Rybołówstwo

Końca nie widać: Komisja Europejska nie okazuje się pomocna jeśli chodzi o zakończenie przełowienia w regionie Morza Bałtyckiego - alarmuje organizacja WWF. Propozycja bałtyckich limitów połowowych na przyszły rok opublikowana przez Komisję Europejską nie spełnia wymogów Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb) odnośnie zakończenia nadmiernych połowów najpóźniej do 2020 roku.  

Oczy obywateli UE są teraz zwrócone na ministrów ds. rybołówstwa, którzy podejmują ostateczne decyzje ws. bałtyckich całkowitych dopuszczalnych połowów na następny rok.

W piątek, 30. sierpnia Komisja Europejska opublikowała propozycję limitów połowowych na rok 2020 dla 9 z 10 bałtyckich całkowitych dopuszczalnych połowów (z ang. Total Allowable Catches, TACs). Brakująca propozycja dotyczy wschodniego stada bałtyckiego dorsza, dla którego Komisja sugeruje zatrzymanie połowów kierunkowych i ustalenie kwoty połowowej jedynie na przyłów dorsza wynikający z połowów innych gatunków ryb.

Wniosek Komisji Europejskiej służyć będzie ministrom ds. rybołówstwa UE w ich negocjacjach na temat bałtyckich limitów połowowych na kolejny rok, które odbędą się podczas Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu w dniach 14-15 października. Pomimo ostatecznego terminu na zakończenie przełowienia wyznaczonego przez WPRyb na rok 2020, 3 spośród 9 zaproponowanych przez Komisję limitów połowowych przekroczyły bezpieczny poziom rekomendowany przez naukowców. Gdyby limity te zostały przez ministrów przyjęte, odebrałyby szansę na odbudowę stad do zrównoważonych poziomów.

W tym roku po raz kolejny Komisja Europejska ignoruje jednoznaczne doradztwo naukowe by zatrzymać połowy na zachodnim stadzie bałtyckiego śledzia. Jednakże tegoroczna decyzja Komisji jest jeszcze bardziej niezrozumiała, ponieważ jest ona podjęta niezgodnie z celami WPRyb by ustanowić zrównoważone limity połowowe najpóźniej do 2020 roku. Ponadto propozycja dla dwóch limitów połowowych dla bałtyckiego łososia również przekracza doradztwo naukowe. Przełowienie nie pomoże przetrzebionym stadom w ich odtworzeniu” – tłumaczy Justyna Zajchowska, Starsza Specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich w WWF Polska.

Najważniejsze doradztwo Międzynarodowej Rady Badań Morza (ang. International Council for the Exploration of the Sea, ICES) na temat możliwości połowowych z tego roku jasno precyzuje, że połowy na wschodnim stadzie bałtyckiego dorsza powinny w 2020 roku wynosić zero ton. Doradztwo to dotyczy wszystkich połowów – również przypadkowych połowów ryb z tego stada czyli tzw. przyłowu. Propozycja Komisji Europejskiej aby ustalić pewną kwotę połowową jedynie na przyłów dorsza (wysokość takiego specjalnego limitu połowowego nie została przez Komisję jeszcze sprecyzowana) nie jest zatem zgodna z tym doradztwem. Wschodnie stado bałtyckiego dorsza jest w krytycznym stanie i aby je ratować jest niezwykle ważne by respektować doradztwo naukowe w pełni.

Pozytywne jest natomiast zaproponowanie przez Komisję Europejską wielu limitów połowowych zgodnie z doradztwem naukowym, w tym dla: zachodniego stada bałtyckiego dorsza, centralnego stada bałtyckiego śledzia, śledzia w zatoce ryskiej, śledzia w zatoce botnickiej, oraz dla stad gładzicy i szprota w Morzu Bałtyckim.

WWF przyjmuje z zadowoleniem propozycję Komisji względem limitu połowowego dla zachodniego stada bałtyckiego dorsza. Nie przekracza on rekomendacji naukowych oraz wprowadza dodatkowe środki ochronne takie jak okres zamknięcia połowów od 1 stycznia do 31 marca oraz dodatkowe restrykcje odnośnie rybołówstwa rekreacyjnego. Tylko jeśli ta propozycja zostanie przyjęta, to ważne lecz przetrzebione dzisiaj stado ma szansę na odbudowanie się.

Piękno zakończenia przełowienia polega na tym że może się ono wydarzyć tu i teraz - poprzez podjęcie właściwych decyzji politycznych, które odpowiednio wdrożone rozpoczną pozytywną zmianę pod wodą. Ministrowie ds. rybołówstwa UE mają wszystko czego potrzebują by takie decyzje podjąć tej jesieni: politykę z obowiązującym prawnie ostatecznym terminem na zakończenie przełowienia do roku 2020 oraz doradztwo naukowe odnośnie zrównoważonych połowów od ICES. Respektowanie tych wymogów względem wszystkich stad ryb Morza Bałtyckiego przyczyni się znacznie do odtworzenia bałtyckiego ekosystemu, odbudowy stad ryb oraz do zapewnienia dobrobytu rybaków i przybrzeżnych społeczności.

rel (WWF)

Źródła:

 

 
+23 "Innowacyjne" podejście WWF
"Starsza specjalistka" MYŚLI, że jak nakaże podjęcie decyzji o nie określeniu kwoty na przyłów dorszy to tym samym nakaże dorszom omijanie narzędzi połowowych. Do takich "rewelacyjnych innowacji " są zdolni jedynie "specjaliści z organizacji ekologicznych".
04 wrzesień 2019 : 16:23 krzychu | Zgłoś
+18 Zieloni chcą szybciej wykończyć Bałtyk niż robi ro Unia
Zieloni nienawidzą rybaków i chcą ich usunąć z rybołówstwa, dlatego proponują te durnoty.
04 wrzesień 2019 : 19:06 Wadera | Zgłoś
+7 Szwedzka telewizja publiczna- "Dorsz umiera z głodu"
[link usunięty]
04 wrzesień 2019 : 17:44 Koniec | Zgłoś
+2 szwedzki program dokument
https://www.youtube.com/watch?v=4SQnHpnVRTs
napisy translator
07 wrzesień 2019 : 17:04 RafalX | Zgłoś
+11 Szwedzcy Zieloni , "dorsz umiera z głodu"
"Dorsze są jak zombie, ledwo potrafią pływać, ale po prostu leżą na dnie i głodują, mówi Nils Höglund, odpowiedzialny za politykę rybołówstwa w Coalition Clean Baltic."

[link usunięty]
04 wrzesień 2019 : 17:49 Koniec | Zgłoś
+9 Dlaczego to mówi ?
Ta szwedzka minister, a poprzednio eurodeputowana niczego się dotychczas nie nauczyła, gdyż nie zauważyła, że trałowanie denne jest od dawna zakazane w rejonach wrażliwych albo dotarli do niej lobbyści firm posiadających statki paszowe lub firm skupujących ryby na paszę i olej co nie byłoby dziwne w świetle filmu dokumentującego powiązania WWF-u z norweskim hodowcą łososi.
04 wrzesień 2019 : 18:54 krzychu | Zgłoś
+1 Życie, nie fantazje
Cytuję Rybak.:
...ktoś za to odpowiada i ten ktoś musi za to zapłacić, (...) cały świat zobaczy jak Zieloni, norweskie hodowle łososia i unijna administracja wykończyła Bałtyk - perełkę światowej przyrody.

Ten Twój "cały świat" patrzy na to całkiem inaczej. Rybacy to dla niego pazerna na kasę grupa wyławiająca bez litości ostatnie ryby z morza, także młode (np. dorsze) i w czasie tarła (np. śledzie). Do tego są to ludzie zabijający kochane przez wszystkich foczki, ptaszki i gubiący siejące śmierć i zanieczyszczające morze plastikiem sieci. Ludzie może zapłaczą za rybką ze smażalni (ale halibut "prosto z kutra" zawsze się znajdzie) czy kolorowymi łódkami na plaży, ale na pewno nie za rybakami. Szprotę dla norweskich łososi przecież łowią tylko i wyłącznie rybacy! Niestety, takie są realia i tak to wszystko odbierze "cały świat". Rybak już teraz jest winny wszystkiemu i obawiam się, że tego wizerunku nie da się zmienić. Choć sami oczywiście widzimy to całkiem inaczej.
06 wrzesień 2019 : 08:41 Realista | Zgłoś
+5 zły rybak
w tym kontekscie powinno położyć sie większy nacisk na kasacje, nie zmuszać zakazami a zachęcić wysokością odkszkodowań za odejście od zawodu, może dożywotnie emerytuty dla rybaków, mniej na to pójdzie pieniedzy niż wieloletnie sztuczne utrzymywanie całego rybołówstwa. Zredukowana fłota do powiedzmy 30% obecnego stanu nie bedzie miała wpływu na przełowienie morza i bedzie samowystarczalna finansowo. Przypilnować tylko należy aby zmniejszenie fłoty było faktyczne, a nie teoretyczne.
06 wrzesień 2019 : 12:15 tez realista | Zgłoś
+6 Antyrybacka mafia już się konsoliduje, jak widzę
Ale tym razem damy radę
06 wrzesień 2019 : 12:17 Rybak.... | Zgłoś
-1 Popierm przedmówce w 100 %
.
08 wrzesień 2019 : 07:22 Beny | Zgłoś
-1 Zbieranie śmieci
Rusza nabór na zbieranie odpadów zagubionych w morzu.
06 wrzesień 2019 : 12:48 MPGK | Zgłoś
-10 Gdzie honor i godność?
Czyli upadek już totalny. Dla zdobycia unijnej kasy, pazerny dorobkiewicz, kiedyś rybak, zrobi dzisiaj wszystko. Nawet zostanie śmieciarzem , czy zbieraczem ptasiej padliny, byle tylko wychapać kasę z Unii. Żenujące...
06 wrzesień 2019 : 21:40 Upadły | Zgłoś
+9 Reparacje ekologiczne dla rybaków
Mechanizm zniszczenia i skutki są podobne, hitlerowski Wehrmacht zniszczył Europę militarnie a naukowcy i Bruksela zniszczyła 20 tysięcy rybaków na całym Bałtyku i ich majątek, to nie będą płacone "odszkodowania" tylko "reparacje"
07 wrzesień 2019 : 08:31 Reparacje | Zgłoś
-1 Grobarczyk
Tak pięknie pan minister opowiadał w każdej telewizji że szykuje nam rybakom program pomocowy i coooo postojowe 20 dni29000tys to jest żenada tylko tyle nam przygotował ludzie wy wyjdźcie na ulice zacznijcie protestować gdzie te 80 milionów które nam obiecał ???
07 wrzesień 2019 : 10:07 Minister | Zgłoś
+4 Na ulice wychodzą dziwki
Rybacy jadą protestować do Brukseli, tam leży ich problem
07 wrzesień 2019 : 10:26 Rybak Mały. | Zgłoś
+2 W Ustce
Problem to leży w Ustce i paru innych portach
07 wrzesień 2019 : 11:32 Większy | Zgłoś
0 Piszesz bzdury
Piszesz o tej Brukseli jakby Ci ktoś płacił aby nie tykac Grobarczyka. Czy czasami nie masz etaciku z ministerstwa?
10 wrzesień 2019 : 06:21 Rybak fajny | Zgłoś
+6 Okradziony przez PIS
Mi gróbarczyk i złodziejskie koło doradcze od 5 lat nie dał ani złotówki to bo myślił magiczną date 2010 r. Za to ciulom z koła doradczego które mają po 13 licencji a łódki ich nie widziały nigdy wody wypłaca miliony. Tak wiec nie narzekajcie że dają 29 tys. bpo jest duża grupa która od nastania tej złodziejskiej opcji nie dostała ani grosza.
11 wrzesień 2019 : 07:48 Okradziony przez PIS | Zgłoś
+1 Przyp...
Cytuję Minister:
Tak pięknie pan minister opowiadał w każdej telewizji że szykuje nam rybakom program pomocowy i coooo postojowe 20 dni29000tys to jest żenada tylko tyle nam przygotował ludzie wy wyjdźcie na ulice zacznijcie protestować gdzie te 80 milionów które nam obiecał ???

Przecież ryby podobno nie było i nie ma to po co skamlesz jeden z drugim. Bierz jak dają i tyle w temacie.
07 wrzesień 2019 : 11:27 Karol Marks | Zgłoś
-5 zapewniam że
niewielu zdaje sobie z tego sprawe ,ale to są ostatnie drobniaki na rybołówstwo,potem zostanie tylko rybołówstwo,za jakiś czas.
08 wrzesień 2019 : 14:06 nostradamus | Zgłoś
+4 Szwedzka telewizja państwowa o katastrofie dorsza.
Hit Bałtyku- szyper szwedzkiego paszowca mówi, że na Bałtyku nie może znaleźć szprota.

https://www.youtube.com/watch?v=4SQnHpnVRTs
08 wrzesień 2019 : 17:58 Kinomaniak | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter