Rybołówstwo

40 mln zł przeznaczono na drugą turę programu złomowania jednostek rybackich. Dodatkowo 10 mln zł przeznaczono na odprawy dla rybaków, którzy pracowali na kutrach przeznaczonych do złomowania.

Na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawiło się ogłoszenie Prezesa Agencji w sprawie możliwości składania wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze". W pierwszej transzy łącznie zlikwidowano kilkadziesiąt kutrów rybackich. 

Wnioski na realizację operacji dotyczących złomowania statku rybackiego oraz przekwalifikowania statku rybackiego można składać w ramach Priorytetu 1. Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy w zakresie działania 1.6  "Trwałe zaprzestanie działalności połowowej". Wnioski o dofinansowanie można składać w dniach od 5 czerwca do 20 czerwca 2017 r. włącznie.W ramach powyższego naboru ustala się limit środków finansowych, do którego może zostać przyznana pomoc finansowa w wysokości 40 mln złotych. Jak udało się nam ustalić, w trakcie pierwszego naboru średnio armator kutra o długości około 17 metrów mógł liczyć na odszkodowanie w wysokości około 1, 2 mln zł. Pomoc finansowa przyznawana jest zgodnie z kolejnością składania wniosków o dofinansowanie.

Rybacy mogą składać wnioski na realizację operacji dotyczących utraty miejsca pracy na statku rybackim w dniach od 20 czerwca do 14 lipca 2017 roku. Na ten cel przeznaczono kwotę 10 mln zł. 

Zgodnie z przepisami rekompensaty przyznawane są właścicielom unijnych statków rybackich, które są zarejestrowane jako aktywne oraz które w ciągu dwóch lat kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku o wsparcie prowadziły działalność połowową na morzu przez co najmniej 90 dni w roku i rybakom, którzy w ciągu dwóch lat kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku o wsparcie przez co najmniej 90 dni w roku pracowali na morzu na pokładzie unijnego statku rybackiego, którego dotyczy trwałe zaprzestanie. 

Rybacy i armatorzy, którzy otrzymają rekompensaty, muszą skutecznie zaprzestać wszelkiej działalności połowowej. Beneficjent dostarcza właściwemu organowi dowód skutecznego zaprzestania działalności połowowej. W przypadku, gdy rybak wróci do działalności połowowej w okresie krótszym niż dwa lata od daty złożenia wniosku o wsparcie, rekompensata zostaje zwrócona na podstawie pro rata temporis. 

Wsparcie wypłaca się wyłącznie po trwałym usunięciu równoważnej zdolności z rejestru floty rybackiej Unii, a także po trwałym odebraniu licencji połowowych i upoważnień do połowów. Beneficjent nie może zarejestrować nowego statku rybackiego w ciągu pięciu lat od otrzymania takiego wsparcia. Z uwagi na ochronę dziedzictwa morskiego, tradycyjne statki drewniane mogą otrzymać wsparcie na rzecz trwałego zaprzestania działalności połowowej bez złomowania, pod warunkiem, że takie statki zachowają na lądzie funkcję związaną z dziedzictwem. 

Część środowiska rybackiego nie ukrywała zaskoczenia, kiedy ogłaszano drugą turę naborów.

Podczas pierwszej tury powiedziano nam, że więcej pieniędzy na złomowanie jednostek już nie będzie i jest to ostatnia okazja - mówi nam anonimowo jeden z armatorów zezłomowanej jednostki. - Odszkodowania były niższe niż podczas poprzednich edycji programu. Uznaliśmy jednak, że nie ma innego wyjścia. Teraz okazuje się, że pieniądze z programu złomowania zostały i ogłasza się kolejne nabory.

