Porty, logistyka

PKP Polskie Linie Kolejowe planują zbudować dodatkowe tory na trasie między Tczewem a Gdańskiem (Pomorskie). Ma to zwiększyć liczbę pociągów do Trójmiasta oraz poprawić dostęp do portu w Gdańsku.

O podpisaniu umowy na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dobudowy dodatkowych torów na trasie Tczew-Gdańsk Główny poinformował we wtorek zespół prasowy PKP PLK.

"Wartość umowy to ok. 3 mln zł netto. Do III kwartału 2019 roku wykonawca przeprowadzi analizy, które wskażą szczegółowy zakres prac oraz harmonogram robót. Analizom zostanie poddana budowa nowych torów na szlaku Pszczółki–Pruszcz Gdański oraz od Pruszcza Gdańskiego do Gdańska Głównego" - głosi komunikat prasowy spółki.

Podkreślono, że planowana inwestycja PKP PLK "stworzy nowe możliwości dla przewozów regionalnych, dalekobieżnych i towarowych w regionie". "Poprawi się przepustowość linii, co usprawni ruch kolejowy. Do Trójmiasta będzie mogło pojechać więcej pociągów" - wyjaśniono.

PKP PLK zaznaczyła, że analiza poprawy przepustowości i dobudowy nowych torów jest "odpowiedzią na rosnący ruch aglomeracyjny, a także towarowy do portów w Gdańsku i Gdyni". "Zarządca infrastruktury będzie mógł efektywniej planować ruch pociągów. Dodatkowe tory na liniach łączących Tczew z Gdańskiem usprawnią komunikację pasażerską i obsługę trójmiejskich portów. Oznacza to więcej odprawionych przez porty towarów i wzrost gospodarczy Polski" - czytamy w komunikacie.

"Dzięki działaniom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Pomorze zyskuje lepszą kolej. W Krajowym Programie Kolejowym na liście podstawowej są inwestycje o wartości ok. 5,5 mld zł. Ich realizacja usprawni kolejową komunikację w regionie m.in. dzięki modernizacji linii z Gdyni Chyloni do Słupska. Już teraz myślimy o przyszłości i przygotowujemy się do kolejnej perspektywy finansowej. Projekt dobudowy torów z Tczewa do Gdańska usprawni dojazdy w aglomeracji, a także poprawi dostępność portów morskich, do których dojedzie koleją jeszcze więcej towarów" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Ireneusz Merchel.

autor: Robert Pietrzak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter