Porty, logistyka

O 9,9 proc. wzrosły w Porcie Gdynia w okresie styczeń-luty 2021 przeładunki kontenerów w porównaniu do tego samego okresu ub. roku - podał w środę kierownik działu marketingu i komunikacji korporacyjnej Zarządu Morskiego Portu Gdynia Marcin Wojciechowski.

Przeładunki w Porcie Gdynia rosną mimo pandemii i spowolnienia gospodarczego. W okresie styczeń–luty 2021 r. przeładowano 153898 TEU (kontenerów 20-stopowych - PAP), podczas gdy w tym samym okresie 2020 r. 140067 TEU - poinformował przedstawiciel ZMPG.

W Porcie w Gdyni trwają rozpoczęte w 2018 r. prace nad budową Portu Zewnętrznego. To najważniejszy projekt w historii Portu Gdynia od czasu jego wybudowania w latach 20. ub. wieku. Inwestycja ma prawie podwoić obecny obszar portu i umożliwić obsługę największych statków, jakie wpływają na Bałtyk. Przedsięwzięcie to przewidziane jest do realizacji w partnerstwie publiczno-prywatnym.

W lutym ZMPG przyjął wnioski od dwóch konsorcjów i dwóch firm, które są zainteresowane budową Portu Zewnętrznego w Gdyni.

ZMPG prowadzi teraz rozmowy z oferentami w formie dialogu konkurencyjnego. Władze gdyńskiego portu liczą, że negocjacje zakończą się w tym roku. Ze zwycięską firmą zostanie podpisana umowa o PP-P na zaprojektowanie, budowę oraz eksploatację nowego terminala, która zwiąże ZMPG na ponad 30 lat.

Pierwsze statki do Portu Zewnętrznego w Gdyni powinny zawinąć na przełomie 2027 i 2028 r.

autor: Robert Pietrzak

0 modernizacja portu wewnętrznego
Panie Meller, kiedy wreszcie kontenerowiec 400m przycumuje do Nabrzeża Helskiego?
10 marzec 2021 : 23:48 Nizinny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter