Porty, logistyka

W przyszłym roku litewska państwowa spółka energetyczna Ignitis Group rozpocznie dostawy gazu ziemnego do Polski. Źródłem ma być głównie LNG z pływającego terminalu (FSRU) w Kłajpedzie, a dostawy mają się odbywać poprzez gazociąg, który zostanie uruchomiony między dwoma krajami.

Budowa gazociągu między Polską a Litwą, zwany GIPL (Gas Interconnection Poland - Lithuania) ma zakończyć się do grudnia 2021 roku i da również Finlandii, Estonii oraz Łotwie dostęp do gazu z Europy kontynentalnej. Obecnie region ten importuje gaz z Rosji oraz LNG poprzez terminal w litewskim porcie w Kłajpedzie.

Gdy GIPL zostanie uruchomiony, spodziewamy się rozpocząć eksport gazu do Polski, podobnie jak zrobiliśmy to w Finlandii - powiedział prezes Ignitis Group Darius Maikstenas. - Większość gazu to LNG z portu w Kłajpedzie - dodał.

Litewski minister energetyki powiedział wcześniej, że nowy gazociąg będzie również wykorzystywany do dostarczania gazu z terminalu LNG w Kłajpedzie do planowanej elektrowni gazowej, która ma powstać w północno-wschodniej Polsce.

AL, z mediów

1 1 1 1

Newsletter