Porty, logistyka

Chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie, ma to olbrzymie znaczenie dla całej polskiej gospodarki i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw - mówił w poniedziałek w Porcie Gdańsk szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Borys, razem z premierem Mateuszem Morawieckim i wiceministrem infrastruktury Markiem Gróbarczykiem odwiedził w poniedziałek teren rozbudowywanego portu w Gdańsku.

Szef PFR przypomniał, że prawie przed trzema latami Fundusz razem ze swoimi partnerami zainwestował w terminal DCT Gdańsk.

To był bardzo dobry okres rozwoju tego portu jako największego już teraz hubu na Bałtyku, jeśli chodzi o kontenery i 15. terminalu kontenerowego w Europie - wskazał Borys.

Dodał, że aspiracje są większe.

Dzisiejszą inwestycją chcemy o ponad jedną trzecia zwiększyć możliwości przeładunkowe terminalu DCT z niecałych 3 mln TEU do ponad 4,5 mln. Chcemy też przede wszystkim umożliwić, by na tym terminalu obsługiwane były największe statki pływające po morzach o zdolności przeładunkowej ponad 18 tys. TEU. To pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność Polski na światowej mapie transportu morskiego i uczynić tę infrastrukturę jeszcze bardziej konkurencyjną - stwierdził szef PFR.

Wskazał, że inwestycja o wartości 2 mld zł ma być ukończona w 2024 roku.

Wtedy chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie. Ma to olbrzymie znaczenie dla całej polskiej gospodarki i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, dla których oznacza to szybszy transport towarów i niższe koszty - powiedział Borys.

Autor: Karolina Mózgowiec

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter