Rybołówstwo

Odszkodowania dla armatorów jednostek rybołówstwa rekreacyjnego za wprowadzenie zakazu połowu dorszy od stycznia 2020, rekompensaty dla załóg z tytułu utraty stanowisk pracy i możliwość trwałego wycofania jednostek rybołówstwa rekreacyjnego z prowadzonej działalności połowowej. To trzy postulaty, które Sztab Kryzysowy Rybołówstwa Rekreacyjnego przekazał ministrowi gospodarki morskiej. Jeżeli wędkarze do końca tego roku nie otrzymają odpowiedzi, to w styczniu 2020 ich jednostki zablokują największe, polskie porty morskie.

Środowisko wędkarskie jest tak zdeterminowane, że po nowym roku blokady portów mogą trwać nawet kilka miesięcy. Dzieje się tak, bo zdaniem wędkarzy rząd ich oszukał i okłamał. Urzędnicy zapewniają, że zrobią wszystko, aby wędkarzom pomóc. Ich zdaniem nie uda się jednak zrobić tego do końca tego roku.

1 stycznia 2020 roku zgodnie z dyrektywą unijną na Południowym Bałtyku (dla polskich wędkarzy są to wszystkie łowiska na wschód od Dziwnowa, zakaz dotyczy również innych krajów unijnych korzystających z tych obszarów) wprowadzony zostanie całkowity zakaz połowu dorszy. Zakaz dotyczy zarówno rybaków komercyjnych (poławiających ryby sieciami), jak i wędkarzy komercyjnych i sportowych. Dopuszczalny jest jedynie niewielki przyłów dorszy podczas połowu innych ryb i połów do celów naukowych i badawczych. Dotyczy on jednak tylko rybaków komercyjnych i na całą Polskę wynosi 2 tysiące ton.

Rybacy komercyjni z tytułu zakazu połowo dorszy, a co za tym idzie ograniczeń w prowadzonej działalności gospodarczej mogą liczyć na rekompensaty. Pieniądze te zapisane są w unijnych programach pomocowych. W skali kutra będzie to średnio od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Oczywiści rybacy nadal będą mogli poławiać inne ryby (śledzie, szproty, flądrę oraz łososie i trocie).

O wiele gorzej wygląda jednak sprawa z wędkarzami rekreacyjnymi, których nie uwzględniono w unijnych środkach pomocowych i od 1 stycznia zostają dosłownie z niczym. Nie mogą liczyć na żadne rekompensaty a poławiają tylko dorsze. Niestety ostatnie spotkanie z ministrem nie odniosło żadnych efektów.

- W tym tygodniu odbyły się rozmowy ze stroną rządową - mówi Michał Niedźwiedzki, przedstawiciel Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego - Rybołówstwo rekreacyjne liczyło i oczekiwało przedstawienia konkretnego rozwiązania. Strona rządowa nie wypracowała żadnej propozycji i rozwiązania problemu, który nastąpi za 20 dni. W związku z tą sytuacją rybołówstwo rekreacyjne zawiązało komitet protestacyjny i podjęło decyzję o blokadzie portów i instalacji o znaczeniu strategicznym dla kraju. Ruch ten jest aktem desperacji naszego środowiska i nastąpi na początku stycznia.

Wędkarze przygotowali specjalny dokument z postulatami o których piszemy wyżej i przekazali go ministerialnym urzędnikom. Pod dokumentem podpisało się 10 osób reprezentujących całe środowisko wędkarstwa rekreacyjnego.

Wędkarzy najbardziej denerwuje fakt, że rząd o problemie wiedział już od dawna. Pierwsze rozmowy na temat pomocy dla wędkarzy prowadzono w 2018 roku. Znaleziono nawet rozwiązania, które częściowo by ten problem rozwiązały. Do dzisiaj nie podjęto żadnej decyzji.

- Wspólnie z urzędnikami z departamentu rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej mieliśmy przygotowaną nowelizację ustawy o recyklingu, która po zmianie pozwoliłaby na złomowanie naszych jednostek - mówi Waldemar Giżanowski, prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtów Komercyjno-Sportowych. - Mowa była o kwocie 150 mln zł przeznaczonych na ten cel. Zwodzono nas prawie cały rok. W listopadzie dowiedzieliśmy się, że nowelizacja utknęła i nic się z nią nie dzieje. Zostaliśmy dosłownie oszukani.

Giżanowski powiedział, że jednocześnie urzędnicy odesłali wędkarzy do Komisji Europejskiej tłumacząc, że skoro to Unia Europejska wprowadziła zakaz połowu dorszy, to również UE powinna rekompensować straty z tego powodu powstałe. Takie tłumaczenie wędkarze usłyszeli również na ostatnim spotkaniu od Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej. Możliwe jednak, że blokady portów, które wędkarze zorganizowali w listopadzie trochę otworzyły oczy urzędnikom, bo pojawiły się obietnice pierwszych, niewielkich pieniędzy pomocowych.

- 16 grudnia organizujemy spotkanie z przedstawicielami Komitetu Monitorującego aktualny program unijny i przedstawicielami Komisji Europejskiej - mówił na spotkaniu z wędkarzami minister Gróbarczyk - Chcemy, aby zapisane w funduszu pieniądze w kwocie 16 mln euro przeznaczyć na złomowanie jednostek wędkarskich. To są działania, które możemy zrobić na szybko. Oczywiście jeżeli otrzymamy zgodę Komisji Europejskiej.

Gróbarczyk zaznaczył również, że prace nad nowelizacją ustawy o recyklingu cały czas są prowadzone, ale raczej nie uda się ich zakończyć w 2019 roku.

Wędkarze nie do końca wierzą w zapewnienia urzędników. Oczekują konkretnej odpowiedzi na postulaty do końca roku. W innym wypadku zablokują główne, polskie porty morskie.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 

 

 
+12 16 grudnia Komitet Sterujący z wędkarzami i Unią Europejską
Całe spotkanie będzie nagrywane na kamerze i zostanie umieszczone na You Tube, zobaczycie wszyscy jak się zachowują wędkarze.
13 grudzień 2019 : 09:58 Rybak.,. | Zgłoś
+4 Rozwalic mafie
Powodzenia dla wedkarzy. Minister dyma tez duzy kutry. A armatorzy z tzw do 24 m dziela kase iedzy siebie i jeszcze dostali lapowke na 2020 rok w limitach pelagicznych pls kasa. Walczyc trzeba bo za zamkniecie polowow kasa nalezy sie jak psu miska tylko w polsce takie cyrki bo w funduszu sa ogromne niegospodarnosci
13 grudzień 2019 : 11:19 Przekonana | Zgłoś
+3 Oszustwo
Tak samo bylo nagrywane spotkanie 10.12. W sejmie. Bylo widac jak minister klamal i szukal wsparcia u rybakow maloskalowych. Jakas farsa. Nie rozumiem jak mozna tak traktować polakow. Rzad robi sobie jaja z obywateli. Skonczylo sie mam nadzieje ze sprawa zostanie zalatwiona. Rybacy dostaja kupe pieniedzy. 80/ dofinansowania do sprzetu. Programy co chwile. Teraz sprzatanie baltyku, gdzie worek jest fotografowany z kilku roznych stron a smieci przezucane do innych workow. Jak mozna tak trwonic pieniadze
13 grudzień 2019 : 21:31 Zainteresowana | Zgłoś
+1 On nie szukał oni byli specjalnie przywiezieni do warszawy
Nawet nie widzicie jak wami manipuluje ta banda. Specjalnie wzieli tych ktorzy siedza w stowarzyszeniach rybackich i pompuja w nich kase. To taka ich pomoc partyjna. Zobaczcie kto morde otworzył. Popytajcie o tych ludziach zobaczycie jakie pieniadze dostali i beda dostawac a to ze sa personalnie lub partyjnie powiazani to az w uszy bolą. Oni kupuja wasz czas (bo to wasze zamieszanie im pasuje zeby wprowadzi rozporzadzenie ktorym ten sam boski marek pompuje rybe w paszowe sektory i zaorze baltyk do konca ) a na komitecie to mozecie wszystkie ich ciemne sprawki ujawnic ( ruszcie temat gt i kw w rejestrze rybackim przy pani z komisji a zobaczycie jak sie burdel zapali) Juz wiadomo ze jada do warszawy towarzysze z komuny i pisowcy ktorzy sobie beda geby wycierali rybakami. zalatwil im kwoty połowowe kosztem jednostek dużych (czyli kase dostali bo limit to pieniadze a nie lizaki) za to oni musza z wami pojechac jak ze szmatami. I to zrobią z usmiechami na mordach. Obym sie mylił
13 grudzień 2019 : 22:12 Low impact | Zgłoś
0 tak powinno być zawsze od tej pory!!!
nasze spotkania winny być nagrywane i umieszczane w sieci by można było oglądać !!!
14 grudzień 2019 : 07:01 cincin | Zgłoś
-9 Wedkarze
Dorsz baltycki jest zarobaczony z wrzodami i oparzeniami,trzeba sie skupic na karpiu stawowym!!
13 grudzień 2019 : 15:14 Dorsz baltycki | Zgłoś
-1 Żałosne
Z treści wypowiedzi widać , że zarobaczone mogą być również inne części ciała u ludzi , szczególnie te odpowiedzialne za myślenie
15 grudzień 2019 : 16:42 TED | Zgłoś
+14 a kto im zabrania wendkarstwa rekreacyjnego??!!!
moga lapac inne ryby trocie lososie fladry-taki zakaz to nie zakaz brac sie do roboty. wtedy sie okaze kto lapie rekracyjnie a kto jest miesiarzem. ale kasa musi sie zgadzac biedni armatorzy 95% emreyci albo maja inne bisnesy a zalogi to tez 90% lesne dziadki na emerturach itd jakie oslony dla zalug??? jakie odszkodowania ??? jakie kasacje???
13 grudzień 2019 : 18:12 kolek | Zgłoś
-6 Odpowiadam kolkowi
Zgadza sie prawdziwy kolek, i proponuje nauczyc sie poprawnej pisowni.
13 grudzień 2019 : 21:34 Wedkarz | Zgłoś
0 Typowy Polak?
Żal d. ściska? ;)
15 grudzień 2019 : 16:43 TED | Zgłoś
+14 Wędkarstwo
Panowie wędkarze możecie łowić na wędkę flądrę belony śledzie itd jest wiele gatunków ryb w Darłowie wędkarze stoją na główkach i łowią śledzie z lądu polski rząd nie ugnie się przed wami 90 procent z was ma duże majątki i macie z czego żyć wiec blokada portow wam nic nie da i zostaniecie ukarani większość z was była rybakami zezłomowaliscie kutry rybackie dostaliście za to kupę pieniędzy a teraz jako wędkarze wytrzebiliscie dorsze z wraków i to chyba ostatnie sztuki i jeszcze macie czelność protestować !!!
13 grudzień 2019 : 20:41 Rybak przybrzeżny | Zgłoś
0 a rybak to nie może łapać innych ryb?
Śledzia szprota belone no i oczywiście łososia. Ale tu występuje podobny problem ja u wędkarzy - NIE CHCE SIĘ. dać kase wzystkim
14 grudzień 2019 : 07:11 Vandam | Zgłoś
0 Czarny ptak już był gwiazdą onetu
[link usunięty]

Czlowiek uczy sie cale życie.
13 grudzień 2019 : 23:38 Low impact | Zgłoś
+1 13 grudnia - zapamietamy
Cytat z janusza wrony dla onetu "Janusz Wrona: - Nie zmienia się rozporządzenia pod dany podmiot. Pytamy, czy rozporządzenia zmienia się, gdy firmy interesują się dofinansowaniem danej możliwości. - Jeżeli jest to stanowisko większości beneficjentów, to tak – odpowiada urzędnik." w kwestii rozporAdzenia o kwotach na 2020 zapomnial pan o tej zasadzie szanowny panie. Nie moze sie pan nawet pochwalic uzyskaniem wiekszosci wsrod rybakow ktorzy wypowiadali sie za zamrozeniem współczynników. Sam pan uznal ze musi kolegom dolozyc bo za malo im dokladacie z efm bo kasy juz nie ma. Skoro srodowisko sie wypowiedziało zeby tego nie ruszac to pana zakichanym obowiazkiem bylo obnizyc rezerwy i rozdzielenie wszystkim wedlug starych współczynników. Takie bylo stanowisko organizacji w tym nawet zrm (jakos ich opinii nie ma w raporcie) . ostatecznie nawet nie mieliscie odwagi opublikowac rozporzadzenia zeby w poniedzialek sie poklepywac w warszawie i zjesc milutko obiadek z przy jaciolmi rybakami.
13 grudzień 2019 : 23:54 Low impact | Zgłoś
-4 WEHIKUŁ CZASU TO BYŁ BY CUD !!!!
Ma ktoś wehikuł czasu? Bym się cofnął do początku. Do momentu wejścia do Unji ???
Trochę bym pogrzebał w ustawieniach i zmienił zasady pomocy rybakom.
Efekt był by taki że zostali by tylko ci co udowodnią że potrafią pracować ,zarabiać łapiąc ryby,
I niestety u nas się nie da inaczej - 100000 % kontroli
Ale w sumie to po co wehikuł. Tak też bedzie po roku 2024.
14 grudzień 2019 : 07:35 Vandam | Zgłoś
0 Protest Rybaków Małoskalowych
Szanowni Państwo ciagle czekamy na odpowiedż z Ministerstwa Gospodarki Morskiej w sprawie naszych postulatów. Jeżeli dalej nie będzie odpowiedzi rozpoczynamy protest. Pierwsza faza protestu odbedzie się w polskich portach 8 stycznia 2020 roku. Do tego czasu w miarę możliwości prosimy oflagować i obanerować jednostki połowowe. Kontaktować się będziemy z kolegami poprzez wyznaczonych dal portów koordynatorów.
Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego.
14 grudzień 2019 : 08:34 Sztab Kryzysowy | Zgłoś
0 500000 tysi
Niech sztab kryzysowy najpierw obniży żądania z 500000 tys do 100000tys bo to jest przegięcie
14 grudzień 2019 : 09:11 Rybak przybrzeżny | Zgłoś
0 black frayday !!!
taka promocja świąteczna!!!!
14 grudzień 2019 : 09:29 Vandam | Zgłoś
+2 Trzeba mieć z czego obniżyć
Jak Ci ze 100 tyś obniżą to nie bedziesz miał nic,
14 grudzień 2019 : 09:27 Kuź | Zgłoś
-2 Bo i tak nie bedzie kasy !!!!
Bo nie zasługujecie.Wiem od św. mikołaja.czyszczenie i kasacja i pa pa !!!
14 grudzień 2019 : 09:31 Vandam | Zgłoś
+4 Vandam
Vandam jak umiesz kopać, to kopnij się mocno w łeb...
14 grudzień 2019 : 10:08 Kick | Zgłoś
0 Zachowujecie się jak rozpieszczone dzieciaki bogatego tatusia !!!!
Ale tatuś chce was wydziedziczyć. Dał wędkę to połamali. Teraz dzieci chcą wódkę !!!
14 grudzień 2019 : 09:43 Vandam | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter