Porty, logistyka

Firma NET4GAS, która jest operatorem systemu przesyłowego gazu w Czechach, poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że rozpoczęła eksploatację gazociągu Capasity4Gas, którym może być transportowany na południe Europy także gaz z Nord Stream 2.

Według komunikatu opublikowanego na stronach firmy projekt wzmacnia połączenie Czech i regionu Europy Środkowo-Wschodniej z rynkami gazu w Europie Zachodniej. W ten sposób ma być zapewniony dostęp do zróżnicowanych dostaw. Koszt całego przedsięwzięcia przekroczył 540 mln euro.

W komunikacie nie ma bezpośredniego odwołania do projektu Nord Stream 2. NET4GAS napisał, że Capacity4Gas „jest częścią większej inicjatywy mającej na celu zapewnienie bezpiecznego i opłacalnego dostępu do dostaw gazu poprzez nowe przepustowości rurociągów, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim”. Podkreślono, że ma być dostępna dla wszystkich zainteresowanych uczestników rynku.

Służyć będzie do transportu wszystkich rodzajów gazu ziemnego, niezależnie od ich pochodzenia, np. z Norwegii, Rosji czy Stanów Zjednoczonych – stwierdza komunikat prasowy czeskiej firmy.

Gazociąg, który zaczęto eksploatować, znany jest także pod nazwą „Antylopa” i obejmuje połączenie z nowo powstałym niemieckim gazociągiem EUGAL na granicy z Saksonią i prowadzi przez Czechy do Bawarii. Biegnie równolegle z już istniejącym gazociągiem „Gazela”.

EUGAL jest odnogą od nieukończonego do tej pory gazociągu Nord Stream 2 i rozpoczyna się tam, gdzie ten gazociąg wychodzi na ląd spod dna Bałtyku.

Z Pragi Piotr Górecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter