Rybołówstwo

Komisja Europejska przedstawiła uprawnienia do połowów na 2015 r. dla Atlantyku i Morza Północnego. Jest to coroczny wniosek dotyczący ilości ryb, jakie będą mogli w przyszłym roku odłowić rybacy UE z głównych zasobów ryb poławianych przemysłowo. Po raz pierwszy opiera się on na nowej wspólnej polityce rybołówstwa (WPRyb).

Jednym z głównych filarów nowej WPRyb jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie stada poławiane były na poziomach zapewniających zrównoważenie, czyli zgodnie z zasadą maksymalnego podtrzymywalnego połowu. Kiedy to tylko możliwe, naukowcy doradzają, w jaki sposób doprowadzić stada do poziomów zapewniających zrównoważenie. W odniesieniu do stad w wodach europejskich, które nie były przedmiotem uzgodnień z partnerami międzynarodowymi, Komisja proponuje zwiększenie lub utrzymanie limitów połowowych dla 29 stad oraz zmniejszenie limitów dla 40 stad, w oparciu o opinie naukowe.

W odniesieniu do wielu stad wspólnie eksploatowanych z partnerami międzynarodowymi negocjacje wciąż trwają. W związku z powyższym na obecnym etapie niniejszy wniosek zawiera wyłącznie dane liczbowe dla około połowy stad. Zostanie on uzupełniony po zakończeniu negocjacji z państwami trzecimi oraz w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem.

Przedmiotowy wniosek będzie omawiany przez ministrów państw członkowskich na posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa w dniach 15/16 grudnia i wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2015 r.

We wniosku określono poziomy całkowitego dopuszczalnego połowu (TAC) oraz nakładu połowowego, zarówno dla stad zarządzanych wyłącznie przez UE, jak i dla stad zarządzanych wraz z państwami trzecimi, takimi jak Norwegia, czy też za pośrednictwem regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem w oceanach na całym świecie.

W przypadku niektórych stad unijnych utrzymujących się na poziomie maksymalnego podtrzymywalnego połowu, takich jak żabnicowate i ostroboki w wodach Półwyspu Iberyjskiego, sole w zachodniej części kanału La Manche i homarce w Morzu Północnym, Komisja proponuje zwiększenie TAC. Stada te świadczą o odniesionym sukcesie, zarówno dla sektora rybołówstwa, jak i zainteresowanych państw członkowskich, które wykazały, że zarządzanie stadami w sposób odpowiedzialny i podejmowanie decyzji w celu osiągnięcia maksymalnego podtrzymywalnego połowu prowadzi do osiągnięcia zrównoważonych zasobów rybnych i opłaca się finansowo dla osób zatrudnionych w tym sektorze.

Jednocześnie, w odniesieniu do niektórych stad znajdujących się w złym stanie, sytuacja jest w dalszym ciągu niepokojąca. Stada dorsza atlantyckiego w Morzu Irlandzkim i cieśninie Kattegat są nadal w złym stanie, a brak danych utrudnia zarządzanie tymi stadami. Zasoby soli we wschodniej części La Manche znajdują się na bardzo niskim poziomie. Według opinii dotyczących plamiaka i dorsza w Morzu Celtyckim konieczne jest znaczne obniżenie TAC, aby można było doprowadzić stada do poziomu maksymalnego podtrzymywalnego połowu. Bardzo problematyczne jest również stado dorsza w wodach na zachód od Szkocji ze względu na bardzo wysokie odrzuty i ryzyko wyczerpania.

W odniesieniu do wielu z tych stad pilnie potrzebne są bardziej selektywne techniki połowowe, aby zapobiec połowom młodych ryb, zanim zdołają się rozmnożyć i uzupełnić stado. Jest to szczególnie pilne w odniesieniu do połowów na Morzu Celtyckim i na wodach zachodnich, w odniesieniu do których naukowcy zalecają podjęcie znacznych wysiłków w celu wdrożenia środków w zakresie selektywności. Działania te pomogą również naszemu sektorowi rybołówstwa w wypełnieniu obowiązku wyładunku wszystkich połowów począwszy od przyszłego roku oraz w osiągnięciu większej rentowności w perspektywie średnioterminowej.

W odniesieniu do stad, dla których jakość dostępnych danych nie wystarcza do oszacowania wielkości, wniosek Komisji odpowiada opinii Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES), która zaleca zwiększenie lub zmniejszenie TAC maksymalnie o 20 %. W następstwie zeszłorocznej decyzji Rady w sprawie ograniczeń przezornościowych dla 26 takich stad proponuje się TAC na poziomie takim samym jak w 2014 r.

Dla ograniczonej liczby stad unijnych opinie naukowe otrzymano dopiero niedawno lub zostaną one udostępnione w ciągu nadchodzących tygodni. W przypadku tych stad opinie wymagają dalszej analizy przed zaproponowaniem TAC późną jesienią.

W odniesieniu do stad eksploatowanych wspólnie z państwami trzecimi (Norwegią, Wyspami Owczymi, Grenlandią, Islandią, Rosją) Komisja Europejska, w imieniu UE, negocjuje z tymi krajami pod koniec każdego roku ilości ryb, które będą poławiane w następnym roku, w oparciu o opinie naukowe.

W przypadku stad w wodach międzynarodowych i w odniesieniu do gatunków masowo migrujących, takich jak tuńczyk, Komisja Europejska, reprezentująca UE, prowadzi negocjacje dotyczące uprawnień do połowów w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem. Uprawnienia te należy następnie wprowadzić do prawa Unii Europejskiej.

Hubert Bierndgarski

0 o co kaman???
o co z tym minimis chodzi? czy ktos doslal jakas kase czy to jakas sciema na jakie jednostki przyznawana jest pomoc?czy tylko na jednostki czy tez dzialalnosc okolo rybacka?
06 listopad 2014 : 15:07 pchacz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0609 4.1429
EUR 4.3167 4.4039
CHF 4.4468 4.5366
GBP 5.0564 5.1586

Newsletter