Porty, logistyka

189 mln zł przekaże Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na przebudowę wejścia do portu morskiego w Ustce. Jest to umowa na pierwszy etap modernizacji wejścia do portu, który ma być zakończony do 2023 roku. 

21 maja w siedzibie ARiMR Oddział Regionalny w Gdyni odbyła uroczystość podpisania przez Zastępcę Dyrektora ds. Inspekcji Morskiej Urzędu Morskiego w Słupsku, kpt ż. w. Macieja Jeleniewskiego umowy o dofinansowanie na kwotę 188.897.941,00 zł projektu pn.: „Przebudowa wejścia do Portu Ustka” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" w ramach Priorytetu 1. Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy w zakresie działania "Inwestycje w zakresie poprawy infrastruktury portów rybackich, giełd rybnych, miejsc wyładunku i przystani oraz w celu zwiększenia efektywności energetycznej przyczyniającej się do ochrony środowiska".

- Umową o dofinansowanie objęty jest I etap przedsięwzięcia, który zostanie zrealizowany do końca I kwartału 2023 roku - wyjaśnia Anna Gliniecka-Woś, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Słupsku.

Umowa w swoim zakresie obejmuje m.in.: zaprojektowanie i budowę nowego falochronu Zachodniego o długości ok 800 mb, wraz z nabrzeżem przeładunkowym o długości ok 230 m, ostrogą tłumiącą falowanie o długości ok 85 mb oraz nabrzeżem cumowniczym długości około 250 mb łączącym nowy falochron zachodni ze starym. Ponadto nabrzeża zostaną uzbrojone w instalacje sanitarne, punkty poboru wody, sieć energetyczną i kanalizację. 

Jak podają urzędnicy z Urzędu Morskiego w Słupsku zakres prac związany z realizacją całej operacji zapewnia całkowitą komplementarność z istniejącą infrastrukturą oraz wyposażeniem Portu Ustka. Dzięki podjęciu planowanych prac zostaną poprawione warunki cumowania i stacjonowania jednostek rybackich na terenie portu macierzystego Ustka. 

W ramach umowy o dofinansowanie zostanie wykonany również projekt budowlany kolejnego etapu przebudowy wejścia do portu Ustka, na który składają się: budowa nowego falochronu Wschodniego w miejscu istniejącego wraz z przebudową nabrzeża Pilotowego oraz częściową rozbiórką starego falochron Zachodniego i budową pochłaniacza falowania. Zaprojektowana zostanie również obrotnica o średnicy około 200 mb.

Dodatkowo, we wtorek 22 maja o godzinie 12.00 w Kapitanacie Portu Ustka odbędzie się konferencja w sprawie rozbudowy portu. Na konferencji pojawi się Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Hubert Bierndgarski

Fot.: Hubert Bierndgarski

-1 Świetna wiadomość
Zainteresowanym polecam publikację na temat rozwoju Portu w Ustce. Rozbudowa była analizowana w 2016 roku. Cały tekst w języku angielskim dostępny pod adresem: [link usunięty]

Autorami są dwaj studenci z Politechniki Gdańskiej. Aż miło popatrzeć, gratuluję!
22 maj 2018 : 05:55 Rektor Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 K
Inwestycja nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego !
Za 180 mln zniszczą zachodnią plaże, a utrzymanie tego pochłoną kolejne miliony. Chyba o to w tym wszystkim chodzi o topienie pieniędzy bo na tym się zarabia. Pozdrawiam
23 maj 2018 : 09:53 Adam xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1