Ostateczną liczną zezłomowanych jednostek poznamy po zakończeniu drugiej tury naboru. Planowane jest to na połowę 2018 roku.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

-13 nierówność społeczna
Nacja rybacka ma najlepiej w Polsce .... a płaczą gorzej niż górnicy .....
mi też nie idzie w warsztacie samochodowym , bo siedzę w domu i się wożę moim CLK po Polsce i nie tylko , też mi odpalcie sporo kasy za zaprzestanie działalności , lub za przebranżowienie.
Albo dofinansujcie mnie w 100 % :):) a może jeszcze zrestrukturyzujcie moja firmę bo duże koszty ma :):)
rybacy i organizację rybackie jak pączki w maśle...
jedna z największych nierówności społecznych.
30 maj 2017 : 07:40 przesiębiorca Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Polityka
Tylko panie kolego zauważ, ze tobie nie wpitala sie w działalnośc polityka tak jak w rybołówstwie. U nas wszystko jest planowane odgórnie dlatego jak czegos zakazują to próbują to zrekompensować. W rybołówstwie wszystko zależne jest od polityki. Kumasz?
30 maj 2017 : 12:52 Błażej Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 100 %
Kolego , 100 % dofinansowania to jest Polityka ????
zwrot poniesionych kosztów - restrukturyzacja to jest polityka ??
30 maj 2017 : 13:21 przesiębiorca Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 @ przedsiębiorca
Trafiłeś Pan Panie przedsiębiorco w czuły punkt. Na szczęście dla Pana portalmorski nie jest już tak chętnie odwiedzany przez środowisko wiec i hejtu mało. Jedno tylko sprostowanie w wytłumaczenie. To nie nacja rybacka. choć oczywistym jest że nie znając sytuacji w rybołówstwie właśnie tak Pan napisał. Powinien Pan wiedzieć że tym którym jest najlepiej a płaczą najbardziej są ARMATORZY statków rybackich - którzy rybakami mogli być bardzo dawno temu albo nigdy nimi nie byli i są raczej po prostu przedsiębiorcami. Rybak to pracuje na statku rybackim i z całą pewnością jest to praca bardzo ciężka. Wystarczy pojechać na wyładunek np jakiejś małej łodzi do 10 m tam raczej spotka Pan rybaka.
Często się jakimś trafem porównuje rybaków i górników. Wiec pytanie czy można nazwać prezesów i cały personel kierowniczy górnikami? w rybołówstwie jest podobnie (upraszczając oczywiście) Armator to w większości nie rybak (90%) ale na wiece chodzi pod sztandarem rybaków.
.....
01 czerwiec 2017 : 19:04 insp część 1 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 @przedsiębiorca
A w sprawie płaczu mały cytat postulatów "niby rybaków" a kto skorzysta niech Pan oceni sam:
Postulaty przekazane Ministrowi (luty 2017r)
1. Przywrócenie swobody gospodarczej dla rybaków - dywersyjne, ciągłe zmniejszanie konkurencyjności polskiego rybołówstwa w UE; zniesienie wszystkich ograniczeń ( 100% ) nie wynikających wprost z regulacji UE, nie dotyczy uzgodnionych zarządzeń porządkowych
2. Dekomunizacja Ministerstwa - zmiana mentalności biurokracji - usuwać wszelkie przeszkody by rybak mógł zarobić więcej PIENIĘDZY
3. Aukcje rybne - mają powstać - rybacy tracą corocznie, więcej niż 75 000 000 zł
01 czerwiec 2017 : 19:06 insp część 2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 @ przedsiębiorca
4. Zasoby - odszkodowania unijne dla rybaków za zniszczenie zasobów Bałtyku przez UE -"Bruksela" przyznaje się do winy - wymusić stworzenie odrębnego, wieloletniego unijnego funduszu odszkodowawczego dla polskiego rybołówstwa
Naprawienie wyrządzonej szkody zakończy się z chwilą możliwości przyznawania normalnych kwot połowowych dla statków i łodzi rybackich
np.: statek 24m - kwota dorsza > 500 ton, dla innych jednostek połowowych odpowiednio
( statek 24m (KFK) przed 2005 rokiem, 180 dni połowowych, połowy 700-800 ton dorsza )
ODSZKODOWANIA:
miesięcznie:
rybak 3000 euro
armator 5000 - 30000 euro
żródło: [link usunięty]
01 czerwiec 2017 : 19:07 insp część 3 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 z branży
Kolego jestem w branży od 15 lat i codziennie mam styczność z rybakami oraz z armatorami , a ryby to ja mam setki ton miesięcznie kilku bałtyckich gatunków, jestem myślącym przedsiębiorczym i wykształconym człowiekiem , a te nierówności społeczne widzę z bliska.
03 czerwiec 2017 : 08:52 przesiębiorca Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter