Rybołówstwo

Tuńczyk jest rybą popularną w wielu dietach, głównie dzięki korzystnym dla zdrowia wartościom odżywczych. Jego konsumpcja w Polsce nadal jest jednak niewielka. Krajowi konsumenci kupują około 9 tys. ton opartych na niej wyrobów, głównie w puszkach, ale też w słoikach z oliwą i olejem. Intensyfikacji spożycia ma służyć program certyfikacji prowadzony przez organizację MSC, dzięki któremu wiadomo, że połowy zostały przeprowadzone z troską o środowisko naturalne.

- Komisja połowów tuńczyka wprowadziła w ubiegłym roku regulacje dotyczące kontroli rybołówstwa tej ryby - informuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Anna Dębicka z organizacji Marine Stewardship Council (MSC). - Pozwoliło to na kolejne certyfikacje w naszym programie i zmianę całej struktury zatrudnienia oraz rozwój krajów wyspiarskich. Uzyskały one dostęp do rynków zachodnich, między innymi Australii, Niemiec i Ameryki, i obecnie mogą tam sprzedawać swoje certyfikowane produkty.

Tuńczyk, jak przekonuje Anna Dębicka, jest drapieżną, bardzo charakterystyczną dla mórz i oceanów na całym świecie rybą. To naczelny drapieżnik w wielu ekosystemach, który może mieć nawet ponad 200 kg masy. Jego połowy często są zagrożone, ale są wyjątkowe, stwarzające coraz większe możliwości. Przykładem jest osiem krajów wyspiarskich zgrupowanych na mocy porozumienia z Nauru. Pochodzi stamtąd 40 proc. światowych połowów tuńczyka. Łącznie dysponują powierzchnią blisko o połowę większą niż Europa.

- Połowy tuńczyka są bardzo specyficzne i zróżnicowane - wyjaśnia Anna Dębicka. - Najmniej humanitarne i sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi środki to tzw. naganiacze dźwiękowe, które spowodowały w wielu miejscach przełów delfinów i chronionych gatunków tuńczyka.

Najpopularniejszym gatunkiem tej ryby w Polsce jest Bonito, zdecydowanie mniejszy osobnik, najczęściej sprzedawany w puszkach. Każdego roku krajowi konsumenci spożywają około 9 tys. ton tej ryby pakowanej głównie w puszki, ale coraz częściej także słoiki zalane oliwą albo olejem, co pozytywnie wpływa na jakość. Tuńczyk generalnie, jak podkreśla Anna Dębicka, ma bardzo dużo wartości odżywczych, jest popularny w różnego rodzaju dietach, zawiera bowiem ogromne ilości białka i niewiele tłuszczów (a jeśli to z tzw. grupy dobrych, czyli Omega 3).

- Wielkość krajowego spożycia nie jest powalająca - ocenia Anna Dębicka. - Mamy nadzieję, że w przypadku wzrostu certyfikowanych połowów i pojawienia się na rynku produktów MSC wspartych odpowiednią edukacją, kampanią informacyjną pozwoli konsumentom częściej sięgać po ten produkt. Są chronione gatunki tuńczyka. Nieświadomy konsument, który nie ma gwarancji wyrobu w puszce, może rezygnować z zakupu. Gdy będzie wiedział, co nabywa, zyska świadomość, że to dobry produkt, odpowiedzialny środowiskowo i można go kupić bez narażania środowiska i poszczególnych gatunków.

Według najnowszego raportu organizacji MSC rybołówstwo z potwierdzającym zachowanie standardów certyfikatem MSC w latach 2015-2016 odpowiadało za połów ponad 9,3 miliona ton ryb i owoców morza, co stanowi niemal 10 proc. światowego wolumenu. 31 marca br. 286 rybołówstw na świecie miało taki dokument. Ma go na przykład 83 proc. (2,6 mln ton) ryb złowionych w północno-wschodnim Atlantyku.

- W całym łańcuchu dostaw mamy w Polsce wielu certyfikowanych przetwórców tuńczyka - zauważa Anna Dębicka. - Bardzo ważne tutaj jest zachowanie identyfikowalności. Ryba ta poławiana jest głównie na Pacyfiku, czyli w odległych i rozwijających się krajach. Wprowadzono tam wiele unowocześnień w zakresie zarządzania, identyfikowalności łańcucha dostaw, tak aby tuńczyk mógł dotrzeć na wszystkie rynki i aby było pewne, że po drodze jego certyfikat nie zostanie stracony czy przerwany.

MSC jest niezależną międzynarodową organizacją pozarządową założoną w 1997 roku z inicjatywy chroniącej środowisko fundacji WWF i firmy Unilever. Wraz z naukowcami, rybakami i organizacjami ekologicznymi opracowało m.in. standardy środowiskowe zrównoważonego rybołówstwa. Aby wesprzeć budowę zdrowych, stabilnych ekosystemów morskich i chronić zasoby mórz i oceanów organizacja korzysta z Programu Certyfikacji MSC oraz specjalneg niebieskiego certyfikatu.

Newseria.pl

 
+29 A może równie chętnie Dębicka...
opowiesz o certyfikacie połowów dorsza bałtyckiego, za który zgarnęliście kasę, a po jedenastu miesiącach unieważniliście go? Czekamy.
13 grudzień 2016 : 20:49 krzychu | Zgłoś
+25 Przyjdzie czas i na Debicką
za dorsza.
13 grudzień 2016 : 23:44 Imię obowiązkowe | Zgłoś
+12 Tuńczyki i dorsze
Jeżeli tuńczyki dorastają do 200 kilogramów to znaczy, że mają doskonałe warunki pokarmowe do rozwoju i wzrostu, proszę to teraz porównać do bałtyckiego dorsza, gdzie nie ma już osobników powyżej 40 centymetrów. Przypomnę tylko, że pani Dębicka 2 lata temu certyfikowała wymierające stado dorsza o czym bardzo dobrze wiedziała. W działalności pani Dębickiej nie da się znaleźć ani jednej wypowiedzi, z której można by się dowiedzieć o jej wiedzy na temat problemów ekologii Bałtyku.
14 grudzień 2016 : 12:50 Pelagial | Zgłoś
+4 rrt
Z czego jedną trzecią tej ilości zjada mój kot.
14 grudzień 2016 : 16:20 uu | Zgłoś
+6 Postojowe
Czy wiadomo kiedy podpisywanie umów .
17 grudzień 2016 : 14:57 Krzysiu | Zgłoś
0 szc
w szczecinie już podobno podpisują od tygodnia
22 grudzień 2016 : 15:59 pasterz | Zgłoś
0 zeba
KUPIE w bardzo dobrym stanie WYCIAGARKE NETOWA 3 BIDONOWKE TEL.516901537
17 grudzień 2016 : 19:26 BASTEK | Zgłoś
-10 Nabędę.
Nabędę kwoty połowowe dorsza, śledzia i szprota na 2017 rok. Kontakt [mail usunięty]
19 grudzień 2016 : 16:56 buguś | Zgłoś
-5 Przepraszm
Kontakt na [mail usunięty]
19 grudzień 2016 : 17:51 buguś | Zgłoś
-6 Przepraszam
[mail usunięty]
19 grudzień 2016 : 17:54 buguś | Zgłoś
-5 ZEBRANIE
WTOREK 20-12-2016r ZEBRANIE RYBAKÓW ŁODZIOWYCH,ODBĘDZIE SIĘ W KUŹNICY(PÓŁWYSEP HELSKI)W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ,SERDECZNIE ZAPRASZAMY RYBAKÓW ŁODZIOWYCH DO 12M.TEMATEM BĘDZIE BIEŻĄCA SYTUACJA itp
19 grudzień 2016 : 18:45 staś | Zgłoś
-16 Prowadzacy
Kto prowadzi spotkanie o ktorej godz protest??
19 grudzień 2016 : 18:53 Alf | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter