Rybołówstwo

Zwiększenie połowów 19 stad, utrzymanie w przypadku 14 i zmniejszenie 25 stad na Atlantyku i Morzu Północnym zaproponowała we wtorek Komisja Europejska. Limity mają się przyczynić do utrzymania lub zwiększenia liczebności stad ryb w tych rejonach.

Według danych przytoczonych przez Komisję, wielkość niektórych ważnych stad ryb w Atlantyku i Morzu Północnym rośnie. Dotyczy to zwłaszcza stada soli w Morzu Północnym, północnego stada morszczuka i południowego stada ostroboka. Dlatego też KE wnioskuje o zwiększenie na tych wodach limitu połowów.

Powołując się na opinię Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES), Komisja proponuje w sumie zwiększenie całkowitego dopuszczalnego połowu 19 stad. Dotyczy to m.in. homara w Morzu Północnym, 4 stad soli i 3 stad gładzicy w wodach północno-zachodnich oraz smuklic w wodach południowo-zachodnich.

Zwiększenie obejmuje również "istotne pod względem społeczno-ekonomicznym" stado soli w Zatoce Biskajskiej, objęte specjalnym planem zarządzania pod kierownictwem miejscowego sektora rybołówstwa. To samo dotyczy soli we wschodniej części Kanału La Manche oraz stada ostroboka w zachodnim Atlantyku - tych ryb również będzie można odłowić w przyszłym roku więcej.

W przypadku 14 stad połowy zostaną utrzymane na tym samym poziomie. Tak jest w przypadku np. gładzicy w Morzu Celtyckim, witlinka w wodach na zachód od Szkocji oraz w Morzu Irlandzkim oraz niektórych stad dorsza i śledzia atlantyckiego, soli, halibuta niebieskiego i molwy.

Zmniejszenie połowów proponuje się w odniesieniu do 25 stad, przy czym w przypadku 15 z nich proponowane ograniczenie wyniesie mniej niż 20 proc.

KE proponuje też wprowadzenie zakazu połowów węgorza na wszystkich wodach unijnych. Powołuje się przy tym na opinię ICES, sugerującą zaprzestanie połowu tarlaków, dopóki nie uzyska się niezbitych dowodów na poprawę stanu stada.

W przypadku stad, których wielkości nie da się oszacować ze względu na brak danych, wniosek Komisji dostosowuje się do opinii ICES i zgodnie z nią zaleca stosowne zwiększenie lub zmniejszenie odpowiednich kwot o nie więcej niż 20 proc.

Wniosek Komisji dotyczy zarówno stad zarządzanych wyłącznie przez UE, jak i stad zarządzanych we współpracy z państwami trzecimi, takimi jak Norwegia, czy też za pośrednictwem regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO).

W odniesieniu do wielu spośród tych stad wciąż jednak toczą się międzynarodowe negocjacje, a inne stada nadal czekają na opinię naukową. W ich przypadku dane zostaną uzupełnione na późniejszym etapie.

Wniosek Komisji zostanie przedłożony państwom członkowskim do dyskusji i podjęcia decyzji na grudniowym posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa (11–12 grudnia w Brukseli) i będzie obowiązywał od dnia 1 stycznia 2018 r.

Z Brukseli Grzegorz Paluch 

gpal/ luo/ jo/ mal/

Komentarze   

0 hahaha...
A kogo to obchodzi? My nie wpierda...amy się w ich sprawy, to nie oni odje..ą się od naszego morza.
07 listopad 2017 : 19:23 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ???
Zakaz połowów węgorza Cię nie dotyczy? Poza tym przyjmij do wiadomości, że na Atlantyku Polska ma dostęp do kwot które co roku otrzymuje i odławia. Tak samo jak do kwot z porozumień UE z takimi krajami jak np Maroko. Polskie rybołówstwo to nie tylko bałtycki zaścianek.
07 listopad 2017 : 20:20 GDA Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 ???
Co ty bredzisz, jakim prawem państwa bez dostępu do Bałtyku mogą decydować o jego zasobach? Potem właśnie kończy się w ten sposób jak widać, państwa niezainteresowane bezpośrednio Bałtykiem przyjmą każdy plan bo mają w doopie czy jest on dobry czy nie, wspierają tym samym wielkie lobby które od lat rządzi naszym morzem. Chciałbyś żebym decydował co zasiejesz na swoim polu? I jeszcze jedno, ten zaścianek daje chleb tysiącom rybaków nie tylko Polskich.
08 listopad 2017 : 11:16 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 O Bałtyku ani słowa
Słusznie, po co zajmować się zgnojonym morzem i własnymi błędami.

[link usunięty]
07 listopad 2017 : 22:29 Gaja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Szykuje się wielkie BUM! na Bałtyku
Tak wielkie, że świat tego jeszcze nie widział.
08 listopad 2017 : 09:52 Rybmor Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 bum
jak by to miało wyglądać? na czym polegać te bum?
11 listopad 2017 : 01:02 pasterz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 zzz
Zasada jest taka że jak wół pierdzi to obora słucha!!!!!
08 listopad 2017 : 19:43 Dar 126 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Złodzieje nie armatorzy
Pierwsze co pozamykac armatorów nie wiem jak jest w innych krajach ale na większości tralowcach som schowki w przedziale od 10-12 12-15 15-17 na dorsza gdzie są inspektorzy w kg numerami mogę sypać na każdym jednym są bo ci co nie mieli znajomości to lajby skasowali albo ci co kontrolę non top mieli ,a zostali najwięksi złodzieje i umowy na najniższej krajowej a każdy rybak jest na procencie od połowu nie podoba się to spier.... I jeszcze jakieś 10-15%na rozwój firmy im kradnie armatorek zasrany+za prowiant+ZUS odtranca od wypłaty
12 listopad 2017 : 11:25 Rybak nie armator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 !!!
Nie mierz wszystkich jedną miarą!!!
12 listopad 2017 : 18:14 KetraB Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: