Porty, logistyka

Ponad pół miliarda zł na najważniejsze inwestycje PERN w 2020 r. 550 mln zł wyda w 2020 r. PERN na najważniejsze inwestycje. To m.in. budowa rurociągu Boronów-Trzebinia, rozbudowa terminalu naftowego w Gdańsku i nowe zbiorniki paliwowe - poinformował w środę prezes PERN Igor Wasilewski. 

Łączny plan inwestycji i remontów operatora polskiego systemu przesyłu paliw, zatwierdzony przez walne zgromadzenie spółki, wyniesie ponad 1 mld zł w 2020 roku, zaś zaktualizowane plany nakładów inwestycyjnych w latach 2018-2022 to ok. 3,1 mld zł.

Operator przypomniał, że w 2019 r. budowano nowe zbiorniki na ropę w Terminalu Naftowym w Gdańsku oraz w Bazie Gdańsk. "Zbiorniki w Bazie Gdańsk przeszły już próby hydrostatyczne - na pierwszym zbiorniku dobiegają końca prace malarskie, obejmujące zabezpieczenie antykorozyjne, natomiast drugi jest w trakcie tego procesu. Zgodnie z planem zbiorniki w Bazie Gdańsk trafią do eksploatacji pod koniec I połowy 2020 roku, a zbiorniki w TNG jesienią 2020 roku" - poinformował.

W 2019 r. operator zakończył postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy projektu budowy rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na trasie Płock–Gdańsk. Wraz z nowymi zbiornikami na ropę w Gdańsku, nowa magistrala umożliwi Polsce pełną dywersyfikację dostaw ropy naftowej. Jak mówił w środę wiceprezes PERN Rafał Miland, trwają uzgodnienia dotyczące wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji dla rurociągu produktowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw w Aglomeracji Śląskiej. W 2020 roku PERN zgodnie z planem zamierza rozpocząć budowę tej magistrali.

"Infrastruktura, którą dziś budujemy, tworzy podwaliny pod trwałe bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju w zakresie ropy i paliw. Incydent z zanieczyszczoną ropą, która trafiła w połowie roku do rurociągu „Przyjaźń”, potwierdził, że tego typu sytuacje nie są jedynie teorią, ale mogą zdarzyć się faktycznie. Polski system logistyki ropy i paliw poradził sobie dobrze z tym wyzwaniem, dlatego jego rozbudowa pozwoli nie tylko jeszcze lepiej zabezpieczyć nas w przyszłości, ale także zagwarantować maksymalną elastyczność operacyjną - ocenił Wasilewski, prezes PERN.

PERN realizuje kolejny etap budowy zbiorników na paliwa - zbiornik o pojemności 32 tys. m sześc. w bazie paliw w Koluszkach. Zostały zawarte umowy z wykonawcami zbiorników w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. W przypadku dwóch zbiorników dla bazy w Dębogórzu trwa przetarg na wybór wykonawcy.

Fot.: PERN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter