Porty, logistyka

Promy Polferries kursujące na linii łączącej Gdańsk z Nynäshamn spotykały się tam dotąd z cumującymi przy sąsiednich nabrzeżach statkami operatorów promowych Stena Line i Destination Gotland. Jeden z nich przeniósł się właśnie z zawinięciami swojego serwisu na nowy terminal w pobliżu Nynäshamn - w nowo-zbudowanym porcie Norvik, należącym do sztokholmskiego zespołu portowego. Polska Żegluga Bałtycka i Destination Gotland (przynajmniej na razie) pozostają w "starym" terminalu promowym Nynashamn.

Zespół portów Ports of Stockholm otworzył nowy terminal ro-ro w najnowszym porcie Szwecji. Statek Stena Flavia operatora promowego Stena Line, kursujący ze Szwecji do Ventspils na Łotwie (w parze z jednostką Scottish Viking), jako pierwszy zawinął do nowego portu Stockholm Norvik Port w pobliżu Nynäshamn.

Jak to określono w oficjalnym komunikacie - Norvik jest "węzłem zrównoważonych dostaw towarów ze względu na wyjątkową lokalizację na Morzu Bałtyckim i swoje efektywne połączenia komunikacyjne".

9 listopada miało miejsce dziewicze zawinięcie promu ro-pax Stena Flavia do terminalu ro-ro w Stockholm Norvik Port.
Przybycie statku zbiegło się z otwarciem bram nowego terminalu ro-ro, oferującego znacznie większą przepustowość i lepsze możliwości rozwoju i wzrostu dla licznych przedsiębiorstw żeglugowych.

"Dzięki strategicznej lokalizacji Stockholm Norvik Port, najnowocześniejszej infrastrukturze i doskonałym możliwościom magazynowania i obsługi ładunków stworzyliśmy zupełnie nowe warunki wyjściowe dla naszych klientów. Serdecznie witamy Stena Line w Norvik. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej wieloletniej współpracy, a także z tego, że Stena Line zdecydowała się zaangażować w użytkowanie nowego mega-portu Morza Bałtyckiego" - mówi Johan Wallén, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Ports of Stockholm.

Port Norvik zlokalizowany jest w największym obszarze konsumenckim Szwecji. Ma wyjątkowe zdolności przeładunkowe i składowania towarów i oferuje wydajne intermodalne połączenia transportowe do całej Szwecji - czytamy w oficjalnym komunikacie.

"Przeprowadzka do portu Norvik w Sztokholmie jest ważnym elementem naszej ekspansji na Morzu Bałtyckim i zapewnia nam dobre warunki do dalszego rozwoju, wraz z naszymi klientami. Już na początku 2021 r. powitamy pierwszy z dwóch nowych, nowoczesnych statków, które zwiększą naszą zdolność przewozową na trasie o 30 procent", mówi Johan Edelman, dyrektor handlowy w Stena Line, odpowiedzialny za połączenia do i z Łotwy.

Stockholm Norvik Port to nowy port ro-ro i kontenerowy z najlepszą możliwą lokalizacją nad Bałtykiem. Węzeł z krótkimi pasami dojazdowymi, wydajnymi połączeniami transportowymi i nowo wybudowaną bocznicą kolejową zapewnia zrównoważone dostawy towarów do rozwijającego się regionu Sztokholmu.

Hutchison Ports Stockholm jest operatorem terminalu kontenerowego, a zespół portów Ports of Stockholm obsługuje w Norvik terminal ro-ro.

rel (Ports of Stockholm); PBS 

Otwarcie terminalu ro-ro w nowym porcie Sztokholmu - Norvik
Otwarcie terminalu ro-ro w nowym porcie Sztokholmu - Norvik
Otwarcie terminalu ro-ro w nowym porcie Sztokholmu - NorvikOtwarcie terminalu ro-ro w nowym porcie Sztokholmu - Norvik
1 1 1 1

Newsletter