Porty, logistyka

W środę 2 kwietnia br., GAZ-SYSTEM podpisał umowę z konsorcjum, w składzie: GAP INŞAAT YATIRIM VE DIŞ TİCARET A.Ş. jako Lider, UNITEK İNŞAAT SANAYI VE TICARET A.Ş. oraz FABE POLSKA SP. Z O.O., generalnym wykonawcą części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej.

Konsorcjum będzie odpowiedzialne za przygotowanie projektu wykonawczego, dostawę maszyn i urządzeń oraz budowę części morskiej Programu FSRU. Działania te obejmują powstanie nabrzeża postojowo - cumowniczego wraz z infrastrukturą niezbędną do obsługi jednostki regazyfikacyjnej, a także budowę gazociągu podmorskiego, który połączy terminal z krajowym systemem przesyłowym – poinformowała spółka GAZ-SYSTEM.

- Program FSRU wszedł w fazę realizacyjną we wszystkich trzech obszarach: morskim, lądowym oraz pozyskania jednostki regazyfikacyjnej – podsumował Sławomir Hinc, prezes zarządu GAZ-SYSTEM. - Terminal FSRU o przepustowości 6,1 mld m sześc. rocznie, pokryje około 30 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz, zwiększając bezpieczeństwo dostaw tego źródła energii dla Polski i państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej – dodał Prezes Hinc.

Jak przekazano, umowa z konsorcjum została podpisana w formule, która pozwala na kompleksowy model realizacji projektów inwestycyjnych, obejmujący pełen zakres usług od projektowania, przez budowę, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych aż po uruchomienie terminala.

Budowa nabrzeża w Zatoce Gdańskiej rozpocznie się od przeprowadzenia prac pogłębiarskich, które zaplanowano na drugą połowę 2025 roku. Planowany termin uruchomienia Terminalu FSRU to I kwartał 2028 roku.

Jak informuje GAZ-SYSTEM, obecnie realizowane są pozostałe elementy Programu FSRU. Trwa budowa gazociągów lądowych, realizowana na trzech odcinkach: Kolnik – Gdańsk, Gardeja – Kolnik i Gustorzyn – Gardeja.

Równocześnie w południowokoreańskiej stoczni HD Hyundai Heavy Industries w Ulsan powstaje jednostka regazyfikacyjna, która zacumuje przy nabrzeżu Terminalu FSRU.

Terminal FSRU będzie zlokalizowany w południowej części Zatoki Gdańskiej, w sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu, w odległości ok. 3 km od linii stałego lądu.

Do nabrzeża będzie zacumowana na stałe jednostka regazyfikująca (FSRU – ang. Floating Storage Regasification Unit), czyli statek przystosowany do procesowego składowania gazu w formie skroplonej (LNG) odbieranego z metanowców i zmiany jego stanu skupienia z ciekłego na gazowy, a następnie jego przesył. Po przesłaniu na ląd gaz popłynie w kierunku centralnej Polski nowymi gazociągami wybudowanymi w ramach części lądowej Programu.

Infrastruktura, która powstanie w rejonie Gdańska będzie drugą w Polsce – po Terminalu LNG w Świnoujściu – instalacją przystosowaną do odbioru skroplonego gazu ziemnego dostarczanego drogą morską.

Program FSRU to największa realizowana obecnie inwestycja GAZ-SYSTEM. Oprócz budowy nabrzeża i gazociągu podmorskiego Program FSRU obejmuje także pozyskanie jednostki regazyfikacyjnej oraz rozbudowę krajowego systemu przesyłowego o 250 km gazociągów lądowych.

LEW

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7266 3.8018
EUR 4.2134 4.2986
CHF 4.5148 4.606
GBP 4.9701 5.0705