Porty, logistyka

W pierwszych czterech miesiącach roku Port Gdynia odnotował wzrost przeładunków na poziomie 6,7 proc. - poinformował we wtorek Marcin Wojciechowski z Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

W analizowanym okresie Port Gdynia zanotował wzrost przede wszystkim w grupie towarowej ropa i przetwory naftowe +75,8 proc. r/r (rok do roku - PAP), węgiel +20,8 proc. r/r, drobnica +10,8 proc. r/r, z uwzględnieniem wzrostu przeładunku kontenerów do poziomu 313 316 TEU (kontener 20-stopowy - PAP), co oznacza wzrost +10,79 proc. r/r - podał Wojciechowski.

Zaznaczył, że wyniki te wskazują na zasadność prowadzonych inwestycji w Porcie Gdynia, takich jak pogłębianie kanału portowego, budowa Portu Zewnętrznego, budowa Publicznego Terminala Promowego, jak i inwestycji w place składowe w zachodniej części portu.

Budowa Publicznego Terminala Promowego zakończy się w czerwcu. Koszt inwestycji to ok. 292 mln zł, z czego dotacja unijna wyniosła prawie 117 mln zł. Pierwsze promy na nowym terminalu pojawią się we wrześniu.

Nowy terminal w Gdyni da możliwość przyjmowania promów o znacznie większej długości, do 240 metrów, podczas gdy na obecnym terminalu mogą zawijać statki o maksymalnej długości ok. 170 metrów. Zaletą nowego terminala, w przeciwieństwie do obecnie funkcjonującego, jest również jego położenie, zlokalizowany jest bowiem blisko wyjścia z portu w morze.

autor: Robert Pietrzak

0 Port Gdynia
A gdzie to jest?
18 maj 2021 : 15:36 As | Zgłoś
-1 tomko1804
Wzrost przeładunków w Porcie Gdynia to zdecydowanie pozytywny objaw..zastanawiający jest tylko wielce osobliwy sposób uhonorowania Prezesa Zarządu MPG ,który chyba miał też pozytywny wpływ na sukces portu..Nic tylko cytować satyryka.."Polska to taka dziwna kraj..."
20 maj 2021 : 10:07 Tomasz Kondratowicz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter