Rybołówstwo

Wyeliminowanie „negatywnie postrzeganego zjawiska handlu kwotami połowowymi" - taki ma być skutek nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim, którego projektem we wtorek ma zająć się rząd.

W ocenie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ), które przygotowało projekt, obecnie istniejąca możliwość przekazywania kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich, w praktyce stawia na uprzywilejowanej pozycji armatorów, którzy mogą zapłacić za dodatkowe kwoty połowowe.

„Armatorzy, którzy nie posiadają odpowiedniej zdolności finansowej zostają bardzo często, w sposób automatyczny wykluczeni z możliwości uzyskania kwoty połowowej, pozwalającej na zwiększenie dochodowości prowadzonej działalności gospodarczej” – argumentuje MGMiŻŚ. Ministerstwo uważa, że uprawnienie do przekazywania indywidualnej kwoty służyło do handlu kwotami połowowymi i prowadziło do wytworzenia grupy armatorów, których główne źródło dochodu nie wynikało z połowów, ale właśnie ze sprzedaży przyznanej im kwoty połowowej.

Według resortu, nowelizacja ustawy o rybołówstwie morskim "stanowić ma regulację prawną, która w swym założeniu przyczyni się do wyeliminowania możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich". Resort uważa, że w ten sposób zostanie też wyeliminowane „negatywnie postrzegane zjawisko handlu kwotami połowowymi" oraz nastąpi uchylenie niewykorzystywanej regulacji dotyczącej ustanowienia zbiorczej kwoty połowowej".

Resort wyjaśnił, że "zdaniem części środowisk rybackich możliwość przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich jest rozwiązaniem przynoszącym bardzo negatywne skutki". "Przekazanie, to faktycznie +sprzedaż+ kwot połowowych" – argumentował. Ministerstwo, uwzględniając postulaty sektora, zaproponowało "utrzymanie jedynie możliwości przekazywania kwot połowowych przez danego armatora statku rybackiego pomiędzy jego statkami".

Określona w specjalnym zezwoleniu połowowym, indywidualna kwota połowowa lub liczba dni połowowych będzie mogła zostać przekazywana w całości lub w części na inny statek rybacki tego samego armatora.

Ogólna kwota połowowa przyznana Polsce zgodnie z przepisami UE podlega podziałowi na m.in. indywidualne kwoty połowowe, które pozwalają armatorom na prowadzenie połowów komercyjnych. Ministerstwo uważa, że indywidualne kwoty lub dni połowowe, których armatorzy nie są w stanie wykorzystać zgodnie z przepisami, powinny zostać zwrócone do dyspozycji ministrowi właściwemu do spraw rybołówstwa, który dokonałby ich podziału.

Projekt nowelizacji przewiduje też zniesienie możliwości tworzenia zbiorczych kwot połowowych. Resort twierdzi, że "zbiorcze kwoty połowowe w ocenie części środowiska rybackiego stanowią negatywne zjawisko, które musi zostać wyeliminowane z polskich przepisów dotyczących rybołówstwa".

Projektowane zapisy mają pozwolić też na skuteczniejszą ochronę żywych zasobów morza i obszarów wyłączonych z wykonywania rybołówstwa komercyjnego. Proponuje się, że "zabronione będzie prowadzenie połowów gatunku organizmów morskich, którego wspólna kwota połowowa została wyczerpana".

Proponowane zmiany mają oddziaływać na 874 armatorów statków rybackich.

bls/ son/

 
+4 Ciekawe
Ciekawe jakie rybacy wymyślą sposoby na obejście tej regulacji, bo, że wymyślą i w praktyce nic się nie zmieni, to więcej niż pewne.
06 marzec 2017 : 18:54 GDA | Zgłoś
-1 sprzeciwrybacki.pl
Zakaz handlowania, kupowania, sprzedawania, zamian itd. zrodził się w KOMUNISTYCZNYCH ŁBACH. Tylko w takich łbach jest to coś podejrzanego. Wszędzie nazywa się to SWOBODA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. W UE ta swoboda wszędzie jest, tylko w Polsce jest ciągle komuna. Pozbądźmy się komunistów z Dep.Rybołówstwa , zagwarantujmy swobodę gospodarczą rybaków a wtedy, jak Ministerstwo będzie miało jakiś pomysł racjonalizators ki to będzie pytało dziesięć razy czy się zgadzamy.
Teraz to jest zwykły przekręt znanych aferzystów celem przechwycenia kwot połowowych za darmo.
13 marzec 2017 : 20:03 sprzeciwrybacki.pl | Zgłoś
+5 Chyba rybactwo
Ten tekst to chyba powinien być z zakładce rybackiej, a nie w jakimś "prawie i administracji", gdzie żaden rybak nie zagląda.
06 marzec 2017 : 20:37 Czyt | Zgłoś
-1 postojowe
czy dostali juz kase za postojowe za 2016 rok
07 marzec 2017 : 09:43 mlody rybak | Zgłoś
+4 Zapytam
Czy ww projekt zmian dostępny jest gdziekolwiek . Proszę o podanie linku lub treść projektowanych zmian
07 marzec 2017 : 10:49 Krzychu | Zgłoś
+9 Kto wpuścił rząd w tę głupotę?
Swobodna wymiana kwot między rybakami jest podstawą działalności rybackiej w UE, czy może dobra zmiana się już komuś znudziła?
07 marzec 2017 : 13:23 Dar | Zgłoś
0 po limicie
jeszcze miesiac lowienia i po limicie,i trzeba ***** z tego kraju
07 marzec 2017 : 15:36 tomasz32 | Zgłoś
+16 Nie zawiązuj krawata
to na dłużej ci starczy
07 marzec 2017 : 17:51 Miki | Zgłoś
-1 nie
nic nie trzeba wiazac zeby to wylowic smieszny gosciu
08 marzec 2017 : 20:23 tomasz32 | Zgłoś
-1 Sciemniacze
Wymiana tak handel nie i nie udawajcie że to wymiana każdy wie ze to kasa za tym procederem stoi
07 marzec 2017 : 17:13 Małgorzata | Zgłoś
+3 No jaka kasa za tym stoi?
jeden przykład
07 marzec 2017 : 17:52 Flondra | Zgłoś
+1 Miała być wymiana ...
kwot a z roku na rok wymiana przeistoczyła się w giełdę sprzedam-kupię, Czysta patologia. Przykład? Przykładów były setki a nawet więcej; tu, na tym portalu m.in. sprzedam limit i numer telefonu, kupię limit i numer telefonu. Trzeba było położyć temu kres. Może nie jest to rozwiązanie idealne, ale ktoś musiał powiedzieć dość. Plażowa (głównie ale nie tylko) spatologizowana "brać rybacka" już od kilku lat osiągnęła główny cel komunizmu i świetnie sobie żyła w tej nienormalnej sytuacji, czyli zero pracy, a kasa (jak największa oczywiście) się należy. Do pracy towarzysze rybacy !!!
08 marzec 2017 : 22:35 Gonzo | Zgłoś
+6 wymiana
Ja np. chętnie bym wymienił równowartość swojego śledzia za coś innego typu szprot, czy dorsz. Ale napewno nie chciałbym go upłynnić, poprostu uczciwa zamiana. Ale cóż nie da rady.
07 marzec 2017 : 19:27 TSU | Zgłoś
+11 Wiadomości Rybackie, pozamiatane.
Polecam ostatni numer Wiadomości Rybackich, na stronie 10 jest opis jak to działa w Finlandii, Danii, Łotwie, Estonii i Litwie, nigdzie nie ma zakazu wymiany kwot połowowych, kto wpuszcza polski rząd w maliny? Komu zależy na zniszczeniu małego rybołówstwa?

[link usunięty]
08 marzec 2017 : 09:54 Czytelnik | Zgłoś
0 A w Szwecji i Niemczech ...
jak to działa ?
08 marzec 2017 : 13:11 zaciekawiony | Zgłoś
+2 Niemcy nie ujawnili
a w Szwecji tak to wygląda

[link usunięty]
08 marzec 2017 : 16:34 Ger | Zgłoś
+1 Precz z lobbystami
Lobby zwane grupą doradczą przy ministerstwie uporczywie prowadzi do upadku polskiego rybołówstwa. Każdy wie kogo mam na mysli. Albo sie obudzimy albo za chwile ta cała banda nas pożre. Czas na bunt, nie bedzie kilku kurdupli stawiać dyktatu całemu polskiemu rybołówstwu.
08 marzec 2017 : 19:00 ludzkie pany | Zgłoś
0 Przymus wymian ?
Czyżby minister narzucał komukolwiek kwoty połowowe i gatunki, których armatorzy nie chcą odłowić i których chcą się pozbyć czy też przyznaje je na wyraźny wniosek o wydanie specjalnego zezwolenia połowowego ?
08 marzec 2017 : 19:43 ??? | Zgłoś
+3 Wielka prośba
proszę o konkretne powody zakazu wymian kwot miedzy armatorami, tylko zakaz handlu jest dla mnie cienki i podejrzany.
08 marzec 2017 : 23:44 Lodka | Zgłoś
+2 Prawdziwy powód
to przechwycenie przez kutry pelagiczne kwot połowowych od małych jednostek na zawsze pod płaszczykiem zakazu handlowania.
09 marzec 2017 : 12:44 Lod | Zgłoś
+8 Łódka
Podaj numer swojej łódki to Ci wyjaśnię.Powiem Ci cze kupowałeś czy sprzedawałeś.Jeśli sprzedawałeś to masz żal że w tym roku nie zarobisz,Jeśli kupowałeś to w tym roku dostaniesz limit za darmo. rozumiem płacz handlarzy limitami ale to jest początek konica patologi w rybołówstwie
09 marzec 2017 : 00:01 morski | Zgłoś
-1 KOŁ
Prawda popieram brać się do łapania a nie handlu kwotą połowową.
09 marzec 2017 : 21:23 h8ss | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter