Porty, logistyka

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje odbiór najbliższej dostawy 3 kwietnia 2019 roku w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. O ładunku tym, będącym w drodze, PortalMorski.pl informował już 26 marca.   

Gaz ziemny LNG został skroplony i załadowany w terminalu eksportowym w Sabine Pass w USA. Należący do greckiego armatora metanowiec o nazwie GasLog Hong Kong, w czarterze u firmy Total, transportuje ok. 73 tys. ton LNG, co po regazyfikacji odpowiada ok. 100 mln m³ gazu ziemnego. Ładunek zakupiono od francuskiej firmy Total, która zawarła wcześniej długoterminową umowę na odbiór amerykańskiego gazu LNG.

Czytaj także:  Płynie gaz z Kataru i z Teksasu...  

Będzie to już 5. dostawa typu spot w 2019 roku (w całym roku 2018 były 4 dostawy tego typu) i 55. dostawa ogółem od czasu uruchomienia terminalu w Świnoujściu. Gaz w tych dostawach pochodził z Kataru, Norwegii i USA.

PGNiG spodziewa się kolejnych dostaw amerykańskiego LNG m.in. w ramach rozpoczynającego się w tym roku długoterminowego kontraktu z Cheniere Marketing International LLP. Odbiór pierwszego ładunku w ramach tego kontraktu planowany jest w połowie roku 2019, o czym też już informowaliśmy na Portalu Morskim.

rel (PGNiG), PBS

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter