Możliwych scenariuszy dotyczących sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego dotyczą rozmowy ministrów spraw zagranicznych NB8 i Trójkąta Weimarskiego, w których uczestniczy we wtorek na Bornholmie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
NB8 to nieformalny format współpracy regionalnej, obejmujący pięć państw nordyckich i trzy państwa bałtyckie: Danię, Norwegię, Szwecję, Islandię, Finlandię, Estonię, Litwę i Łotwę. Celem NB8 jest wzmocnienie współpracy w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, rozwoju oraz solidarności.
Spotkanie na Bornholmie trwa od poniedziałku, a jego celem jest - jak podało MSZ - "wzmocnienie współpracy państw podobnie oceniających obecne wyzwania międzynarodowe".
O tematach spotkania poinformowało MSZ we wtorek na portalu X. Uczestnicy spotkania dyskutują o wsparciu Ukrainy, europejskiej obronności oraz zagrożeniach hybrydowych i ochronie Morza Bałtyckiego.
Rozmowy mają koncentrować się na możliwych scenariuszach dotyczących sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i Europie oraz możliwych wspólnych działaniach krajów nordyckich (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja), bałtyckich (Estonia, Litwa, Łotwa) i Trójkąta Weimarskiego (Francja, Niemcy, Polska).
Sikorski w mediach społecznościowych podkreślał, że spotkanie w tym formacie odbywa się po raz trzeci, ale po raz pierwszy na szczeblu ministerialnym. Zaznaczył, że kraje NB8 to dla Polski ważni partnerzy i sojusznicy. Przypomniał, że Polska regularnie bierze udział w misji Baltic Air Policing; wskazywał też na rozwijającą się współpracę przemysłów obronnych. Podkreślał, że wszystkie kraje, których ministrowie biorą udział w spotkaniu na Bornholmie, rozumieją jakim zagrożeniem jest Rosja oraz odpowiedzialność za ochronę ich terytorium i Morza Bałtyckiego.
wni/ mok/