to kasa Unijna która podoba się wszystkim co korzystają z niej ale pamiętaj że nie ma nic za darmo. Myślice że zamknięcie Bałtyku rozwiąże worek z pieniędzmi i zarobieni nie robieniem nic po 4 latach w lekko okrojonym składzie ruszymy na ryby? Otóż nie!!! Dorsza już nigdy nie będziemy mogli łapać jak do tej pory. Ta ryba już zawsze będzie przyłowem !!
01 grudzień 2019 : 20:24 john | Zgłoś
-1 i jeszcze coś
Tam na górze stwierdzili że skoro chcemy zamknięcia to im sprawę ułatwi.Jaśniej mówiąc załatwili dwie pieczenie na jednym ogniu.Wspomnisz moje słowa. Dorszowcy stoją a Bałtyk na pasze poświęcą!!!
01 grudzień 2019 : 20:45 john | Zgłoś
+1 John
John ,ty to jesteś jakiś prorok ,wszędzie widzisz pieniądze oczywiście nie dla rybaków przybrzeżnych których lubisz obrażać, wiesz każdy sądzi po sobie i po twych wywodach można sądzić że boisz się o twoje paszowe apanaże, eldorado się skończyło i właściwie tylko nad tym płaczesz, bądź tego pewny że tacy jak ty znikną z przestrzeni, strefy Bałtyku a pozostaną tylko Ci co są tu od wieków.
A twoje słowo Polaczki, dyskredytuje ciebie do tego aby być Polakiem i tu wyszło komu służysz, napewno nie rybołóstwu i tym rybakom z brudem pod paznokciami, wstyd człowieku, wstyd. .......
01 grudzień 2019 : 21:30 Jas | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter