Rybołówstwo

Końca nie widać: Komisja Europejska nie okazuje się pomocna jeśli chodzi o zakończenie przełowienia w regionie Morza Bałtyckiego - alarmuje organizacja WWF. Propozycja bałtyckich limitów połowowych na przyszły rok opublikowana przez Komisję Europejską nie spełnia wymogów Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb) odnośnie zakończenia nadmiernych połowów najpóźniej do 2020 roku.  

Oczy obywateli UE są teraz zwrócone na ministrów ds. rybołówstwa, którzy podejmują ostateczne decyzje ws. bałtyckich całkowitych dopuszczalnych połowów na następny rok.

W piątek, 30. sierpnia Komisja Europejska opublikowała propozycję limitów połowowych na rok 2020 dla 9 z 10 bałtyckich całkowitych dopuszczalnych połowów (z ang. Total Allowable Catches, TACs). Brakująca propozycja dotyczy wschodniego stada bałtyckiego dorsza, dla którego Komisja sugeruje zatrzymanie połowów kierunkowych i ustalenie kwoty połowowej jedynie na przyłów dorsza wynikający z połowów innych gatunków ryb.

Wniosek Komisji Europejskiej służyć będzie ministrom ds. rybołówstwa UE w ich negocjacjach na temat bałtyckich limitów połowowych na kolejny rok, które odbędą się podczas Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu w dniach 14-15 października. Pomimo ostatecznego terminu na zakończenie przełowienia wyznaczonego przez WPRyb na rok 2020, 3 spośród 9 zaproponowanych przez Komisję limitów połowowych przekroczyły bezpieczny poziom rekomendowany przez naukowców. Gdyby limity te zostały przez ministrów przyjęte, odebrałyby szansę na odbudowę stad do zrównoważonych poziomów.

W tym roku po raz kolejny Komisja Europejska ignoruje jednoznaczne doradztwo naukowe by zatrzymać połowy na zachodnim stadzie bałtyckiego śledzia. Jednakże tegoroczna decyzja Komisji jest jeszcze bardziej niezrozumiała, ponieważ jest ona podjęta niezgodnie z celami WPRyb by ustanowić zrównoważone limity połowowe najpóźniej do 2020 roku. Ponadto propozycja dla dwóch limitów połowowych dla bałtyckiego łososia również przekracza doradztwo naukowe. Przełowienie nie pomoże przetrzebionym stadom w ich odtworzeniu” – tłumaczy Justyna Zajchowska, Starsza Specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich w WWF Polska.

Najważniejsze doradztwo Międzynarodowej Rady Badań Morza (ang. International Council for the Exploration of the Sea, ICES) na temat możliwości połowowych z tego roku jasno precyzuje, że połowy na wschodnim stadzie bałtyckiego dorsza powinny w 2020 roku wynosić zero ton. Doradztwo to dotyczy wszystkich połowów – również przypadkowych połowów ryb z tego stada czyli tzw. przyłowu. Propozycja Komisji Europejskiej aby ustalić pewną kwotę połowową jedynie na przyłów dorsza (wysokość takiego specjalnego limitu połowowego nie została przez Komisję jeszcze sprecyzowana) nie jest zatem zgodna z tym doradztwem. Wschodnie stado bałtyckiego dorsza jest w krytycznym stanie i aby je ratować jest niezwykle ważne by respektować doradztwo naukowe w pełni.

Pozytywne jest natomiast zaproponowanie przez Komisję Europejską wielu limitów połowowych zgodnie z doradztwem naukowym, w tym dla: zachodniego stada bałtyckiego dorsza, centralnego stada bałtyckiego śledzia, śledzia w zatoce ryskiej, śledzia w zatoce botnickiej, oraz dla stad gładzicy i szprota w Morzu Bałtyckim.

WWF przyjmuje z zadowoleniem propozycję Komisji względem limitu połowowego dla zachodniego stada bałtyckiego dorsza. Nie przekracza on rekomendacji naukowych oraz wprowadza dodatkowe środki ochronne takie jak okres zamknięcia połowów od 1 stycznia do 31 marca oraz dodatkowe restrykcje odnośnie rybołówstwa rekreacyjnego. Tylko jeśli ta propozycja zostanie przyjęta, to ważne lecz przetrzebione dzisiaj stado ma szansę na odbudowanie się.

Piękno zakończenia przełowienia polega na tym że może się ono wydarzyć tu i teraz - poprzez podjęcie właściwych decyzji politycznych, które odpowiednio wdrożone rozpoczną pozytywną zmianę pod wodą. Ministrowie ds. rybołówstwa UE mają wszystko czego potrzebują by takie decyzje podjąć tej jesieni: politykę z obowiązującym prawnie ostatecznym terminem na zakończenie przełowienia do roku 2020 oraz doradztwo naukowe odnośnie zrównoważonych połowów od ICES. Respektowanie tych wymogów względem wszystkich stad ryb Morza Bałtyckiego przyczyni się znacznie do odtworzenia bałtyckiego ekosystemu, odbudowy stad ryb oraz do zapewnienia dobrobytu rybaków i przybrzeżnych społeczności.

rel (WWF)

Źródła:

 

Komentarze   

+22 "Innowacyjne" podejście WWF
"Starsza specjalistka" MYŚLI, że jak nakaże podjęcie decyzji o nie określeniu kwoty na przyłów dorszy to tym samym nakaże dorszom omijanie narzędzi połowowych. Do takich "rewelacyjnych innowacji " są zdolni jedynie "specjaliści z organizacji ekologicznych".
04 wrzesień 2019 : 16:23 krzychu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+18 Zieloni chcą szybciej wykończyć Bałtyk niż robi ro Unia
Zieloni nienawidzą rybaków i chcą ich usunąć z rybołówstwa, dlatego proponują te durnoty.
04 wrzesień 2019 : 19:06 Wadera Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Szwedzka telewizja publiczna- "Dorsz umiera z głodu"
[link usunięty]
04 wrzesień 2019 : 17:44 Koniec Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 szwedzki program dokument
https://www.youtube.com/watch?v=4SQnHpnVRTs
napisy translator
07 wrzesień 2019 : 17:04 RafalX Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Szwedzcy Zieloni , "dorsz umiera z głodu"
"Dorsze są jak zombie, ledwo potrafią pływać, ale po prostu leżą na dnie i głodują, mówi Nils Höglund, odpowiedzialny za politykę rybołówstwa w Coalition Clean Baltic."

[link usunięty]
04 wrzesień 2019 : 17:49 Koniec Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Dlaczego to mówi ?
Ta szwedzka minister, a poprzednio eurodeputowana niczego się dotychczas nie nauczyła, gdyż nie zauważyła, że trałowanie denne jest od dawna zakazane w rejonach wrażliwych albo dotarli do niej lobbyści firm posiadających statki paszowe lub firm skupujących ryby na paszę i olej co nie byłoby dziwne w świetle filmu dokumentującego powiązania WWF-u z norweskim hodowcą łososi.
04 wrzesień 2019 : 18:54 krzychu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 kto
zamieszcza te kretyńskie wpisy ,szczujące jednych na drugich ? Czemu nieporuszane są tematy odszkodowań ? Co z odwołaniem doradców ministra ? Dalej mają załatwiać tylko swoje brudne interesy ? Skupcie się na ważnych tematach a nie na popierdółkach.
05 wrzesień 2019 : 12:33 obserwator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Jeśli masz coś na wątrobie ...
to kto ci zabrania napisać tu ile byś chciał odszkodowania i kiedy oraz kto powinien zasiadać w zespole.
05 wrzesień 2019 : 12:40 do dzieła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Obserwator ma rację
We wszystkich krajach bałtyckich rybołówstwo jest wykończone, ktoś za to odpowiada i ten ktoś musi za to zapłacić, takie zadanie bojowe jest przed Brukselą, jeżeli nie to chude dorsze niedługo wylądują przed siedzibą Komisji Europejskiej i cały świat zobaczy jak Zieloni, norweskie hodowle łososia i unijna administracja wykończyła Bałtyk - perełkę światowej przyrody.
05 wrzesień 2019 : 14:08 Rybak. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Doradcy to zło i gwóźdź do trumny Ministra
Prawdopodobnie Minister nie jest do końca zorientowany co ta banda doradcza wyprawia, ale oddał im władzę nad rybołóstwem którą realizują dla własnych korzyści , pomimo tego że Minister powiedział o wyborach nowej grupy doradczej,
słowa nie dotrzymał ,więc jak widać, Minister jest manipulowany przez grupę skorómpowanych doradców
05 wrzesień 2019 : 20:36 Obserwator G .J. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 A może jakieś przykłady.
Skoro ktoś zarzuca korupcję to powinien przedstawić przypadki takich przestępstw i niezwłocznie zawiadomić o nich organy ścigania. W przeciwnym razie sam może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za brak reakcji i ich ukrywanie .
06 wrzesień 2019 : 04:45 do dzieła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Życie, nie fantazje
Cytuję Rybak.:
...ktoś za to odpowiada i ten ktoś musi za to zapłacić, (...) cały świat zobaczy jak Zieloni, norweskie hodowle łososia i unijna administracja wykończyła Bałtyk - perełkę światowej przyrody.

Ten Twój "cały świat" patrzy na to całkiem inaczej. Rybacy to dla niego pazerna na kasę grupa wyławiająca bez litości ostatnie ryby z morza, także młode (np. dorsze) i w czasie tarła (np. śledzie). Do tego są to ludzie zabijający kochane przez wszystkich foczki, ptaszki i gubiący siejące śmierć i zanieczyszczające morze plastikiem sieci. Ludzie może zapłaczą za rybką ze smażalni (ale halibut "prosto z kutra" zawsze się znajdzie) czy kolorowymi łódkami na plaży, ale na pewno nie za rybakami. Szprotę dla norweskich łososi przecież łowią tylko i wyłącznie rybacy! Niestety, takie są realia i tak to wszystko odbierze "cały świat". Rybak już teraz jest winny wszystkiemu i obawiam się, że tego wizerunku nie da się zmienić. Choć sami oczywiście widzimy to całkiem inaczej.
06 wrzesień 2019 : 08:41 Realista Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 zły rybak
w tym kontekscie powinno położyć sie większy nacisk na kasacje, nie zmuszać zakazami a zachęcić wysokością odkszkodowań za odejście od zawodu, może dożywotnie emerytuty dla rybaków, mniej na to pójdzie pieniedzy niż wieloletnie sztuczne utrzymywanie całego rybołówstwa. Zredukowana fłota do powiedzmy 30% obecnego stanu nie bedzie miała wpływu na przełowienie morza i bedzie samowystarczalna finansowo. Przypilnować tylko należy aby zmniejszenie fłoty było faktyczne, a nie teoretyczne.
06 wrzesień 2019 : 12:15 tez realista Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Antyrybacka mafia już się konsoliduje, jak widzę
Ale tym razem damy radę
06 wrzesień 2019 : 12:17 Rybak.... Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Popierm przedmówce w 100 %
.
08 wrzesień 2019 : 07:22 Beny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Zbieranie śmieci
Rusza nabór na zbieranie odpadów zagubionych w morzu.
06 wrzesień 2019 : 12:48 MPGK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-10 Gdzie honor i godność?
Czyli upadek już totalny. Dla zdobycia unijnej kasy, pazerny dorobkiewicz, kiedyś rybak, zrobi dzisiaj wszystko. Nawet zostanie śmieciarzem , czy zbieraczem ptasiej padliny, byle tylko wychapać kasę z Unii. Żenujące...
06 wrzesień 2019 : 21:40 Upadły Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Reparacje ekologiczne dla rybaków
Mechanizm zniszczenia i skutki są podobne, hitlerowski Wehrmacht zniszczył Europę militarnie a naukowcy i Bruksela zniszczyła 20 tysięcy rybaków na całym Bałtyku i ich majątek, to nie będą płacone "odszkodowania" tylko "reparacje"
07 wrzesień 2019 : 08:31 Reparacje Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Grobarczyk
Tak pięknie pan minister opowiadał w każdej telewizji że szykuje nam rybakom program pomocowy i coooo postojowe 20 dni29000tys to jest żenada tylko tyle nam przygotował ludzie wy wyjdźcie na ulice zacznijcie protestować gdzie te 80 milionów które nam obiecał ???
07 wrzesień 2019 : 10:07 Minister Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Na ulice wychodzą dziwki
Rybacy jadą protestować do Brukseli, tam leży ich problem
07 wrzesień 2019 : 10:26 Rybak Mały. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 W Ustce
Problem to leży w Ustce i paru innych portach
07 wrzesień 2019 : 11:32 Większy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Piszesz bzdury
Piszesz o tej Brukseli jakby Ci ktoś płacił aby nie tykac Grobarczyka. Czy czasami nie masz etaciku z ministerstwa?
10 wrzesień 2019 : 06:21 Rybak fajny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Okradziony przez PIS
Mi gróbarczyk i złodziejskie koło doradcze od 5 lat nie dał ani złotówki to bo myślił magiczną date 2010 r. Za to ciulom z koła doradczego które mają po 13 licencji a łódki ich nie widziały nigdy wody wypłaca miliony. Tak wiec nie narzekajcie że dają 29 tys. bpo jest duża grupa która od nastania tej złodziejskiej opcji nie dostała ani grosza.
11 wrzesień 2019 : 07:48 Okradziony przez PIS Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Przyp...
Cytuję Minister:
Tak pięknie pan minister opowiadał w każdej telewizji że szykuje nam rybakom program pomocowy i coooo postojowe 20 dni29000tys to jest żenada tylko tyle nam przygotował ludzie wy wyjdźcie na ulice zacznijcie protestować gdzie te 80 milionów które nam obiecał ???

Przecież ryby podobno nie było i nie ma to po co skamlesz jeden z drugim. Bierz jak dają i tyle w temacie.
07 wrzesień 2019 : 11:27 Karol Marks Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 zapewniam że
niewielu zdaje sobie z tego sprawe ,ale to są ostatnie drobniaki na rybołówstwo,potem zostanie tylko rybołówstwo,za jakiś czas.
08 wrzesień 2019 : 14:06 nostradamus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Szwedzka telewizja państwowa o katastrofie dorsza.
Hit Bałtyku- szyper szwedzkiego paszowca mówi, że na Bałtyku nie może znaleźć szprota.

https://www.youtube.com/watch?v=4SQnHpnVRTs
08 wrzesień 2019 : 17:58 Kinomaniak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Czy nadal tak musi być ?
Natomiast naukowcy obliczyli, że bałtyckie foki w ciągu roku zżerają przynajmniej sto tysięcy ryb różnych gatunków.

[link usunięty]
08 wrzesień 2019 : 19:09 krzychu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Czy nadal tak musi być cd. ?
Prawidłowa informacja brzmi , " naukowcy obliczyli, że bałtyckie foki w ciągu roku zżerają przynajmniej sto tysięcy ton ryb różnych gatunków".
08 wrzesień 2019 : 19:13 krzychu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Czy nadal tak musi być cd. ?
Polscy naukowcy przebadali bałtyckie dorsze i okazało się, że przynajmniej 80 % z nich jest zarażonych pasożytami , których reproduktorami są foki. Powyższe dane zaprezentowano na stronach 8 i 9 Wiadomości Rybackich


[link usunięty]
08 wrzesień 2019 : 20:16 krzychu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Karnicki doczekał sie wymarzonego bankructwa polskich rybaków
"Nie jest jasne, czy KE uruchomi dodatkowe środki na rekompensaty w ramach obecnego funduszu, a jeśli nie, co jest prawdopodobne, to flotę dorszową czeka fala bankructw, którą, przy rozsądnej polityce w przeszłości, można było ograniczyć i doprowadzić do sytuacji, aby tak jak wielu prawdziwych rybaków mówi – łowić ryby, a nie dotacje. "

[link usunięty]
08 wrzesień 2019 : 21:26 Ryba z MIRU Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Łowimy ryby, nie dotacje
Tylko powiedz Zbyszku jakie ryby?
Możesz wpisać gatunki pod tym postem.
09 wrzesień 2019 : 09:25 Rybak.. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Bankructwo
Karnicki jak zwykle znakomicie poinformowany wie, że światli przywódcy europejscy uniemożliwią kasację pod pretekstem zbyt małej ilości dni połowowych choć ci sami światli przywódcy europejscy postulują wprowadzenie zakazu połowu dorszy na przynajmniej półtora roku.
09 wrzesień 2019 : 12:19 brukselka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Pożar w burdelu
pełna zgoda
09 wrzesień 2019 : 14:18 Kabaret Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 I co z dorszem ?
I co z dorszem gdzie kasa za dorsza. Tralowcy kucili sie ze limity posprzedawali po 4 zl. To teraz nic nue dostaniemy. :P
08 wrzesień 2019 : 19:35 Wladek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+17 Szwedzcy naukowcy- "Dorsz wymiera z głodu"
"Teraz szczególnie konieczne jest, aby zalecenia naukowe dotyczące połowów stały się rzeczywistością w przyszłym roku. Ponadto więcej śledzia i szprota w południowo-wschodnim Bałtyku należy pozostawić w morzu, aby mógł on karmić nasz dorsz zamiast karmić norweskie gospodarstwa łososiowe."

Christoph Humborg
profesor biogeochemii i kierownik naukowy w Baltic Sea Center w Sztokholmie
Henrik Svedäng
Profesor nadzwyczajny w ekologii morskiej na Uniwersytecie Bałtyckim w Sztokholmie
Sofia Wikström
Profesor nadzwyczajny w ekologii morskiej na Uniwersytecie Bałtyckim w Sztokholmie

Źródło: Svenska Dagbladet

[link usunięty]
09 wrzesień 2019 : 12:11 Sil Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Opinia ?
Na przykładzie opinii w sprawie pierwszej nitki Nordstream-u można wywnioskować , że skandynawscy naukowcy też mają kieszenie. W południowo-wschodnim Bałtyku zasadnicze problemy z zasobami dorszy zaczęły się właśnie od 2012 roku, kiedy tu pojawiły się sfory fok. Ponadto podobno w Niemczech przydarzyła się nosówka, która zdziesiątkowała tamtejsze foki co mogło przyczynić się do znaczących wzrostów zasobów dorszy w zachodnim Bałtyku.
10 wrzesień 2019 : 04:57 balbin-a Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Tu są ciekawe rzeczy o Bałtyku
Jeżeli to prawda to mamy kolejną aferę w brukselskim kołchozie

https://www.youtube.com/watch?v=1c1bf0xPgXA
10 wrzesień 2019 : 17:38 Netia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Afery?
Czytam komentarze tu od lat. Co chwilę czytam o jakiejś aferze, o nowej aferze, większej aferze i... nic. Co to za "afery" skoro nikt o nich nie słyszał i istnieją chyba tylko w wyobraźni jakiego rybackiego marginesu? Życie toczy się od lat tak samo. Na morzu coraz gorzej, wszyscy oskarżają wszystkich, a efekt jest taki, że wystarczy sypnąć rybakom kasę i nagle problemy i afery znikają. I tak od lat. Pojawia się problem, znajduje się kasa i o problemie nikt już nie mówi, do czasu kiedy kasa się skończy i wtedy szuka się nowego problemu.
10 wrzesień 2019 : 19:27 MarekR Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Dokładnie tak
Właśnie jest świeża informacja, że niemieccy rybacy na Bałtyku dostali grubszą kasę od rządu, żeby siedzieli cicho.
10 wrzesień 2019 : 21:53 Herman Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Dokładnie nie
Właśnie jest świeża informacja , że duńscy rybacy nie dostąną żadnej kasy.[link usunięty]
11 wrzesień 2019 : 05:07 Sven Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Dunczycy mają postepowanie karne
Duńczycy mają postępowanie karne przed Komisją Europejską za oszukiwanie Unii w statystykach połowowych, nie tylko nie dostaną kasy ale będą musieli zwrócić tę już pobraną

[link usunięty]
11 wrzesień 2019 : 10:03 Olsen Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Przesłuchania w toku.
" Eksperci od Bałtyku " zabrali się za przesłuchania polityków.

https://www.portalmorski.pl/inne/43345-baltyk-na-skraju-wycienczenia-trzeba-dzialac
11 wrzesień 2019 : 01:55 harwest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Najpierw przejrzystość.
Domagam się od altruistów z WWF-u , aby w terminie do pierwszej debaty szczegółowo opisali tu źródła z których są finansowani.
11 wrzesień 2019 : 04:57 wyborca Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 jak tak można walić małe łodzie w łeb
7 mln 140 tyś. dla 175 jednostek do 8 metrów to się równa po 40.800 zł a 29 mln 540 tyś dla 329 jednostek to się równa po 89 540 . A co z tymi co chodzili w morzu i utrzymywali załogi. Nie dostaną prawie nic. Apeluje do naszych multimedalistów ustąpcie sami Panie Wysoczański i Panie Szomborg. Jesteście jak stary PZPN ciężcy do usunięcia- leśne dziadki rybołówstwa. Ten kto to wszystko wymyślił niestety musi być wielkim kombinatorem. Poza tym proponuje wreszcie ustalić stawkę ryczałtu dla każdego armatora na poziomie zarobków Pana Wysoczańskiego za doradztwo.
11 wrzesień 2019 : 17:43 Ja... Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 KIEDY PROTEST
TRZEBA BĘDZIE PODZIĘKOWAĆ OSOBIŚCIE PANU MINISTROWI ŻE NAS TAK ŁADNIE WYDYMAŁ , CIEKAWE CO NA TO PREZES I PREMIER
11 wrzesień 2019 : 18:48 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Najszybciej
Jak najszybciej. Zaraz wybory, a potem to nawet jak wygra PiS to i tak potrwa zanim nowy rząd się zbierze i zacznie działać, a potem zaraz Gwiazdka i nagle mamy połowę stycznia 2020.
11 wrzesień 2019 : 20:14 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Grzesiu z Ustki
Przestan wreszcie bronić ministra. Co powiesz na ten numer że szprotowcy i Ci co stali dostaną kasę w setkach tysiecy a mali rybacy dostana ochlapy. To przecież Grobarczyk rzadzi. A może nie ? Spadły Ci wreszcie klapki z oczu ?
11 wrzesień 2019 : 19:19 WyPISZ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Hałubek w Ustce
Hałubek w Ustce mówił , że wszyscy powinni dostać po równo byłem i słyszałem.
11 wrzesień 2019 : 21:11 DAR- 500 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Kasa tylko dla łowiących dorsza
Łowiąc na zalewie szczecińskim i nie mając dorsza w licencji nie mogę brać udziału w programie zbierania zagubionych sieci czyli program tylko dla wybranych heh.
11 wrzesień 2019 : 19:25 NIE DORSZOWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 prawda
Bo jesteś gorszego sortu.
11 wrzesień 2019 : 19:36 LEPSZY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Niezgodne
Co oczywiście jest niezgodne z prawem unijnym. Ciekawe kto da radę ogarnąć potem ten bur..l po Gróbarczyku?
11 wrzesień 2019 : 20:11 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Podziękuj pani Palusińskiej
Tak się właśnie postarała
11 wrzesień 2019 : 21:20 zalew Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 kasa za zbieranie utraconych narzędzi
Nie kumam to jedni są rybakami a inni to już nie ? Toż to jawny wał.Przecież przepisy nie różnicują nikogo.Chyba że zmieniają się z dnia na dzień dopasowując się do słusznej linii tych którzy mają większe znajomości.
11 wrzesień 2019 : 22:08 COŚ NIE HALO Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 wszystko jest możliwe w państwie demokracji ludowej
Jeśli prawo jednej nocy mogą zmienić to co za sztuka zmienić przepis- dostaliście w zeszłym roku chyba i starczy.Podziękować jeszcze nie zdążyliście.
11 wrzesień 2019 : 22:14 anarchista Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Do zalewu i mierzei
Przestańcie wreszcie zachowywać sie jak ciotki i wysyłać na spotkania wasze kobiety. Macie jaja? Teraz macie co macie.
12 wrzesień 2019 : 04:38 Fa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Oszukany
Jedziemy na spotkanie z ministrem! To co wyprawia zespół to czyste rozkradanie pieniędzy tylko pod siebie! Brak dobra wspólnego. Liczy się tylko korzyść Pana Jurka i dobrych drogich kolegów z zespołu! Jedziemy....
12 wrzesień 2019 : 07:47 Rybak 7,99 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Minister oddał władzę złodzieją
tak można walić małe łodzie w łeb
7 mln 140 tyś. dla 175 jednostek do 8 metrów to się równa po 40.800 zł a 29 mln 540 tyś dla 329 jednostek to się równa po 89 540 . A co z tymi co chodzili w morzu i utrzymywali załogi. Nie dostaną prawie nic. Apeluje do naszych multimedalistów ustąpcie sami Panie Wysoczański i Panie Szomborg. Jesteście jak stary PZPN ciężcy do usunięcia- leśne dziadki rybołówstwa. Ten kto to wszystko wymyślił niestety musi być wielkim kombinatorem. Poza tym proponuje wreszcie ustalić stawkę ryczałtu dla każdego armatora na poziomie zarobków Pana Wysoczańskiego za doradztwo.
11 wrzesień 2019 : 17:43 Ja...Odpo
12 wrzesień 2019 : 09:05 Obserwator G .J. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 No to już wszystko jasne
Ktoś chce zapakować ministra na katastrofę wyborczą ale nie pozwolimy na to,
12 wrzesień 2019 : 12:46 Kol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 tak nas wyrolowali - jednostki pow. 8m
jednostka kwota ilość dni programu
CHA-10 28000 5
CHY-1 98000 14
CHY-11 126000 18
CHY-12 28000 5
CHY-15 140000 27
CHY-2 133000 19
CHY-20 98000 14
CHY-26 133000 25
CHY-3 105000 15
CHY-4 91000 17
CHY-7 112000 21
CHY-8 112000 16
DAR-10 147000 21
DAR-110 77000 15
DAR-113 7000 1
DAR-124 77000 11
DAR-125 56000 8
DAR-13 42000 6
DAR-154 91000 17
DAR-155 133000 19
DAR-348 28000 5
DAR-349 56000 8
12 wrzesień 2019 : 13:59 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 cd.
DAR-36 56000 11
DAR-44 168000 24
DAR-55 147000 28
DAR-56 84000 16
DAR-59 35000 7
DAR-61 35000 7
DAR-64 98000 19
DAR-67 98000 19
DBK-1 49000 9
DBK-10 35000 7
DWI-15 35000 5
DWI-2 77000 15
DWI-23 21000 4
DZI-1 147000 21
DZI-10 161000 23
DZI-100 70000 10
DZI-12 77000 15
DZI-13 84000 16
DZI-18 91000 13
DZI-19 35000 5
DZI-2 217000 31
DZI-25 91000 13
DZI-41 126000 18
DZI-5 147000 21
DZI-54 119000 17
DZI-6 84000 16
DZI-61 28000 5
DZI-80 126000 18
DZI-85 35000 5
DZI-92 112000 16
DZI-93 119000 17
12 wrzesień 2019 : 14:00 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 cd.
GDA-18 112000 16
GDA-20 161000 23
HEL-10 98000 19
HEL-23 329000 47
HEL-4 35000 7
HEL-40 161000 23
HEL-6 84000 12
JAR-14 70000 13
JAR-15 56000 11
JAR-23 98000 19
JAR-24 77000 11
JAR-30 56000 8
JAR-32 49000 9
JAR-33 63000 12
JAR-35 63000 12
JAR-5 42000 8
JAR-7 28000 5
JAS-10 98000 19
JAS-102 217000 31
JAS-112 98000 19
JAS-125 98000 19
JAS-19 42000 6
JAS-31 126000 18
JAS-57 175000 25
JAS-58 70000 13
12 wrzesień 2019 : 14:00 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 cd.
JAS-58 70000 13
JAS-61 49000 7
JAS-64 112000 16
JAS-67 91000 13
JAS-72 112000 16
JAS-74 175000 25
JAS-76 77000 11
JAS-77 42000 6
JAS-78 98000 14
JAS-79 63000 9
JAS-91 49000 7
KĄT-77 98000 19
KOŁ-101 147000 28
KOŁ-104 98000 19
KOŁ-110 91000 13
KOŁ-111 56000 8
KOŁ-124 91000 13
KOŁ-125 21000 3
KOŁ-139 98000 19
KOŁ-14 91000 13
KOŁ-141 7000 1
KOŁ-142 77000 11
KOŁ-143 245000 35
KOŁ-145 147000 21
KOŁ-148 49000 7
KOŁ-149 238000 34
KOŁ-151 196000 28
12 wrzesień 2019 : 14:01 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 cd.
KOŁ-155 35000 7
KOŁ-160 112000 16
KOŁ-161 21000 3
KOŁ-162 126000 18
KOŁ-17 203000 29
KOŁ-195 105000 15
KOŁ-196 112000 16
KOŁ-20 98000 14
KOŁ-25 203000 29
KOŁ-288 189000 27
KOŁ-32 112000 16
KOŁ-40 105000 15
KOŁ-46 196000 28
KOŁ-48 168000 24
KOŁ-51 105000 15
KOŁ-57 196000 28
KOŁ-64 119000 17
KOŁ-68 154000 22
KOŁ-73 126000 18
KOŁ-91 154000 22
KOŁ-92 203000 29
KOŁ-94 98000 14
KRM-26 98000 19
KRM-27 91000 13
KRM-40 98000 19
KRS-29 84000 12
KUŹ-141 42000 6
KUŹ-147 119000 17
KUŹ-16 28000 5
12 wrzesień 2019 : 14:01 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 cd.
KUŹ-42 126000 18
KUŹ-45 42000 8
KUŹ-47 42000 6
KUŹ-48 49000 7
KUŹ-67 98000 19
KUŹ-76 28000 5
KUŹ-79 28000 5
KUŹ-9 28000 5
KUŹ-97 28000 5
ŁEB-101 133000 19
ŁEB-103 91000 13
ŁEB-110 42000 8
ŁEB-12 175000 25
ŁEB-15 147000 21
ŁEB-18 35000 5
ŁEB-21 63000 12
ŁEB-29 21000 3
ŁEB-36 77000 11
ŁEB-39 133000 19
ŁEB-46 91000 17
ŁEB-48 70000 13
ŁEB-49 98000 19
ŁEB-56 35000 7
ŁEB-57 28000 5
ŁEB-62 42000 6
ŁEB-63 77000 15
ŁEB-65 105000 15
ŁEB-67 84000 12
ŁEB-73 56000 11
ŁEB-79 49000 7
ŁEB-83 77000 15
ŁEB-86 42000 6
ŁEB-87 77000 15
MEC-10 28000 4
MEC-17 98000 19
MEC-9 98000 19
MIK-1 98000 19
MIZ-10 98000 19
MIZ-30 21000 3
MIZ-31 28000 4
MIZ-4 42000 6
MRZ-17 105000 15
12 wrzesień 2019 : 14:02 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 cd.
MRZ-19 161000 23
MRZ-2 84000 12
MRZ-20 91000 13
NIE-14 63000 9
NIE-15 28000 4
NIE-8 105000 15
OBŁ-1 42000 6
OBŁ-6 28000 5
PIA-3 147000 21
PIA-30 28000 5
PIA-34 28000 5
PIA-70 84000 16
PIA-96 126000 18
PRZ-8 28000 5
PUC-1 147000 28
REW-6 28000 5
ROW-16 91000 17
ROW-2 91000 17
ROW-8 56000 11
RWL-11 21000 4
RWL-2 49000 9
RWL-4 14000 3
RWL-5 84000 12
RWL-8 56000 11
SOP-6 28000 5
SWA-11 98000 19
SWA-7 35000 7
SWB-15 28000 5
SWB-17 126000 18
SWB-5 28000 5
12 wrzesień 2019 : 14:03 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 cd.
SWB-55 28000 5
ŚWI-106 77000 11
ŚWI-107 7000 1
ŚWI-13 105000 15
ŚWI-18 112000 16
ŚWI-19 98000 19
ŚWI-2 56000 8
ŚWI-21 98000 19
ŚWI-24 91000 13
ŚWI-27 91000 13
ŚWI-29 42000 6
ŚWI-3 56000 8
ŚWI-31 42000 8
ŚWI-32 35000 7
ŚWI-36 91000 13
ŚWI-43 35000 7
ŚWI-47 133000 19
ŚWI-49 126000 18
ŚWI-53 91000 13
ŚWI-57 168000 24
ŚWI-7 42000 6
ŚWI-77 14000 2
ŚWI-82 161000 23
ŚWI-94 56000 11
UNI-1 84000 16
UNI-11 168000 24
UNI-2 28000 5
UNI-20 98000 19
UNI-22 98000 14
UNI-28 35000 7
UNI-29 49000 7
UNI-33 196000 28
UNI-34 147000 28
UNI-4 105000 15
UNI-7 91000 17
12 wrzesień 2019 : 14:03 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 cd.
USM-12 161000 23
USM-17 196000 28
USM-18 196000 28
USM-19 84000 12
USM-20 140000 20
USM-8 196000 28
UST-101 49000 7
UST-103 161000 23
UST-104 42000 8
UST-106 126000 18
UST-118 91000 13
UST-119 77000 11
UST-122 217000 31
UST-125 189000 27
UST-127 63000 9
UST-130 28000 4
UST-134 42000 6
UST-140 49000 9
UST-142 140000 20
UST-145 126000 18
UST-147 287000 41
UST-15 63000 9
UST-153 119000 17
UST-154 98000 14
UST-155 42000 6
UST-160 168000 24
UST-162 140000 20
UST-17 126000 18
UST-2 98000 14
UST-20 217000 31
12 wrzesień 2019 : 14:04 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 cd.
UST-208 245000 35
UST-24 98000 14
UST-3 84000 12
UST-30 196000 28
UST-31 21000 3
UST-39 91000 13
UST-40 56000 8
UST-44 91000 13
UST-45 217000 31
UST-47 84000 12
UST-52 217000 31
UST-54 126000 18
UST-55 91000 13
UST-59 98000 14
UST-61 126000 18
UST-63 189000 27
UST-65 161000 23
UST-77 42000 8
UST-84 112000 16
UST-87 49000 9
UST-89 105000 15
UST-94 217000 31
UST-97 14000 2
UST-99 119000 17
WŁA-104 231000 33
WŁA-116 105000 15
WŁA-131 112000 16
WŁA-16 49000 9
WŁA-182 378000 54
WŁA-186 168000 24
WŁA-188 98000 14
WŁA-196 84000 12
12 wrzesień 2019 : 14:04 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 cd.
WŁA-197 98000 14
WŁA-207 28000 4
WŁA-209 112000 16
WŁA-217 14000 2
WŁA-22 140000 20
WŁA-250 7000 1
WŁA-253 21000 3
WŁA-254 42000 6
WŁA-31 14000 2
WŁA-32 70000 10
WŁA-34 98000 14
WŁA-39 28000 4
WŁA-44 119000 17
WŁA-47 77000 11
WŁA-51 63000 9
WŁA-53 98000 19
WŁA-58 182000 26
WŁA-6 350000 50
WŁA-60 84000 12
WŁA-67 35000 5
WŁA-68 427000 61
WŁA-71 49000 7
WŁA-84 133000 19
WŁA-85 77000 11
WSG-22 112000 16
ZAG-17 98000 14
12 wrzesień 2019 : 14:05 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 łodzie do 8m
CHA-11 49000 14
CHA-14 49000 14
CHA-16 49000 14
CHA-3 49000 14
CHA-35 49000 14
CHA-37 49000 14
CHA-9 49000 14
CHŁ-1 49000 14
CHŁ-2 49000 14
CHŁ-5 49000 14
CHŁ-8 49000 14
CHY-5 49000 14
DAR-22 42000 12
DAR-347 49000 14
DAR-35 49000 14
DAR-6 49000 14
DAR-78 49000 14
DBK-14 49000 14
DBK-16 35000 10
DBK-17 49000 14
DBK-3 42000 12
DBK-5 49000 14
DĘB-10 49000 14
DĘB-3 28000 8
DĘB-5 42000 12
DĘB-7 42000 12
DĘB-8 42000 12
HEL-13 49000 14
HEL-17 49000 14
HEL-3 49000 14
HEL-37 49000 14
HEL-9 49000 14
JAN-1 49000 14
JAN-16 49000 14
12 wrzesień 2019 : 14:06 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 cd.
JAN-17 49000 14
JAN-2 49000 14
JAN-3 49000 14
JAN-4 49000 14
JAR-19 49000 14
JAR-21 28000 8
JAR-22 49000 14
JAR-28 49000 14
JAR-34 49000 14
JAR-38 42000 12
JAR-39 42000 12
JAR-4 49000 14
JAR-8 42000 12
JAS-1 49000 14
JAS-107 49000 14
JAS-108 49000 14
JAS-119 49000 14
JAS-13 49000 14
JAS-18 49000 14
JAS-23 49000 14
JAS-26 49000 14
JAS-45 49000 14
JAS-55 49000 14
JAS-56 49000 14
JAS-63 49000 14
JEL-8 49000 14
KAM-8 49000 14
KĄT-10 49000 14
KĄT-13 49000 14
KĄT-34 49000 14
KĄT-39 49000 14
KĄT-40 49000 14
KĄT-53 49000 14
12 wrzesień 2019 : 14:07 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 cd.
KĄT-59 49000 14
KĄT-6 49000 14
KRM-17 49000 14
KRM-24 49000 14
KRM-30 49000 14
KRM-31 49000 14
KRM-35 49000 14
KRM-50 49000 14
KRM-7 49000 14
KUŹ-1 49000 14
KUŹ-102 49000 14
KUŹ-105 49000 14
KUŹ-12 49000 14
KUŹ-13 49000 14
KUŹ-14 49000 14
KUŹ-15 49000 14
KUŹ-18 49000 14
KUŹ-33 49000 14
KUŹ-49 49000 14
KUŹ-57 49000 14
KUŹ-71 49000 14
KUŹ-77 49000 14
KUŹ-88 49000 14
KUŹ-99 49000 14
ŁEB-28 35000 10
ŁEB-35 49000 14
ŁEB-37 35000 10
ŁEB-64 35000 10
MEC-12 49000 14
MEC-14 49000 14
MEC-15 49000 14
MEC-20 49000 14
MEC-8 49000 14
MIK-14 49000 14
MIK-3 49000 14
MIW-8 49000 14
MIW-9 49000 14
12 wrzesień 2019 : 14:07 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 cd.
NIE-20 49000 14
NIE-4 42000 12
OBŁ-13 49000 14
OBŁ-3 49000 14
OBŁ-4 49000 14
OKS-1 49000 14
OKS-14 49000 14
OKS-20 49000 14
OKS-5 42000 12
ORŁ-10 49000 14
ORŁ-6 49000 14
ORŁ-9 49000 14
PAS-72 49000 14
PAS-73 49000 14
PIA-10 49000 14
PIA-100 49000 14
PIA-16 49000 14
PIA-44 49000 14
PIA-49 42000 12
PIA-57 49000 14
PIA-6 49000 14
PIA-83 49000 14
PUC-37 49000 14
PUC-38 49000 14
PUC-5 49000 14
REW-18 49000 14
REW-42 49000 14
ROW-12 42000 12
ROW-15 42000 12
ROW-5 42000 12
12 wrzesień 2019 : 14:08 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 cd.
RWL-13 42000 12
RWL-15 49000 14
RWL-6 42000 12
SOP-1 49000 14
SOP-14 49000 14
SOP-15 49000 14
SOP-5 49000 14
SOP-8 49000 14
STE-1 49000 14
STE-3 49000 14
STE-4 49000 14
STP-1 49000 14
STP-10 49000 14
STP-21 49000 14
STP-26 49000 14
STP-32 49000 14
STP-34 49000 14
STP-49 49000 14
STP-7 49000 14
SWA-1 49000 14
SWA-17 49000 14
SWA-18 49000 14
SWA-24 49000 14
SWA-9 49000 14
SWB-14 42000 12
SWB-18 49000 14
12 wrzesień 2019 : 14:09 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 cd.
SWB-59 49000 14
SZT-1 49000 14
UNI-23 49000 14
UNI-30 35000 10
USM-6 49000 14
UST-207 49000 14
WŁA-189 49000 14
WŁA-2 49000 14
WŁA-48 49000 14
WŁA-55 49000 14
WŁA-74 49000 14
WŁA-8 49000 14
WOL-12 49000 14
WSG-27 49000 14

!!! UWAGA!!! ŁÓDKI DO 8 m KTÓRE WYŁAPAŁY 7ton NIE DOSTANĄ ANI ZŁOTÓWKI !!!
12 wrzesień 2019 : 14:11 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Podział
prawidłowy, ministerstwo i komitet doradczy stanęli na wysokości zadania. Tak trzymać nie poddawać się naciskom wichrzycieli , krzykaczom i pieniaczy.
12 wrzesień 2019 : 18:58 Taka prawda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 PARANOJA
Łódki do 8m za 49000 zł muszą zrobić 14 dni programu
Łódki pow. 8m za 56000 zł muszą zrobić tylko 8 dni programu.

Każda sprawa, w każdym sądzie = WYGRANA
12 wrzesień 2019 : 14:15 xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Paranoja
Dawać pieniądze tym którym nie chciało i nie chce się chodzić w morze.
13 wrzesień 2019 : 06:01 Michal32 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+20 paranoja
HA łódki do 8 m z Zalewu wiślanego które nigdy nie widziały Morza Bałtyckiego i nigdy nie złapały 1 kilograma dorsza dostaną kasę chyba jest tu coś nie tak
12 wrzesień 2019 : 20:29 rybak morski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 To jest paranoja
Mało tego niektóre mają klasę PRS bkm2
13 wrzesień 2019 : 15:17 jaa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 sprawdzić
No to jestem ciekaw czy w ogóle mają karty bezpieczeństwa na morze jeśli nie to sprawa dla prokuratora
14 wrzesień 2019 : 08:16 edek k Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Ja tylko pytam
Skąd co niektorzy maja po 30 ton limitu?
12 wrzesień 2019 : 21:53 rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 ais
martwe dusze wla 104, jest cos takiego
13 wrzesień 2019 : 13:11 kontrol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 odszkodowania
Klutnie o oodszkodowania po prostu kiedyś kasa została dzielona na zaloge ale gdy się pojawiły pieniądze unijne nastąpił podział na armatorów i rybaków.Ministerstwo mogło zaproponować stawkę dla armatora i dla załogi moim zdaniem celowo tego nie zrobiono by poróżnić srodowisko rybackie.Wszyscy wiemy jak to wyglądało,jedni coś tam wypłacili inni stwierdzili że załogantowi nic się nie należy i wtedy wynikły kłótnie ok 70 procent załogi odeszło,armatorzy zostali sami,jedni szukali oszczedności zawieszając dzialalność,inni brali co popadnie,czyli ludzi z ulicy nie majacych żadnych uprawnien,nikt tego nie kontrolował.Zatem szukając oszczędności nie można wypłacać odszkodowania takiej firmie która nie ma załogi[chodzi o mustrole] lub kto otwiera działalność na parę miesięcy by uzyskać odszkodowanie.
16 wrzesień 2019 : 21:33 mors Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Podział
Mam nadzieję że jutro będzie okazja poruszyć temat podziału dla wszystkich między innymi dla tych którzy nie mają dorsza wszystkie pro ekologiczne środki powinny byc dla wszystkich rybaków .Mam nadzieję że ktoś się odezwie Chciałbym osobiście spodkac się z ministrem ale moje zdrowie nie pozwala mi na to wszystko w naszych rękach
19 wrzesień 2019 : 11:57 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Nowa lista udostępnij
Cytuję xxx:
jednostka kwota ilość dni programu
CHA-10 28000 5
CHY-1 98000 14
CHY-11 126000 18
CHY-12 28000 5
CHY-15 140000 27
CHY-2 133000 19
CHY-20 98000 14
CHY-26 133000 25
CHY-3 105000 15
CHY-4 91000 17
CHY-7 112000 21
CHY-8 112000 16
DAR-10 147000 21
DAR-110 77000 15
DAR-113 7000 1
DAR-124 77000 11
DAR-125 56000 8
DAR-13 42000 6
DAR-154 91000 17
DAR-155 133000 19
DAR-348 28000 5
DAR-349 56000 8

Czy można opublikować nowa liste
23 wrzesień 2019 : 11:54 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1