Porty, logistyka

Jest wystarczająco dużo miejsca na terminal, który wypełni lukę między Hamburgiem a Gdańskiem i zaoferuje dogodny dostęp do szerokiego zaplecza zachodniej Polski, wschodnich Niemiec i dalszych obszarów położonych na południu Europy – uważa Horst Linde, emerytowany prof. Instytutu Transportu Lądowego i Morskiego Uniwersytetu Technologicznego w Berlinie.

Prof. Linde odnosząc się do koncepcji budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, wśród warunków sukcesu wymienia m.in. konieczność obsługi dużych jednostek eksploatowanych na najważniejszych szlakach handlowych i jednocześnie przyciągnięcie do Świnoujścia przewoźników dalekomorskich.

To będzie wymagać bardzo skoncentrowanych działań marketingowych, skupionych wokół korzyści płynących z bezpośrednich zawinięć do Świnoujścia, jako alternatywy w stosunku chociażby do Gdańska i Kłajpedy – podkreśla. – Tym bardziej, że porty, które już obsługują bezpośrednie zawinięcia dużych jednostek będą zainteresowane utrzymaniem swojej pozycji rynkowej.

Profesor dodaje, iż w spektrum zainteresowań Świnoujścia powinni się również znaleźć przewoźnicy korzystający z usług feederowych hubów na Morzu Północnym, jak Rotterdam, Antwerpia, Wilhelmshaven, Hamburg.

To też nie będzie łatwe – przyznaje Horst Linde. – Porty te na pewno będą czynić jeszcze większe wysiłki, aby utrzymać jak najbardziej korzystny dla siebie schemat połączeń.

Opłaty, dostęp do zaplecza

Zdaniem eksperta przewagę konkurencyjną można budować na wiele sposobów, np. poprzez elastyczną politykę taryfową obsługi kontenerów, czy korzystny dostęp do obszarów zaplecza. Podkreśla wagę racjonalnej polityki cenowej, indywidulane negocjowanie stawek, umowy długoterminowe z gwarancją poziomu usług, itd.

Szczególny nacisk kładzie na dostęp do istotnego gospodarczo zaplecza i rynków zaopatrzeniowo-konsumenckich.

Atutem i przewagą portów morskich Świnoujścia/Szczecina jest dostęp do Odry i możliwość wykorzystania transportu wodnego śródlądowego jako środka transportu zrównoważonego pod względem gospodarczym i ekologicznym – podkreśla ekspert z Berlina.

Droga wodna Havela/Odra, biorąc pod uwagę obecny stan żeglowności, w tym bliskie zakończenie budowy nowej podnośni Niederfinow, oferuje doskonały dostęp do obszarów przemysłowych Berlina/Brandenburgii, a nawet dalej na zachód, np. do Magdeburga, Brunszwiku, Wolfsburga czy Hanoweru.

Wiele znanych mi osób, zwolenników żeglugi śródlądowej spodziewa się, że kiedy już Świnoujście będzie bezpośrednio dostępne dla jednostek oceanicznych, transport kontenerów z Hamburga, Bremerhaven i Wilhelmshaven, zamiast transportem drogowym lub kolejowym, przeniesie się na wyżej wymieniony szlak wschodni – kontynuuje profesor. - W rzeczywistości to bardzo znaczący potencjał dla terminalu w Świnoujściu.

Komunikacja

Profesor Linde zwraca też uwagę na obszar najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski. To dalsza perspektywa, wymagająca przywrócenia żeglowności całej Odry, regulacji rzeki, budowy tam itd., a jeszcze w dalszej perspektywie – połączenia z Dunajem. Działania w tym kierunku są prowadzone. Wcześniej obszary Śląska zostaną dobrze skomunikowane ekspresową trójką oraz kolejową „Nadodrzanką”.

Po przywróceniu funkcjonalności żeglugi śródlądowej, uzupełnionej transportem kolejowym i drogowym potencjał zaplecza Świnoujścia obejmie znaczną część Polski Zachodniej, Południowej, w tym część Śląska, wschodnich i południowo-wschodnich Niemiec, wschodnich i południowo-wschodnich krajów Europy, takich jak Czechy, Austria czy Węgry. Powinna to być wystarczająco solidna podstawa do skutecznej rywalizacji z Gdańskiem i Hamburgiem oraz innymi portami, jak Rostok czy Lubeka – dodaje profesor Linde.

Dostęp od morza

Terminal umiejscowiony w porcie zewnętrznym zapewni swobodną obsługę największym kontenerowcom wpływającym na Bałtyk. W tej kwestii prof. Linde jest zgodny z autorami projektu Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zwraca też uwagę, iż terminale w Gdańsku i Kłajpedzie stanowią węzły przeładunkowe dla transportu feederowego wschodniej i północno-wschodniej części Bałtyku. Terminal w Świnoujściu z korzystnymi odległościami, może stać się węzłem przeładunkowym północno-zachodniej części Bałtyku, np. Południowej Szwecji czy Danii.

Infrastruktura

Ekspert zwraca również uwagę na infrastrukturę nowego terminalu, automatyzację procesów obsługi, przemieszczania i składowania kontenerów, wyposażenie w urządzenia przeładunkowe czy parametry nabrzeży.

W jego opinii bolączką wielu portów jest przeładunek kontenerów między jednostkami oceanicznymi a śródlądowymi. Sugeruje rozwiązanie tego problemu na etapie wczesnego planowania. Zachęca też inwestora do przeanalizowania oferty bunkrowania kontenerowców.

Jest miejsce na kolejny terminal

Profesor Linde uważa, że funkcjonowanie dwóch dużych terminali kontenerowych wzdłuż południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego – w porównaniu z co najmniej 5 terminalami na południowym Morzu Północnym pomiędzy Łabą a Renem/Mozą/Skaldą – oznacza, że jest wystarczająco dużo miejsca na trzeci terminal. Wypełniłby on lukę między Hamburgiem a Gdańskiem, oferując dogodny dostęp do szerokiego zaplecza zachodniej Polski, wschodnich Niemiec i dalszych obszarów położonych na południu Europy. Terminal taki będzie dostępny przy stosunkowo krótkich odległościach transportowych oraz dostępności wszystkich środków transportu.

Niezależnie od dobrych warunków wyjściowych, należy liczyć się z tym, że Gdańsk i Hamburg będą bronić swojej obecnej pozycji rynkowej, więc funkcjonowanie w ramach tej konkurencji będzie fascynującym wyzwaniem – dodaje prof. Horst Linde.

rel (Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA)

+11 Sedina
Szanowny Panie Profesorze czy zna Pan Bundesgesetzblatt Teil I G 570 Ausgegeben zu Bonn am 23. September 2005 Nr. 5 Verordnung uber die Festsetzung des Naturschutzgebietes " Pommersche Bucht".
Dokument ten skutecznie ograniczył dostęp i rozwój portów Polskich na Zatoce Pomorskiej.
19 luty 2021 : 10:31 Kaszub Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 Kto pierwszy skrytykuje ?
Teraz czekamy na komentarze tzw. "fachowców", którzy potrafią tylko mówić "NIE" :). Przecież nikt oprócz 3city i deutsche hafen nie ma prawa wtrącać się w biznes kontenerowy. Nie wiem czy taka postawa wynika z brak wiedzy, złej woli czy z najzwyklejszego walenia w gacie ze strachu. Ciekawe co na to Pan RZ, geniusz shippingu, guru okrętownictwa i nieomylna wyrocznia tych co wszystko totalnie negują.
19 luty 2021 : 10:37 niedouczony sztauer Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Tu nie trzeba żadnych fachowców
Niemiecki ekspert lobbujący na rzecz uszczuplenia wpływów Hamburga jest tak samo wiarygodny jak pancernik Schleswig Holstein wpływający w 39 roku z wizytą kurtuazyjną do Gdańska.
19 luty 2021 : 13:58 Hans Kloss Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Ja mysle, ze Niemcom moze pasowac
Rozbudowa Szczecina, Swinoujscia ale w symbiozie z panstwem niemieckim a dokladnie to opisuje pan profesor. Polakow to juz jest jednak rola, zeby korzystala na tym Polska. Jesli okazaloby sie, ze mozna stamtad pchac do Niemiec, to bylaby to doskonala wiadomosc pod warunkiem ze zachowa sie wplywy a nie, ze odda.
19 luty 2021 : 16:11 Symbioza Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Trójmiejska kurtuazja
Pancernik "Schleswig-Holstein" był wiarygodny, bo bez wątpienia był pancernikiem, to jego wizyta była niewiarygodna. Tu co budzi twoją wątpliwość ? To, że profesor jest profesorem, czy jego opinia ? "Schleswig-Holstein" miał wrogie zamiary, a jakie wrogie zamiary wobec Polski ma Niemiec, wydając pozytywną opinię na temat budowy Portu Zewnętrznego w Świnoujściu ? Ten bezsen argumentów przeciwnków budowy w Świnoujściu nowego portu, wprost poraża. Naprawdę drodzy Państwo, aż tak obawiacie sie o los swego ukochanego Trójmiasta ? Tyle, czy tu chodzi o miłość, czy o biznes i obawa przed konkurencją ? Bo przecież Świnoujście to też Polska.
20 luty 2021 : 08:47 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Potr
Masz rację Odry nie zgadzają się udrożnić a dodam że na Renie mają ruch kontenerowców po 200 szt a tu porcik pozytywnie oceniają chyba że w akcjach go wykupią i będzie jak z Gdynia będą regulować przychody
20 luty 2021 : 09:21 Swój Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Kontenery
Ludzie przestańcie już pisać w każdym tygodniu artykuł o tym jak to potrzebny jest terminal w Świnoujściu. Gdyby tak było to pewnie już by byli zainteresowani budową a trzeci raz nikt się nie zgłosił. Ile obecnie przeładowują kontenerów w Świnoujściu? 100tys TEU czy mniej? Samo to świadczy o tym, że to raczej nie ma potencjału a wy tutaj prowadzicie dywagacje, których i tak nikt nie będzie brał pod uwagę
20 luty 2021 : 20:15 kkk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 profil linkedin pana Rafala Z
Tam w zakladce "Patents" czyli nowe wynalazli, tam pan Rafal Z, guru okretownictwa, ekspert calej postepowej czesci polskiego spoleczenstwa, on sobie wpisal jakis patent motorowy. Tak, tak, taki to dzban. Patents sobie przetlumaczyl na "patenty" w sensie jakies uprawnienia. A to po angielsku to jakies courses. Ale jak on powie, ze kadluby w Polsce sie klei tasma papierowa zamiast spawac, to cala postepowa Polska potem to powtarza. Takiego maja guru.
19 luty 2021 : 15:36 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Stwierdzenie faktu to nie krytyka
Inwestorzy, którzy wciąż nie przejawiają zainteresowania, w przeciwieństwie do etatowych "zachwalaczy" na garnuszku podatników, ryzykują swoje własne pieniądze. Oznacza to, że w działaniach kierują się obiektywną oceną ryzyka, które najwidoczniej jest na tyle duże, iż w ogóle nie chcą wchodzić do konkursu ofert. Jeżeli - najpierw - znajdą się przynajmniej (!) armatorzy chętni do zawijania do Świnoujścia oraz przewoźnicy do uruchomienia stałych połączeń kolejowych po infrastrukturze przystosowanej do ruchu towarowego w odpowiedniej skali (przepustowość + max. nacisk osi), to wtedy pojawią się zainteresowani budową terminala. W chwili obecnej mamy koncert życzeń i "argumentów" w stylu "lotnisko w Radomiu jest bliżej południa Europy niż Warszawa" :)
20 luty 2021 : 18:17 P. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Ekspert
Z notatnika partyjnego prelegenta: MIASTA NALEŻY BUDOWAĆ NA WSI BO TAM JEST CZYSTE POWIETRZE.
19 luty 2021 : 18:53 Andy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Andy wizjoner
Porty też należy budować na wsi, bo tam są studnie z wodą. Przypominam, że Gdynię wybudowano na wsi
19 luty 2021 : 20:13 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter