Prawo, polityka

"Budową doku w stoczni Gryfia zajmie się firma bez doświadczenia i pracowników" - podkreślił w piątek poseł PSL Jarosław Rzepa. "Rząd PiS zlikwidował Ministerstwo Gospodarki Wodnej, ale ministra Marka Gróbarczyka nie zatopił" - dodał.

Rzepa zwracał uwagę na piątkowej na konferencji prasowej w Sejmie, że "rząd Zjednoczonej Prawicy od kilku lat usiłuje budować w Polsce nowe promy". Wspomniał program Batory, którego twarzą jest obecny wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Obiecywał on Polakom, że już w ubiegłym roku zostanie zwodowany i w tym roku będzie pływał po Bałtyku nowy prom - podkreślił poseł PSL. - Niestety rok się skończył, zaczął się nowy, a promu nie ma, projektu nie ma, pieniędzy nie ma, a 12,5 mln zł wydano. Pytanie na co, te pieniądze poszły - zaznaczył Rzepa

Gróbarczyk mówił w czwartek w Sejmie, że program Batory, który ma pobudzać przemysł stoczniowy w Polsce, nie został zahamowany. Dodał, że w ministerstwie trwają prace nad jego rozwojem.

Program Batory ma stymulować rozwój technologii, projektowania i budowy polskich statków i konstrukcji morskich. Program dzieli się na cztery części: budowę promów pasażerskich dla polskich armatorów; wsparcie tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii okrętowych; budowę nowoczesnej modułowej platformy offshore; stworzenie "zielonej stoczni" w Polsce. Ostatni projekt zakłada budowę nowoczesnego i bezpiecznego dla środowiska zakładu recyklingu jednostek morskich

Rzepa podkreślił, że "rząd PiS zlikwidował Ministerstwo Gospodarki Wodnej, ale ministra Gróbarczyka nie zatopił". "Wypłynął on z nową funkcją i nowym pomysłem - budową doku w stoczni Gryfia w Szczecinie" - zaznaczył poseł ludowców. Według niego, budową tego doku zajmie się "firma bez doświadczenia i pracowników". 

autor: Edyta Roś

+5 Tusk...ratatuuuj
Gdzie inwestor z kataru i kaszlu ?
25 styczeń 2021 : 11:39 Tygrys Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Do Tuska to teraz trzeba po niemiecku pisac
Inaczej nie dotrze
25 styczeń 2021 : 14:23 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 ale....
przynajmniej zrozumie, w przeciwieństwie do "gwiazd" naszego rządu co to "ani me ani be ani kukuryku".
25 styczeń 2021 : 17:11 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Tak rozumie, polecenia
Podaj płaszcz, przynieś wodę, podsuń krzesło. Cała Europa traktuje nas z góry przez lizusostwo polskich postępowców.
25 styczeń 2021 : 17:34 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Zmień azymut
Nie wiem gdzie zdobywasz swoją wiedzę i wiedzieć nie chcę, ale przypomnam, że to PiS rządzi Polską już blisko 6 lat i to polityka tej partii doprowadziła do tego, że Polska jest izolowana i poza Węgrami, nie ma w Europie przyjaciół.
25 styczeń 2021 : 20:34 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Co ty pijesz?
Ze niby jak izolowana? Granice zamknieto? Fundusze cofnieto? Lidle sie z Polski wyniorsly? Biedronki, Auchan, Carrefoury? Castoramy i OBI? Co takiego sie stalo, na czym polega ta "izolacja"? Wylacz chlopie tvn, otworz okno i sie rozejrzyj. Nic sie nie zmienilo.
25 styczeń 2021 : 22:21 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Zmień okno i widok
Wystarczy się przyjrzeć jakie poparcie wśród pozostałych krajów UE ma polityka Państwa PiS i ilu i jakich w tej polityce Państwo PiS ma sojuszników i wtedy być może dotrze do wielu zakutych głów, w tym i twojej, na czym polega izolacja pisowskiej władzy, a przez nią niestety i Polski.
26 styczeń 2021 : 23:11 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Autokratyczna menażeria
A po jakiemu trzeba teraz pisać do Kaczyńskiego ? Po węgiersku, rosyjsku, turecku, czy chińsku ? B
o w takich językach mówią jego przyjaciele i ci, z którymi łączą go wspólne idee.
25 styczeń 2021 : 19:48 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 Bez kaszlu i kataru
A może jakiś oligarcha z Ukrainy ?
25 styczeń 2021 : 20:36 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 Bez nazwisk
Jak slysze dostaje czkawki
25 styczeń 2021 : 12:30 Chopek Roztropek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 Gospodarki Wodnej???
Może by się najpierw poseł PSL nauczył prawidłowej nazwy rozwiązanego ministerstwa, zanim zacznie wygłaszać opinie.
25 styczeń 2021 : 14:38 Tymek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Najpierw zlikwidował teraz ubolewa.
Rząd PSL i Platformy Obywatelskiej zlikwidował Stocznię Szczecińską, z roboty wywalił 4000 stoczniowców, którzy rozjechali się po stoczniach europejskich a teraz polityk co to zrobił ubolewa że zła firma będzie robić dok dla Gryfii. Ubolewam że jest to polityk z Pomorza Zachodniego, który powinien wspierać region, sam nie ma nic do zaproponowania.
25 styczeń 2021 : 14:58 Grzegorz Wygibas Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 @ grzegorz wygibas
Dopisz jeszcze że do likwidacji stoczni szczecińskiej swoje łapki przyłożyli SLD jak i PiS. Do tego ten ostatni właśnie zlikwidował Morską remontówkę w Świnoujściu, a w zeszłym roku St3 offshore Szczecin.
Także ten dok to będzie jeszcze jedna mżonka tak jak program Batory. Czyli jak zwykle powiedzonko Kurskiego: głupi lud to kupi.
25 styczeń 2021 : 19:51 biss Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Ale jak PiS dolozyl?
Serio pytam. Polski przemysl okretowy rozlozyl na lopatki herr Tusk. Wczoraj sprawdzalem, ze przed Tuskiem w takiej Gdyni rocznie wodowano powiedzmy 16 duzych 200-300 metrowych statkow rocznie. Rozumiesz to kolego? co 3 tygodnie taki statek byl wodowany. Po Tusku nie ma juz przemyslu, zostaly jakies resztki. to co ten PiS mogl zepsuc? Swonoujscie? A czy to nie przypadkiem liberalowie polaczyli ich z Gryfia? A co do ST3 offshore, to byla to spolka niemiecka, ktora sie wycofala. I dobrze, ze PiS to uwalil, przeciez to byla jakas studnia bez dna. Prywaciarz ucieka ze Szczecina, a panstwo polskie ma to finansowac? To czemu nie bundesrepublikk? Niech oni doplacaja do niemieckich biznesow.
25 styczeń 2021 : 22:17 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Pisowska ekonomia
A sprawdziłeś ekonomisto, dlaczego przy tak wspaniałej koniunkturze w przemyśle stoczniowym, a to piszesz, PiS sprzedał w roku 2008 Stocznię Gdańską ? Przecież nikt nie oddaje w niepewne ręce dobrze prosperujacego państwowego zakładu, a PiS to zrobił i było to przed Tuskiem. Przypomnę też, że gdy PiS uwalał niemiecką ST3, była ona w 80% własnością państwa polskiego.
26 styczeń 2021 : 05:19 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 No i Stocznia Gdanska wciaz jeszcze istnieje
Jasne, ze wyglada tragicznie, ale jest. A gdzie jest Stocznia Gdynia czy stocznia Szczecinska? NIE MA. Co do Stoczni Gdansk, ona upadla dlugo przed 2008 rokiem, tam nie bylo zadnego biura projektowego. Stocznia Gdansk upadla dawno temu, sprawdz sobie kiedy powstalo biuro StoGda (projektanci, ktorzy wyszli z Gdanskiej). To o czym ty tu deliberujesz to pochylnie i wszystkie budynki potrzebne do spawania - spolka spawalnicza. To nie jest STOCZNIA od dawien dawna. Ona upadla przed Gdynska i Szczecinska. Tak, to jest skandal, ze Polska przejela porzucona przez Niemcow spolke ST3. W Szczecinie jak widac nic nie moze dzialac, tam wszystko upada. I to jest wynik dzialania wladz lokalnych. W Trojmiescie ludzie radza sobie lepiej.
26 styczeń 2021 : 08:13 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Jak Ali ukraść krowę, to dobrze, ale jak Alemu ukraść krowę, to źle
Stocznia Gdańska istnieje ? Naprawdę ? A ile ta stocznia wybudowała w ubiegłym roku statków ? Bo nie wiem czy wiesz, stocznie budują statki, a jak nie budują, to już nie są stocznie. Oczywiście, gdy PiS wyprzedaje polski majątek, to jest OK, ale gdy inni wyprzedają, to jest źle, bo jak można wyprzedawać naszą krwawicę. Ale co zrobić, gdy do tej krwawicy dopłaca się ciężkie miliardy i jakby tego brakowało, tej krwawicy nikt nie chce kupić ? A tak było ze stoczniami Gdyńską i Szczecińską. Paradoksalnie Stocznia Szczecińska też istnieje, PiS przecież ją reaktywował i tam buduje się statki, małe jednostki, ale jednak, a na gruzach dawnej Stoczni Gdyńskiej bardzo dobrze radzi sobie prywatna Stocznia Crist. Zastanawia, dlaczego PiS tak uparcie strzeże tajemnicy ile to kosztowało odkupienie Stoczni Gdańskiej ? A jak PiS sie tym nie chwali, to logika podpowiada, że na tym interesie Polska straciła ciężkie miliony.
27 styczeń 2021 : 00:12 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Lokalna Nowogrodzka
To władze lokalne prezesuja Stoczni Gryfia i uroczyście kładły stępkę promu na pochylni Wulkan dawnej Stoczni Szczecińskiej ? Krzysztof Zaremba, prezes Gryfii jest politykiem PiS, a ci co kładli uroczyście stępke promu i obiecywali rychłą budowę promu to Morawiecki, Gróbarczyk i Brudziński. Ten ostatni, choć ze Szczecina, to jednak wiceprezes PiS. O przejęciu St3 też decydowali politycy PiS i to ci z Nowogrodzkiej. Mieli tu jakieś plany, ale wiadomo, jak to z ich planami. W Trójmieście jest lepiej ? A jak się wiedzie wspomnianej Stoczni Gdańskiej, Stoczni Nauta, czy SMW ? Czy przypadkiem nie balansuja na krawędzi upadłości ? A tym wszystkim zarządza PiS.
27 styczeń 2021 : 00:25 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 pytasz jak {PIS dołożył?
otóż w bardzo prosty sposób. 1. Nie zakwestionował sprzecznego z prawem ogłoszenia upadłości SSSA, tylko dalej brnął w obarczoną wadami prawnymi sytuację z SSN. 2. Na negocjatora w organach europejskich wyznaczył człowieka bez wykształcenia, doświadczenia i jakichkolwiek przymiotów i kazał mu bronić interesów polskiego przemysłu okrętowego przed zgrają starych wyżeraczy z którymi biedaczysko nie miał cienia szansy. 3. Jako taktykę negocjacyjną, rząd PISu przyjął "bardzo mądrą" taktykę braku odpowiadania na pisma z Komisji.
31 styczeń 2021 : 09:59 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Luki w pamięci
Zabawne, ten dok ma być budowany z pieniędzy za zlikwidowaną i sprzedaną Stocznię Remontową w Świnoujściu, której pracownicy zostali właśnie teraz, w okresie pandemii, wyrzuceni na bruk, a ty o historii ? A jak się wiedzie pracownikom Stoczni Gdańskiej, którą PiS w roku 2008 sprzedał ukraińskiemu przedsiębiorcy ? Stoczniowcy żyją w dobrobycie, a stocznia kwitnie i co ważne, czy buduje statki ?
25 styczeń 2021 : 20:09 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 ponoć tak
Problem w tym, że te pieniądze starczą na blachy i kształtowniki, a na więcej już nie ..... Pewnie wrobią SPP w budowę tego doku, zeby później powiedzieć, że bankrut źle wynegocjował (a tu chyba o negocjacjach nawet mowy nie ma, bo "pan każe, sługa musi ..) kontrakt i dlatego można go z czystym sumieniem pogrzebać.
25 styczeń 2021 : 21:26 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 pis - bez klasy
to co pis zrobił ze stocznią w świnoujsciu to SKANDAL, styl a raczej jego brak przypomina najgorsze czasy platformy, zreszta czemu sie dziwic jak prezesem jest były poseł z platformy z zawodu politolog, naprawde w takim czasie i w taki sposob i to w dodatku rzad ktory wmawia Polakom ze odbuduje przemysl i liczy sie kazde miejsce pracy i polskie zaklady przemysłowe.... w swinoujsciu zostanie stoczniowcom tylko sprzedawanie lodów i gofrow na promenadzie niemcom, tak ich pis upodlił
26 styczeń 2021 : 06:36 Leon76 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Rujnowanie Państwa
Rujnowanie Państwa , tylko to potrafi ta ekipa . Zrujnowano i w tym roku zlikwidowano najlepszą państwową stocznię w RP , byłą Morską Stocznię Remontową w Świnoujściu S.A. Przyjdzie czas , że zostaną z tego barbarzyństwa i niegospodarności rozliczeni ! Śmieszny minister obiecał publicznie w 2015 roku , że jak PiS wygra wybory , to odłączy MSR S.A. od bankruta SSR Gryfia . Gdzie ma twarz ciśnie się pytania ? W MSR S.A. budowano corocznie po ok. 3 000 ,00 ton konstrukcji offshore . Teraz chce budować offshore w jakimś programie Batory , to po prostu prymitywne , MSR S.A. budowała i przynosiła ogromne korzyści dla RP bez żadnego programu , więc dlaczego ją zlikwidowali ? Dok dla Gryfii , po co , chyba żeby wyrzucić w błoto ok. 500 mln zł. Tak to jest jak klucz partyjny i politruki dominują w gospodarce .Biedny kraj !
26 styczeń 2021 : 12:04 stoczniowiec Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 3000 ton konstrukcji offshore?
To przeciez jest malo. Kadlub statku okolo 100m potrafi wazyc tyle. Teraz zreszta Norwedzy sami nie robia juz za duzo offshorow a to co robia, to robia u siebie. Nie da sie porownac czasow sprzed 10 lat do dzisiaj.
26 styczeń 2021 : 14:04 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter